Pažintis su Šiaure

2017-11-16

 


Šiemet Šiaurės šalių bibliotekų savaitę kartu su 2170 švietimo institucijų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Danijoje, Islandijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Švedijoje, šventė ir Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenė.

Kasmet aktyviai prisijungdama prie šio tarptautinio projekto, geografijos mokytoja Inga Inapienė pakvietė 7-ų ir 9-ų klasių mokinius į netradicinę pamoką, kurios tikslas – susipažinti su Šiaurės salomis. Pamokos pradžioje mokiniai žiūrėjo filmuką apie unikalų Šiaurės šalių kraštovaizdį, apie neįprastas mūsų akiai žmonių susisiekimo priemones. Pagal matytą filmuką mokiniai turėjo atlikti Protų mūšio užduotis.

Pamokos pabaigoje mokiniai žinojo, kad 2017 m. gruodžio 6 d. Šiaurės šalis Suomija švęs 100 metų nepriklausomybę. Sužinojo, kokius renginius šia ypatinga proga organizuoja Suomijos ambasada Lietuvoje. Mokiniai sužinojo, kad Suomijoje yra apie 80 gyvenamų salų; kad Farerų salos priklauso Danijai; kad Islandija yra didelė sala valstybė, o jos sostinė Reikjavikas; kad Norvegijoje didžiausia ir vienintelė gyvenama sala Svalbardo salyne yra Špicbergenas, o Lokio saloje, kuri savo kontūrais panaši į lokio pėdą, nėra ledynų ir gausu upelių bei ežerėlių, krioklių ir joje gyvena labai gražių žvėrelių: poliarinės lapės, ruoniai, jūrų vėpliai ir kt. Lokio saloje įsikūręs meteorologijos institutas, kuriame dirba 9 žmonės. Sužinojo, kad didžiausia pasaulio sala Grenlandija priklauso Danijos valstybei ir t.t. Įveikę Protų mūšį mokiniai fantazavo, kurioje saloje apsigyventų, nupiešė savo svajonių salą.

Bibliotekininkė išsamiai pristatė pagrindinį Šiaurės šalių bibliotekų savaitės akcentą – plakatą. Papasakojo, kaip apie jį rašo pati autorė, garsi estų dailininkė Regina Luk-Tomperė. Anglų kalbos mokytoja Daiva Miciūnienė su 6-ų klasių mokiniais sukūrė savo istoriją apie šį plakatą ir labai išradingai ją perskaitė Šviesos ir žodžio šventės metu.

Žvakių šviesoje 6-ų kl. mokiniai skaitė ištrauką iš Suomijos rašytojos Marijos Turščaninof  knygos „Maresė“. Tai įspūdingi Menos salos Raudonojo vienuolyno gyventojų (moterų) pokalbiai apie raudonųjų sraigių syvais nudažytą didingąjį pastatą, suteikusį joms saugią užuovėją, apie mitinę jo istoriją. Meniniam skaitymui mokinius paruošė lietuvių literatūros mokytoja Rita Mažylienė.

Pradinių klasių skaitymo skatinimo būrelio nariai (vadovė bibliotekininkė D. Miknevičienė) suvaidino linksmą ištrauką iš Mauri Kunno „Lobių salos“.

Apie jūrą ir pašėlusį piratų gyvenimą dainavo 9-os klasės mokiniai, dešimtokas Justas, penktaklasiai. Dainuoti angliškai vaikus išmokė mokytoja Daiva Pūkienė.

Pagerbdami rašytojos Astridos Lindgren atminimą, penktos klasės mokiniai – Evelina, Eimantas ir Rimgailė – suvaidino kaip Pepė Ilgakojinė ruošiasi išplaukti.

Technologijų mokytoja Audronė Užtupienė 7-os klasės mokines išmokė kepti kareliškus pyragėlius, kuriuos labai mėgsta suomiai. Savo kepiniais Ugnė ir Rasa vaišino visus Šviesos ir žodžio šventės dalyvius.

Trylika mokinių, kurie sukūrė ketureilius apie jūrą, turėjo teisę ieškoti lobio t. y. surasti 10 užuominų, paslėptų mokyklos teritorijoje ir tuo pačiu praplėsti žinias apie piratus. Apsukriausi ir gudriausi buvo 6-os kl. mokiniai: Auridas, Aurita ir Adelė. Jiems ir atiteko lobis – visas kilogramas saldainių „Jūros akmenėliai“. Padėkomis, specialiais skirtukais ir saldžiaisiais prizais apdovanoti visi artistai bei dainininkai.

 

Danutė Miknevičienė,
mokyklos bibliotekininkė
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.