Vykdant projektą „Knyga Užpalių paauglių rankose“

2014-06-30
Utenos rajono Užpalių gimnazijai įgyvendinant projektą „Knyga Užpalių paauglių rankose“, kurį finansuoja Kultūros rėmimo fondas, didelė grupė bibliotekos skaitytojų vyko į Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką. Ten jie lankėsi Dokumentų konservavimo ir restauravimo centre, kuriame dezinfekuojami, konservuojami, restauruojami bibliotekos fonduose esantys dokumentai: rankraščiai, fotografijos, raižiniai, litografijos, įvairūs planai, spaudiniai, žemėlapiai, albumai, senų, retų knygų viršeliai, furnitūros. Laiko žymių paveiktoms knygoms kaskart prireikia rūpestingos restauratoriaus rankos. Kiekviena senų laikų knyga – unikali kultūros ir meno vertybė.

Taigi mokytis, kaip restauruoti vieną ar kitą laiko paveiktą knygą, restauratoriui tenka visą gyvenimą. Knygų restauratorius turi jausti spalvas, jam būtina turėti kantrybės, tvarkingumo ir amato įgūdžių. Apie visas šio atsakingo ir be galo kruopštaus darbo subtilybes ekskursijos dalyviams pasakojo skyriaus darbuotojos. Jos demonstravo, kaip spaudiniai „gydomi“ nuo pelėsio, plaunami, kaip dirbama su popieriaus liejimo mašina, kuri gana greitai atstato pažeistus popieriaus fragmentus, kaip atkuriamas sunykęs viršelis, kaip atliekamas pilnas dokumentavimas (užregistruojamas restauruojamos kultūros vertybės pasas, kuriame fiksuojama esama restauruoti atrinkto objekto būklė ir restauruojant būtini atlikti ar atliekami veiksmai) ir kt. Dalyviai turėjo unikalią galimybę susipažinti su įdomia restauratoriaus profesija, pamatyti ir paliesti kelių šimtmečių senumo knygas, kurios jau pabuvojo specialistų rankose ar dar laukia jų dėmesio. Visų šių darbų tikslas – atskleisti dokumento kultūrinę vertę, pašalinant pažeidimus, gedimus, užkonservuojant autentiškas ir atkuriant trūkstamas dokumento dalis, išsaugant kultūros vertybę ateities kartoms.

Taip pat šio projekto dėka mūsų gimnazijoje svečiavosi dailininkė ir pasakų vaikams rašytoja Sigutė Ach. Ši menininkė piešti miniatiūras, atvirukus, iliustracijas vaikų knygoms ir rašyti tekstus pradėjo 1995 metais. Su savo draugais įkūrusi leidyklą „Nieko rimto“ į pasaulį išleido daugybę savo pieštų paveikslų reprodukcijų bei įvairių autorių pasakų knygų, džiuginančių ir vaikų, ir suaugusiųjų širdis. Jos paveikslėlių ir iliustracijų veikėjai – linksmi, sparnuoti, gėlėti gyvuliukai, žvėreliai, augalai, besišypsantys angelėliai. Į mūsų gimnaziją menininkė atkeliavo su parengta paskaita ir praktiniu užsiėmimu „Knygos kelias“. Pirmiausia labai vaizdžiai ir įtaigiai Sigutė Ach susirinkusiems 5-6 klasių mokiniams papasakojo apie tikrai nelengvą knygos kelią nuo sukurto teksto iki sudėtingos popierinės konstrukcijos. Antroje užsiėmimo dalyje dalyviai patys gamino žavingą mažą knygutę ir žaidė stebuklingą žodžių dėlionę. Vėliau savo sukurtas knygeles vaikai papuošė autoriniais menininkės antspaudėliais. Susitikimo pabaigoje kiekvienas dalyvis gavo po knygutę dovanų ir Sigutės Ach autografą.

Užsiėmimas buvo labai informatyvus, įdomus, skatinantis domėtis knyga, skaityti ir saugoti šį unikalų kultūros reiškinį. Mokiniai turėjo puikią galimybę susipažinti su viena populiariausių ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų šiandienos menininkių Sigute Ach.

Užpalių gimnazijos bibliotekininkės

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.