Literatūrinis teismas „Kas geriau – knyga ar ekranizacija?“

Literatūrinis teismas

Lapkričio 22 d. Ragana Fantazija, Velniukas ir Katinas Rupertas (Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos) pakvietė vaikus į Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos projekto „Atverk nepakartojamą knygų pasaulį“ paskutinį renginį. Projekto rėmėjai Kultūros rėmino fondas, Kupiškio rajono savivaldybė, Kupiškio Rotary klubas.

Šio projekto lėšomis Noriūnų, Subačiaus, Skapiškio, Rudilių, Antašavos padaliniuose ir Alizavos pagrindinėje mokykloje buvo įkurti skaitymo ir filmų peržiūrų kampeliaiLiteratūrinis teismas . Juose vaikai ir paaugliai galėjo rasti knygas, virtusias filmais ir filmus – šių knygų ekranizacijas. Jaunieji skaitytojai rugsėjo-lapkričio mėnesiais skaitė knygas, žiūrėjo ekranizacijas ir piešė plakatus konkursui „Paskaityk ir pamatyk“. Išsirinkę labiausiai patikusią knygą ar geriausią knygos ekranizaciją, parengę teatralizuotus pristatymus ir apsisprendę, kas labiau patiko – knyga ar ekranizacija – vaikai kartu su mokytojomis, bibliotekininkėmis, kultūros darbuotojomis atvyko į literatūrinį teismą, kuris vyko Kupiškio viešosios bibliotekos didžiojoje salėje.

Bylą nagrinėjo Ragana Fantazija ir tarėjai Katinas Rupertas ir Velniukas. Pirmiausia buvo išklausyti tarėjų pranešimai. Už knygas pasisakė Katinas Rupertas, o už filmus – Velniukas. Toliau savo argumentus dėstė pareiškėjai – Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai, vadovaujami bibliotekininkės Danutės Miknevičienės ir mokytojų – Aivos Janušauskienės, Audronės Užtupienės, Gražinos Kigaitės. Jie teatralizuotai pristatė filmą „Rango“ ir pateikė laikraštuko „Šratinukas“ redakcinės grupės narės Rugilės Kigaitės atlikto tyrimo „Kas įdomiau: knyga ar filmas?“ analizę. Išanalizavus tyrimo duomenis paaiškėjo, kad iš 28 atsakiusiųjų į pateiktus anketos klausimus 20 respondentų teigė, kad labiau patinka žiūrėti filmus, o tik 8 respondentai nurodė, kad įdomiau skaityti knygas.

Tarp Antašavos mokinių vyko teatralizuota diskusija kas geriau – pažiūrėti filmą apie Harį Poterį ar perskaityti knygą. Kartu su bibliotekininke Laisva Čiuliepiene ir mokytoja Irėna Dugniene nusprendė, kad skaitytojai su knyga turėtų susipažinti pirmiau, o tik vėliau pažiūrėti filmą. Skaitydamas knygą gali pats susikurti filmą, plačiau sužinoti apie veikėjus ir veiksmo vietas.Literatūrinis teismas

Noriūnų bibliotekos skaitytojai pateikė staigmeną – įsikūnijo į įvairiausius knygų ir filmų herojus. Tai buvo kūrybinė užduotis renginio dalyviams. Žiūrovai teisingai įvardijo visus veikėjus, atkeliavusius iš knygų ir filmų – „Šarlotės voratinklis“, „Troliai Mumiai“, „Debesuota, numatoma mėsos kukulių kruša“, „Narnijos kronikos“, „Pono Poperio pingvinai“, „Karibų jūros piratai“, „Kelionė į Žemės centrą“, „Rio“, „Smurfai“ ir t.t. Noriūniečiai vaikai kartu su bibliotekininke Irena Gasparoniene, renginių režisiere Violeta Lauciene ir mokytoja Ekaterina Vanagiene teigė, kad knyga ir filmas gali sėkmingai gyvuoti vienas šalia kito, bet geriau vieną kartą perskaityti, nei šimtą kartų pasižiūrėti.

Rudilių Jono Laužiko pagrindinės mokyklos mokiniai ir jų būrelio vadovė, bibliotekininkė Vanda Ribokaitė kartu žiūrėjo knygų ekranizacijas, o knygas vaikai skaitė namuose. Rudiliečiai teigė, kad filmai ir knygos lygiaverčiai, nes visi pamatyti filmai labai nuotaikingi, smagu buvo kartu žiūrėti, komentuoti. Filmas turi privalumą, jį gali žiūrėti grupė vaikų, o knygą skaito tik po vieną, bet knyga lavina protą, joje perskaitai žymiai daugiau negu pamatai.Literatūrinis teismas

Skapiškio gimnazijos mokiniai, vadovaujami bibliotekininkės Romos Bugailiškienės, savo argumentus apie knygas ir filmus pateikė teatralizuotu pristatymu „Draugystės namai“. Skapiškėnai teigia, kad knygų skaitymas padeda susirasti draugų, bendraminčių ir nurodo, kad pirmiausia draugui siūlytų perskaityti knygą, o tik po to pažiūrėti filmą. Knygoje gali sužinoti ne tik atsakymus į visus rūpimus klausimus, o kartais net pakeisti savo nuomonę.

Subačiaus bibliotekos skaitytojos mano, kad jog jų bendraamžiai vis mažiau laiko randa knygai, tačiau abejoja, jog ekranizacijos gali išstumti iš jų kasdienybės knygas ir skaitymą, nes knyga lavina vaizduotę, iškalbą ir netgi gramatikos sugebėjimus. Tai patvirtino suvaidindamos ištrauką iš knygos „Tiltas į Terabitiją“ (vadovės – bibliotekininkės Inga Dovydėnienė ir Audronė Bukienė).Literatūrinis teismas

Teismas, išklausęs visų atstovų pareiškimus ir remdamasis tuo, kas buvo išdėstyta bei vadovaudamasis literatūros normomis, priėmė galutinį sprendimą, kad žmogaus gyvenime knyga užima tam tikrą vietą. Vieniems – tai laisvalaikio praleidimas, kitiems – žinių šaltinis, tretiems – būdas atsipalaiduoti, ketvirtiems – knygos yra draugai ir t.t. Knyga – gyva, nes skleidžia tam tikrą energetinį lauką ir taip traukia kupiškėnus skaityti. Teismas padarė išvadą, kad daugumai projekto dalyvių buvo įdomiau skaityti knygas, todėl nusprendė, kad bedvasė elektroninė erdvė negali pakeisti knygos.

Renginio pabaigoje prizais – knygomis buvo apdovanoti plakatų konkurso „Paskaityk ir pamatyk“ nugalėtojai – Andrėja Vareikaitė, Armandas Čebatariūnas, Ugnė Banytė, Augustina Zabukaitė, Dalė Miknevičiūtė. Už dalyvavimą projekto veikloje visi gavo saldžių dovanėlių, o vadovės – padėkos raštus.

Džiaugiamės, kad radome naują būdą, kaip vaikus ir paauglius įtraukti į skaitymą.

Jolita Janušonienė,
projekto vadovė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.