Įsimintinos Vytauto V. Landsbergio pamokos

2018-04-25

 

Kupiškio rajono Alizavos pagrindinė mokykla įgyvendina Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuojamą projektą „Lietuvos šimtmetis ir knygos vaikams“. Mokiniai įvairiomis formomis supažindinami su sąrašo „Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“ knygomis bei jų autoriais.

Šiame sąraše – net trys knygos yra Vytauto V. Landsbergio. Septynioliktuoju numeriu puikuojasi „Arklio Dominyko meilė“, dvidešimt pirmuoju – „Obuolių pasakos“, penkiasdešimt šeštuoju – „Rudnosiuko istorijos“.
 

Įsimintinos Vytauto V. Landsbergio pamokos


Vaikų literatūroje V.V. Landsbergis įsitvirtino kaip nonsenso literatūrinės pasakos meistras. Rašytojas šmaikščiai pokštauja, neįprastai žiūri į pasaulį. Savo pasakose jis žaidžia kontrastais, prasilenkiančiais su logikos dėsniais, laviruoja tarp tiesos ir melo, tikrovės ir fantazijos. Tai visiems labai patinka. Visos trys išvardintos knygos pripažintos atitinkamų metų Geriausiomis knygomis vaikams. Šių knygų populiarumą demonstruoja pakartotini leidimai. Knyga „Arklio Dominyko meilė“ išversta į latvių, lenkų, švedų ir rusų kalbas.
 

Įsimintinos Vytauto V. Landsbergio pamokos


Trečios klasės mokiniai paruošė dovanėlę gerbiamam svečiui. Jie skaitė ištrauką iš garsiosios knygutės „Rudnosiuko istorijos“.

Svečio pasveikinti atvyko Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas bei Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jurgita Trifeldienė.

Svečias pakvietė mokinius susidraugauti ir padainuoti liaudišką dainą „Avižėla“. Jis turi specialių dainų, kurios padeda vaikams pasijausti džiaugsmingai ir linksmai. O tada jau galima pradėti kalbėti apie rimtus dalykus. Pavyzdžiui, apie Lietuvos istorijos laikotarpį, kai apsiginklavę jauni vyrai išėjo gyventi į mišką. Šie vyrai, pasivadinę partizanais, stojo į kovą už Lietuvos nepriklausomybę.
 

Įsimintinos Vytauto V. Landsbergio pamokos

Kūrėjas pademonstravo filmuką, sukurtą pagal partizanų dainą „Jei ne auksinės vasaros“. Papasakojo, kaip buvo kuriamas šis filmas. Kad penkiolikmečiai, paklausę dainos, turėjo sukurti pasakojimą, patys išsikasė bunkerį, patys vaidino, patys filmavo. Svečias pakvietė mokinius į diskusiją, kodėl partizanams toks svarbus buvo vanduo. Teisingai atsakiusieji buvo apdovanoti kompaktiniais diskais su režisieriaus V.V. Landsbergio filmais. Mokiniai nė patys nepajuto, kaip įsitraukė į aktyvias diskusijas. Kur slėptis partizanui, kai iš visų pusių apsupo priešas? Kaip  paslėpti partizaną ūkininkui? Kaip užmaskuoti bunkerio įėjimą? Ir t.t.

Paskui išsamiai buvo aptartas kitas peržiūrėtas filmukas, mokinių sukurtas pagal Gedimino Storpirščio dainą „Archangelai“. Vyko įdomus pokalbis kaip nufilmuoti angelus, kokia tam tinkamiausia vieta ir pan.
 

Įsimintinos Vytauto V. Landsbergio pamokos


Mokiniai klausė svečio, ar tiki angelais, ar knygos jaučia, kodėl žmonės būna pikti, kaip pakliūti į literatūrinę stovyklą, kas labiau patinka – knygos ar filmai, kokia mokykloje perskaityta knyga paliko didžiausią įspūdį ir kt.

Rašytojas siūlė vaikams skaityti Gendručio Morkūno ir Ilonos Ežerinytės knygas. O savas rekomendavo pagal receptą. Jei gyveni laimingai, skaityk linksmas knygas: „Rudnosiuko istorijas“, „Obuolių pasakas“, „Briedį Eugenijų“. Tačiau, jei tavo tėveliai nedraugiški, nesutaria ir nuolat pykstasi, skaityk knygutę „Berniukas ir žuvėdros“. Ši knygutė yra psichoterapinė ir daugeliui padeda. Vaikas turi suprasti, kad ir tėveliai turi teisę būti laimingi, turi teisę ieškoti geresnio buvimo. Panaši yra ir naujausia rašytojo knygutė „Iš gyvenimo laumių“. Kaip jaučiasi vaikas, kai tėvai girtuokliauja, barasi... galiausiai pasirodo laumė ragana, kuri viską sujaukia ir sugadina.
 

Įsimintinos Vytauto V. Landsbergio pamokos


Svečias patarė mokiniams kiekvienam surasti Lietuvos sielą ir pasirūpinti Lietuva, kaip savo sergančia mama, ją išgydyti ir papuošti gražiais darbais.

„Duokite Vytauto V. Landsbergio knygą!“ – prašė kitą dieną į biblioteką atbėgę vaikai.

Danutė Miknevičienė,
Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.