Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai Zarasų viešojoje bibliotekoje

2015-05-07

 

 


Balandžio 23–30 dienomis Zarasų viešoji biblioteka ir padaliniai kvietė į jubiliejinės 15-osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginius. Šių metų tema – „Biblioteka: informacija ir žinios – kiekvienam“. Iniciatyvos tikslas buvo atkreipti dėmesį į bibliotekų vaidmenį mažinant informacinę atskirtį ir ugdant informacinio raštingumo bei kūrybinius gebėjimus.
 

Bendrystę sustiprino poetas Paulius Širvys

Šie metai paskelbti etninių regionų metais, todėl kiekvienas rajonas tradiciniam skaitymui rinkosi savo krašto poetų eiles. Zarasai pasirinko savo kraštietį, meilės dainiumi vadinamą Paulių Širvį. „Tai poetas iš Dievo malonės, gimęs su žvaigžde kaktoje, ir tai buvo jo laimė ir jo prakeikimas, kaip ir visų didelių poetų“, – rašė Algimantas Baltakis. Nacionalinę bibliotekų savaitę pradėjo ir sveikinimo žodį tarė Zarasų viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė, o poezijos skaitymus P. Širvio eilėraščiu „Aš beržas“ pradėjo Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas. Tęsė mero pavaduotojas Arvydas Steponavičius, administracijos direktorius Ramūnas Keršys, jo pavaduotoja Aušra Lamanauskienė, dekanas Remigijus Kavaliauskas, kultūros darbuotojai ir Zarasų bendruomenė. Skaitymo metu buvo demonstruojamos skaidrės P. Širvio gyvenimo ir kūrybos motyvais, o popietę užbaigė poeto žodžiais atliekama daina „Vai žydėkit linai“.

Prie šios gražios, skaitymą skatinančios iniciatyvos prisidėjo Dėbora Leiro Roman iš Ispanijos, Gabriella Accetta iš Italijos, Nijolė Guobienė, Šarūnas Pošius, Gediminas Vitkevičius, Rimantas Jurevičius, Arūnas Mozeris, Viktoras Bobkovas, Olga Podolskienė, Inga Zakarauskienė, Stanislovas Kaulavičius, Donatas Merkys, Danutė Karlienė, Stanislova Bikulčiūtė, Danutė Kiltinavičienė, Saulutė Pelekienė, Gitana Vasalauskienė ir „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai.
 

Mokėmės pažinti elektroninius bibliotekos resursus

Balandžio 28 dieną jau nuo ankstyvo ryto prie bibliotekos šurmuliavo Pauliaus Širvio progimnazijos 7c klasės moksleiviai su lietuvių kalbos mokytoja Andželika Vitkūniene. Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja S. Pelekienė pristatė elektroninį LIBIS katalogą, mokė, kaip užsisakyti ar rezervuoti leidinį, parodė, kaip veikia savarankiško knygų grąžinimo ir išdavimo įranga. Mokiniai turėjo galimybę patys pabandyti išduoti ir vėl grąžinti dokumentus. Su elektroninių knygų skaityklių galimybėmis supažindino Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Gina Račinskaitė. Paklausus jaunųjų širviečių nuomonės, kokią knygą jie mieliau rinktųsi skaityti, pirmenybę moksleiviai atidavė popierinei knygai, ne elektroninei.

Zarasų krašto paveldą – dvarus – elektroninėje erdvėje pristatė vyresnioji bibliotekininkė kraštotyrai V. Mikštienė.
 

Bibliotekos III-o aukšto galerijoje prakalbo krašto menininkai

Balandžio 29 d. bibliotekos III-o aukšto galerijoje atidaryta dailininko, fotomenininko, kultūros puoselėtojo, Dusetų kultūros centro dailės galerijos direktoriaus Alvydo Stausko fotografijų paroda „Zarasų krašto menininkai“. Iš fotografijų žvelgia šviesūs veidai: tautodailininkė literatė Vilija Visockienė, rašytojas kunigas Salvijus Pranckūnas, dailininkas pedagogas Romualdas Pučekas, fotomenininkė Normantė Ribokaitė, menotyrininkas Raimondas Gapšys, „Napoleono“ šaukštų drožėjas Gediminas Kairys ir kiti. Pristatydamas parodą, menininkas džiaugėsi, kad Zarasų kraštas palankus kūrybingiems žmonėms, bet apgailestavo, kad susitikęs nespėja jų užfiksuoti. Menininkas apie kiekvieną fotografijoje įamžintą kūrėją pasakojo šilčiausiais žodžiais. Taikliai užbaigdamas sakinius „Man labai patinka... piešti ir fotografuoti“, „Meno kalbą supranta tie... kurie domisi“, A. Stauskas pastebėjo, kad meno terapija žmogų veikia teigiamai ir pažymėjo, kad anksčiau menininkų darbų buvo perkama daugiau. Buvo susiformavusios kitokios dovanojimo tradicijos, formavosi meno poreikis.

Linkime A. Stauskui įkvėpimo ir kviečiame aplankyti parodą, kuri veiks iki gegužės 15 dienos, ir pasigrožėti eksponuojamais darbais.
 

Su Justinu Marcinkevičiumi poetiškai

Balandžio 29-osios pavakarę zarasiškius pradžiugino Zarasų „Ažuolo“ gimnazijos poetinis spektaklis (režisierė Gitana Vasalauskienė), parengtas pagal Justino Marcinkevičiaus draminės trilogijos, poemos „Pažinimo medis” ir draminės apysakos „Daukantas” epizodus. Gimnazijos jaunimo klubo „Lietus vitraže” narių ir „Giedojimo studijos” narių bei choristų (vadovas Gražvydas Gasparavičius) lūpose skambėjo žodis „Lietuva“. Gimnazistams talkino dar vienas svečias – kunigas ir poetas Justas Jasėnas, jautriai atlikęs dvasininkų Mažvydo ir Sirvydo vaidmenis. Skambėjo gerai žinomos ir pačių mokinių sukurtos dainos poeto Just. Marcinkevičiaus žodžiais.
 

Kūrybiška valanda su Kake Make

Renginių verpetas  Zarasų viešojoje bibliotekoje įtraukė didelius ir mažus skaitytojus. Paskutinis jos akcentas – pradinukų iš Zarasų „Santarvės“ mokyklos susitikimas su vaikų knygų autore, iliustruotoja šiauliete Lina Žutaute.

Rašytoja ir dailininkė yra išleidusi ne vieną knygą jaunesniojo amžiaus skaitytojams. Priešmokyklinio amžiaus vaikų mielai skaitoma knygelių serija apie smalsią, geraširdę, bet šiek tiek padykusią bei linkusią patinginiauti mergaitę – Kakę Makę. Šį vardą personažui sumanė L. Žutautės sūnelis. Jį sunku buvo prikalbinti valytis dantukus, todėl mamai teko gudrauti ir sekti ilgas istorijas apie Kakės Makės nuotykius.

Knygose „Ferdinandas ir Pū“ bei „Ferdinandas ir Pū: žygis į Australiją“ pasakojama apie didelio ir gudraus ručkio katino Ferdinando ir mažo patiklaus šunelio Pūkselio draugystę. Jaunajam skaitytojui suprantamai atskleidžiamos meilės šeimai, pažinimo ir prasmės paieškų, išbandymų bei sunkumų nugalėjimo temos. Rašytoja taip pat yra iliustravusi bei apipavidalinusi pasakų rinkinį „Velnių ežeras“. Autorė susirinkusiems vaikams papasakojo ir parodė kaip kūrė iliustracijas „drakonų vertimo draugais aparatui“ pagaminti. Mašinos modeliui buvo panaudotas plastilinas, įvairūs sraigteliai, geležėlės. Pastabūs vaikai pridūrė, jog modelio iliustracijose matyti net detalės iš makaronų.

Drąsa, fantazija ir vaizduotė, pasak autorės, yra svarbiausi ir vaiko, ir dailininko gyvenimo bruožai. Smalsūs antraklasiai uždavė rašytojai klausimų apie jos knygų veikėjus. „Idėjas man diktuoja pats gyvenimas“, – tikino autorė.

Renginio metu pademonstruotos piešinių skaidrės iš knygų, kurios išleistos tik užsienio šalyse. L. Žutautės knygos yra išverstos į latvių, rusų, danų ir korėjiečių kalbas. Autorė yra pelniusi ne vieną apdovanojimą. Jos kūryba vaikų literatūros vertintojų bei skaitytojų yra pripažinta ir mėgstama.

Parengė Saulutė Pelekienė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja;
 Vidmina Alubeckaitė, Vaikų literatūros skyriaus vedėja 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.