Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Rugpjūtis
    2018     

Apdovanoti reikšmingiausių 2017 m. vaikų knygų kūrėjai
 
2018-04-09Balandžio 7 dieną Tarptautinės vaikų knygos dienos minėjimo metu Nacionaliniame Kauno dramos teatre apdovanoti geriausių ir reikšmingiausių 2017 metų vaikų knygų kūrėjai – rašytojai, dailininkai iliustruotojai, vertėjai, literatūros sklaidos specialistai.


Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus skiriami apdovanojimai buvo teikiami jau dvidešimt šeštąjį kartą. Šį kartą iš viso skirta dešimt premijų.

Prano Mašioto premija paskirta Jurgai Vilei ir Linai Itagaki už Geriausią 2017 m. vaikų ir paauglių knygą „Sibiro haiku“ (leidykla „Aukso žuvys“). Geriausia knyga išrinktas kūrinys, kuriame puikiai dera sudėtinga istorinė Sibiro tremties tema, originali komikso forma, įtaigiai supintas verbalinis ir vizualinis pasakojimas ir nepriekaištinga poligrafinė kokybė.

Antroji premija – Justinui Žilinskui už Geriausią knygą paaugliams „Kaukas Gugis ir kerų karas“ (leidykla „Aukso žuvys“), kurioje, remiantis autentiška lietuvių tautosaka, ypač sakmėmis, sukurtas labai vientisas ir harmoningas meninis pasaulis, skatinsiantis skaitytoją mąstyti apie universalias etines vertybes.

Premija už geriausią negrožinę knygą skirta Selemonui Paltanavičiui už knygą „Gamtos metų ratas“ (leidykla „Nieko rimto“). Šiame gausiai iliustruotame gamtos pažinimo vadove gamtininkas ir rašytojas kviečia atskleisti Lietuvos gamtos paslaptis keliaujant metų laikų ratu, pasakoja apie kiekvieno mėnesio ypatumus, siunčia trumpas žinutes, užduoda klausimus ir į juos atsako. Tai yra nauja pirmą kartą teikiama IBBY Lietuvos skyriaus premija.

Aldonos Liobytės premija atiteko Daivai Čepauskaitei už reikšmingiausią metų debiutą – knygą „Baisiai gražūs eilėraščiai“ (išleido „Žalias kalnas“). Vaikų literatūroje debiutuojanti patyrusi rašytoja komisiją sužavėjo žaisminga, originalia, sąmojinga ir prasminga poezija, parašyta vaikui adekvačia kalba, bet vaizdingai ir išmoningai.  

Eugenijos Stravinskienės premija – Ingai Tuliševskaitei už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams – Kimberly Brubaker Bradley „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“ (leidykla „Nieko rimto“). Profesionaliai išversta, subtiliai papasakota istorija apie dramatiškus vaikų likimus didelių istorinių įvykių – Antrojo pasaulinio karo – fone, pateikia ryškų ir tikrovišką to meto Anglijos gyvenimo vaizdą.  

Adomo Druktenio premija paskirta Viltarei Urbaitei už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams – Emmi Itäranta „Vandens skonis“ (leidykla „Nieko rimto“). Iš suomių kalbos kūrybiškai išversta knyga vaizduoja alternatyvų pasaulį, kuriame šimtmečius gyvuojančios arbatos tradicijos išmoningai įpinamos į futuristinį ateities modelį, o pagrindinės veikėjos lūpomis pasakojama istorija skatina paauglius susimąstyti apie mūsų ekosistemą ir jos problemas.

Premija už meniškiausias dvispalves iliustracijas skirta Kristinai Norvilaitei, iliustravusiai Gérardo Bessière knygą „Plunksna“ (išleido „Krantų“ redakcija). Istorijoje apie prancūzų kunigą ir jo katę juodai baltos iliustracijos harmoningai papildo tekstą, išlaiko subtilų, bet nuolat kintantį ritmą.

Domicėlės Tarabildienės premija – Linai Itagaki už iliustruotą gražiausią metų knygą – „Sibiro haiku“ (leidykla „Aukso žuvys“). Dailininkės darbas įvertintas už tamprią teksto ir vaizdo dermę, ryškią vaizdų kalbą, gražius perėjimus ir subalansuotą knygos visumą.

Premija už knygą mažiausiems skaitytojams įteikta Mariui Marcinkevičiui ir Aušrai Kiudulaitei, sukūrusiems paveikslėlių knygą „Draugystė ant straublio galo“ (leidykla „Tikra knyga“). Šios knygos iliustracijas ir tekstą sieja konkretumas ir poetiškumas, humoras ir žaismė, o svarbiausia – palikta erdvė vaiko vaizduotei. 

Vinco Aurylos premija už kūrybišką ir inovatyvų vaikų skaitymo skatinimą skpaskirta literatūros pažinimo programai „Vaikų žemė“ (vadovas Justinas Vancevičius).
 


Laureatams įteikti IBBY Lietuvos skyriaus diplomai ir privačių rėmėjų piniginės premijos. Geriausios knygos laureatėms dailininkas Vytautas Žirgulis įteikė savo tapybos paveikslus.

Piniginio fondo rėmėjai: Šarūnas Marčiulionis, UAB „Alumnus“, UAB „Sabelija“, UAB „Vilsentras“, UAB „IMG Numeri“, UAB „BALTO print“, UAB „Kauno šilas“, leidyklos „Tyto alba“, „Žara“ ir „Debesų ganyklos“.
 

Apie premiją

Geriausios metų knygos vaikams premija – įsteigta IBBY Lietuvos skyriaus 1992 metais, skiriama rašytojui už geriausią praėjusiais (kalendoriniais) metais parašytą knygą vaikams. Premijos tikslas – aktyvinti lietuvių grožinės vaikų literatūros kūrybą, padėti pedagogams, tėvams orientuotis leidybos procese, atkreipti dėmesį į didžiąsias vaikų literatūros vertybes. Premijuojamoji knyga turi būti nauja, meniškai ir pedagogiškai vertinga, praturtinanti lietuvių vaikų literatūros procesą.

Laureatą renka IBBY Lietuvos skyriaus sudaryta komisija. Laureatas apdovanojamas diplomu ir pinigine premija, šventės metu padabinamas karūna. Nuo pat premijos įsteigimo jos mecenatas – Šarūnas Marčiulionis.

Iš pradžių buvo tik viena premija  už Geriausią metų knygą. Ilgainiui, siekinat aprėpti visą vaikų ir paauglių literatūros lauką, premijų skaičius išaugo iki dešimties, kurios teikiamos vaikų ir paauglių knygų kūrėjams už geriausius ir reikšmingiausius metų kūrinius  prozą, poeziją, iliustracijas, vertimus, kritiką, debiutą ir kt. Laureatams teikiami diplomai, piniginiai prizai, dovanos.

Premijos teikiamos minint Tarptautinę vaikų knygos dieną – balandžio 2-ąją. 
Atgal   Spausdinti  
 
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.