Tarptautinė vaikų knygos šventė Kupiškyje

2014-04-08

Balandžio 3 d. paminėti Tarptautinę vaikų knygos dieną į Kupiškio rajono savivaldybės viešąją biblioteką rinkosi Kupos pradinės mokyklos mokiniai su mokytojomis bei visi vaikų knygų mylėtojai.

Tarptautinė Vaikų knygos diena švenčiama balandžio 2-ąją, garsaus danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo dieną. Pasaulyje ši šventė minima nuo 1967 metų, o Lietuvoje – nuo 1993-ųjų. Kasmet vis kitos šalies Tarptautinės vaikų knygos tarybos (IBBY) skyrius gauna teisę kurti Tarptautinės vaikų knygos dienos plakatą ir kreipimąsi į skaitytojus. Kreipimąsi sukūrė garsi airių rašytoja, vertėja ir leidėja Siobhán Parkinson, o plakatą – šios šalies paveikslėlių knygų kūrėja Niamh Sharkey.

Šventėje dalyvavo ne tik vaikų, bet suaugusiųjų mylimas poetas, publicistas, teatro ir kino režisierius, dainininkas ir vaikų rašytojas Vytautas V. Landsbergis. Jo net trys knygos – „Arklio Dominyko meilė“‚ „Pelytė Zita“ ir „Obuolių pasakos“ pateko į 2013 metų skaitomiausių lietuvių autorių knygų penketuką.

Nuoširdus bendravimas tarp rašytojo ir renginio dalyvių užsimezgė tik prasidėjus renginiui. Vaikai nebuvo pasyvūs stebėtojai, o greitai įsijungė į kūrybinio proceso sūkurį. Renginio svečias suteikė vaikams galimybę „išbandyti“ vaizduotę, mindamas mįslių, mokydamas dainų tekstų ir dainuodamas kartu su jais.

V. V. Landsbergis aiškino vaikams, kad knyga turi stiprių varžovų – tai filmai ir kompiuteriniai žaidimai. Autorius akcentavo, kad labai svarbu turėti gerą vaizduotę, kad galėtum sukurti tai, ko dar niekas nesugalvojo, kas iš tikrųjų bus nauja bei kvietė vaikus daug skaityti, muzikuoti, piešti ir taip lavinti vaizduotę.

Vaikai susidomėję klausėsi knygos „Arklio Dominyko meilė“ atsiradimo istorijos. Jie sužinojo, kad rašytojas užaugino penkis vaikus, kuriems kurdavo pasakas. O pasakas sekdavo visi kartu – sugalvodavo veikėjus ir kiekvieną kartą kurdavo vis naujų nuotykių. Taip atsirado istorija apie arklį Dominyką ir keistą jo meilę rugiagėlei bei įdomią arklio kelionę į Afriką. Ši knyga 2004 metais išrinkta geriausia metų knyga vaikams.

Antrojoje knygoje „Arklio Dominyko kelionė į žvaigždes“ rašytojas turėjo sugalvoti stebuklą, kaip išgelbėti rugiagėlę nuo mirties rudenį, todėl išsiuntė arklį Dominyką į Plutono planetą parnešti stebuklingo brangakmenio. Trečioji knyga „Stebuklingas Dominyko brangakmenis“ – tai intriguojanti detektyvinė istorija apie pavogtą rugiagėlės brangakmenį. Skaitytojas susipažįsta ir su nauju arklio Dominyko konkurentu karkvabaliu Barabu, kuris taip pat įsimyli rugiagėlę. Ketvirta knyga „Dominykas Dvasių karalystėje“, pradėta rašyti pernai, jau pasiekė mažuosius skaitytojus. Joje rašytojas nusprendė pakreipti įvykius taip, kad arklys Dominykas mirtų ir patektų į anapusinį pasaulį. Taip ir atsitinka: Dominykas, užvalgęs restorane musmirių, miršta ir susitinka savo seniai matytus artimuosius, kurie padeda jam vėl grįžti pas liūdinčią rugiagėlę.

Renginio dalyviai, pasiklausę keturių knygų pagrindinių veikėjų nuotykių, turėjo kurti penktosios knygos istoriją. V. V. Landsbergis priminė vaikams, kad istorija prasideda tada, kai pagrindinis veikėjas patenka į bėdą. Autorius nusprendė apdovanoti naujausia savo knyga „Dominykas Dvasių karalystėje“ tą, kuris sugalvos originaliausią idėją naujai knygai. Vaikų kūrybiškumui nebuvo ribų.

Renginys baigėsi geriausių 2013 m. skaitytojų apdovanojimais. Apdovanojimus gavo šeši geriausi bibliotekos skaitytojai: Kupos pradinės mokyklos mokinės – Vakarė Grigaliūnaitė, Fausta Svirskytė ir Julita Mičiūdaitė, P. Matulionio progimnazijos moksleivė Diana Samulionytė bei L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos gimnazistai – Aurimas Kirda ir Donata Bukauskaitė.Jolita Janušonienė
,
Kupiškio r. VB Vaikų literatūros skyriaus vedėja
Nuotraukos autorės

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.