„Karžygiu mes Donelaitį šiandien minim“

2014-03-26

 

„Kiekvienam daryti gera
Savo darbu ir žodžiu.
Visad elgtis taip, kaip dera,
Ir teisingas būt geidžiu.
Nekerštauti niekada,
gyvo padaro gailėti,
Dievą, žmones jo mylėti –
Mano priedermė šventa“.
K. Donelaitis

2014-ieji paskelbti Kristijono Donelaičio metais – šiemet minimos šio vieno iš žymiausių lietuvių literatūros klasikų 300-osios gimimo metinės. Tai buvo ypatingo talento asmenybė, ypač stebinanti savo įvairiapusiškumu. Iškiliausias Donelaičio kūrinys – epinė poema ,,Metai”. Tačiau daug kas net nežino, jog K. Donelaitis buvo poliglotas – knygas gebėjo skaityti ne tik gimtąja kalba, bet ir lotynų, hebrajų, prancūzų, vokiečių bei senovės graikų kalbomis, jo rankose atgimdavo vargonai, termometrai, laikrodžiai. Šį žmogų domino ir kiti technikos išradimai bei tyrinėjimai. Jis gamino klavesinus, pianinus, barometrus, kitus prietaisus, skirtus matuoti slėgiui, mikroskopus, šlifuodavo lęšius mikroskopams. Jo kūrybos tyrinėtojai pabrėžia, jog K. Donelaitis buvo novatorius tiek technikoje, tiek literatūroje.

Užpalių žmonės taip pat mini Kristijono Donelaičio  jubiliejų. Ta proga Užpalių gimnazijos lituanistės Renata Gavėnienė, Otilija Šližienė ir bibliotekininkės Rena Šliogerienė ir Vida Juškienė kovo 21 d. organizavo renginį „Karžygiu mes Donelaitį šiandien minim“ (Salomėja Nėris). Gerą toną renginio pradžiai suteikė lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos O. Šližienės rengta, o III g klasės gimnazisto Kazimiero Kubiliūno įgyvendinta interpretacija – persikūnijimas į vieną iš didžiausių to meto Karaliaučiaus universiteto šviesulių – Kristijoną Donelaitį. Jų vaidinimui muzika pritarė aštuntos klasės mokinė Viktorija Laurinėnaitė.

Po to mokytoja R. Gavėnienė susirinkusiems pristatė Utenos A. Šapokos gimnazijos mokytoją, rašytoją Stepą Eitminavičių. Tai respublikoje gerai žinomas literatas, išleidęs tikrai įspūdingą kiekį knygų ir kuris sako, jog „reikia rašyti, kad savo judėjime matyčiau daugiau prasmės“. Didžio poeto jubiliejui buvo išleistas šio rašytojo sudarytas metodinis leidinys „Žodis iš Tolminkiemio“. Svečias sakė pamilęs šį dainių jau sulaukęs vyresnio amžiaus, tačiau norintiems pažinti K. Donelaitį, jis patarė dažniau skaityti „Metus“. Pašnekovas pabrėžė, jog K. Donelaičio kūriniai – gyvas liudijimas, kokia nuostabi yra lietuvių kalba. Skaitant belieka tik stebėtis, kad prieš šimtus metų parašyti tekstai aktualūs ir artimi mums, XXI amžiaus lietuviams.

Vėliau gimnazijos direktorė Virginija Stukienė apdovanojo dailyraščio konkurso pagal K. Donelaičio „Metus“ 5-8 klasių nugalėtojus. Jais tapo: Deimantė Janukėnaitė (5 kl.), Sonata Bareikytė (6 kl.), Augustinas Kubiliūnas (6 kl.), Deimantė Urbanavičiūtė (7 kl.), Monika Kubiliūnaitė (7 kl.), Neringa Bučiūtė (8 kl.).

Renginį vainikavo IIIg klasės gimnazistų Edvino Meškauskio, Indrės Zabulytės ir Eglės Širvytės sukurtas filmukas „Užpaliai skaito Kristijoną Donelaitį“. Renginio dalyviai ir svečiai galėjo pasidžiaugti, kaip mūsų miestelio gyventojai, įvairių įstaigų darbuotojai ir gimnazijos mokiniai bei mokytojai savitai suprato ir raiškiai perskaitė „Metų“ ištraukas.

Literatūros tyrinėtoja, profesorė Viktorija Daujotytė yra pasakiusi: „Kristijonas Donelaitis – mūsų kultūros neišsemiamas šulinys: vis pasisemiame, kiek kas galime, kiek kam kada reikia“. Renginio dalyviai ir svečiai tikrai pajuto, kad K. Donelaitis gali praturtinti kiekvieną, kad gyvenimas, pasak mokytojo ir rašytojo S. Eitminavičiaus, būtų prasmingas judėjimas nors ir besikartojančiame metų rate.

Rena Šliogerienė,
Utenos rajono A. ir M. Miškinių VB
Užpalių filialo bibliotekininkė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.