Skaitome Donelaitį – nuo pavasario iki žiemos

2014-01-29

 


Lietuvos Respublikos Seimas, pažymint lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-ąsias gimimo metines, 2014 metus paskelbė Kristijono Donelaičio metais.

K. Donelaičio kūriniai turėjo ypatingą reikšmę tautos kalbos išsaugojimui ir propagavimui. Džiugu, kad autoriaus mintys ir tekstai yra gyvi ir aktualūs iki šiol. Pačiam poetui savo gyvenimo darbo išleisti nepavyko, ir tik atsitikimų grandinė lėmė, kad poema „Metai“ pasiekė mūsų dienas.

Kad mažieji skaitytojai sužinotų, o didesnieji nepamirštų mūsų grožinės literatūros pradininko kūrybos, Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos vaikų skaitykloje vyko garsinai skaitymai „Skaitome Donelaitį – nuo pavasario iki žiemos“. Visą savaitę kiekvieną dieną skambėjo Donelaičio žodis. Skaitė vyresnieji, o mažieji įdėmiai klausėsi. Vieni atrado nežinomų ir negirdėtų vardų, kiti – vaizdingų gamtos aprašymų, treti – neįprastą ar juokingą žodyną. Gamtos ir žmogaus santykis, žmogaus vargai, K. Donelaičio aprašyti poemoje „Metai“, vis dar mums nesvetimi ir, pasirodo, jaunajam skaitytojui visai suprantami ir įdomūs. Vaikai atrado, kad „Metai“ padalinti į keturis skyrius – „Pavasario linksmybes“, „Vasaros darbus“, „Rudens gėrybes“ ir „Žiemos rūpesčius“. Visai kaip dienoraštis.

Linksmai ir žaismingai nuteikė pasakėčios, ypač sudomino „Lapės ir gandro čėsnis“. Vaikai susipažino su K. Donelaičio „Raštais“, su autentiškais grožinių kūrinių tekstais bei autoriaus kalba, jo tarmės ypatybėmis, rašyba.

Jauniesiems skaitytojams iškilo įvairiausių klausimų: kodėl nėra Donelaičio fotografijos? ar tikri veikėjai poemoje? kodėl tiek daug nesuprantamų žodžių? kokia būtų Donelaičio nuomonė apie kompiuterį?.. Diskutuojant buvo vieningai nuspręsta, kad Kristijonas Donelaitis buvo nagingas, imlus technikos naujovėms meistras ir smalsus tyrinėtojas, gamino termometrus, barometrus ir laikrodžius, tad kompiuteriu tikrai būtų susidomėję. Netikėtu užsiėmimu tapo nesuprantamų žodžių ieškojimas ir aiškinimasis poemos „Metai“ žodynėlyje: budavonė (troba) ar šoblė (šautuvas), tikrai daug smagaus juoko ir nustebimo suteikė... bebuksvis (bekelnis). Dar liko neperskaitytų poemos „Metai“ lapų, bet tikimės, kad ūgtelėję ar jau vyresnėse klasėse, jaunieji skaitytojai tikrai susipažins ir galbūt išnagrinės K. Donelaičio kūrybą bei prisimins bibliotekoje vykusius garsinius skaitymus. Taip ir norisi garsiai išdainuoti visiems žinomą poemos pradžią: „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą ir žiemos šaltos triūsus pargriaudama juokės…“, palinkėti kiekvienam augančiam „budinti“ savo fantaziją ir norą skaityti bei pajusti tikrąjį skaitymo džiaugsmą.

Danguolė Garnienė,
vyriausioji bibliotekininkė

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.