Kristijono Donelaičio skaitymai Rūdiškių bibliotekoje

2014-06-16
2014-ieji paskelbti Kristijono Donelaičio metais. Šiemet minimos šio lietuvių literatūros klasiko 300-osios gimimo metinės.

K. Donelaičio poema „Metai“ kelioms skirtingoms kartoms primena mokyklą. Kiekvienas iš mūsų prisimename nors porą eilučių, nes išmokti ištrauką iš „Metų“ – privaloma. Poema „Metai“ dunkso kaip iškilus milžinas lietuvių literatūros padangėje. 1997 metais šią poemą „Unesco“ organizacija įtraukė į pasaulio šedevrų sąrašą, o poeto talento palikimas daro įtaką ir dabartinei kartai. Lietuvių literatūros klasiką K. Donelaitį savo kūriniais pagerbė ne vienas lietuvių rašytojas, teatro režisierius, dailininkas. Poetas Justinas Marcinkevičius poemoje „Donelaitis“ aukštino Lietuvą ir jos žemės užaugintą didįjį poetą.

K. Donelaitis buvo dvasininkas ir humanitarinių mokslų atstovas: studijavo ne tik teologiją, bet ir senąsias kalbas, literatūrą. Poetas – mūsų grožinės literatūros pradininkas ir  ypatingo talento asmenybė, tikras Švietimo epochos žmogus. Jis kūrė muziką, buvo nagingas meistras, sukonstravęs fortepijoną, barometrą, laikrodį. Donelaitis – taip pat ir žemės žmogus, mokėjęs ją dirbti ir mylėti.

Birželio 4 dieną Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filiale paminėta K. Donelaičio sukaktis, bendradarbiaujant su miestelio gimnazija. Į biblioteką atvyko Rūdiškių gimnazijos III A klasės gimnazistai su lietuvių kalbos mokytoja Loreta Masiene. Vienuoliktokė Diana Kozlovska supažindino renginio dalyvius su K. Donelaičio asmenybe, biografija, apžvelgė kūrybinį palikimą. Mokiniai skaitė poemos „Metai“ ištraukas, ne tik džiaugdamiesi Pavasario linksmybėmis ar Rudens gėrybėmis, bet ir primindami apie Vasaros darbus, Žiemos rūpesčius.

Jaunuoliai išraiškingai  ir gražiai skaitė savo pasirinktą tekstą. Žilvinas Krivickas ir Edgardas Zapolskis smagiai improvizavo Slunkiaus ir Pričkaus temą, Silvestras Mečkovskis rėžė Dočio ginamąją kalbą. Greta Jurgelevičiūtė pasirinko ištrauką apie gerąjį poną, kuris net bardamas sakydavo „Jūs“, o Ada Franckevičiūtė – pačią poemos pabaigą, skatinančią pamąstyti apie amžiną gamtos ir būties ratą.

K. Donelaičio poemos „Metai“ ištraukas skaitę moksleiviai, perteikdami XVIII amžiaus Mažosios Lietuvos lietuvninkų gyvenimo filosofiją, perteikė ir iškiliojo rašytojo įžvalgas bei pamokymus, aktualius ir šiandieniniam žmogui.

Kalbėdamiesi apie K. Donelaičio kūrybą, renginio dalyviai pripažino, kad prabėgus šimtmečiams poema „Metai“ yra įdomi ir neturi būti pamiršta, ji reikalinga mums ir šiandien. Puiki K. Donelaičio skaitymų valanda tą įrodė ir patvirtino.

Laima Franckevičienė,
Trakų viešosios bibliotekos
Rūdiškių filialo vedėja

Nuotrauka iš bibliotekos archyvo

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.