Projektas „Jėga! Skaitytojas, knyga ir TV laida“

2016-12-01

 


Skaitančios kartos auginimas bibliotekoje jau nebėra toks paprastas dalykas kaip tai atrodė prieš gerus du dešimtmečius, kai dar nebuvo įsivyravusi „ekrano kultūra“, o komunikacinių technologijų sparta dar nebuvo pakeitusi vaikų požiūrio į skaitymą. Todėl kiekvienais metais ieškome modernių, netradicinių paslaugų, kurios pritrauktų daugiau lankytojų.

2016 metų Kultūros tarybos remtą ir besibaigiantį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos projektą „Jėga! Skaitytojas, knyga ir TV laida“ galima vadinti sėkmės istorija. Biblioteka kartu su Šiaulių apskrities televizija sukūrė laidų, kurios yra nauja iniciatyva ir proveržis aktyviam kūrybiniam ir kultūriniam vyksmui bibliotekoje ir už jos ribų. Programa leido išplėsti moksleivių skaitymo galimybes, ugdyti skaitymo įgūdžius ir suteikti palankias sąlygas individualiam potencialui atsiskleisti.

Skaitymo skatinimo užtaisas šiame projekte yra jaunosios kartos skaitymo veiklos organizavimas, skaitymo idėjų ir bibliotekos viešinimas bei intriguojantis žvilgsnis į literatūros pasaulį. Laidos sulaukė teigiamų vertinimų tiek iš mokyklų bendruomenių, tiek ir iš televizijos žiūrovų. Laidos įrašus naudojame kitoms edukacinėms programoms ir kvalifikacijos kėlimo renginiams.

Bibliotekos sukurta iniciatyva ir drauge paslauga yra visiška naujovė bibliotekų darbe, todėl norime pasidalyti keliomis sėkmės formulėmis.

Pirmoji sėkmės formulė

Dabar bibliotekos turi įvairių priemonių viešinti veiklą: spauda, interneto svetainės, radijas, televizijos reportažai, naujienlaiškiai, socialiniai tinklai. Visi norime, kad mūsų veikla atsispindėtų kuo plačiau ir kuo išsamiau. Jei bibliotekos komunikacija su visuomene bus vangi, gali atsitikti taip, kad keliami tikslai taip ir liks neįgyvendinti.

Gerai žinome, kad informacija taip pat kinta, vis daugiau jos galima gauti elektronine forma. O bibliotekų naujienas platinti ne tik interneto svetainėse, bet ir kuriant specialius pranešimus apie tai, ką galima veikti bibliotekose. Todėl sukurta laida yra nauja informacijos pateikimo forma siekiant kokybiškai patenkinti bendruomenės narių bei jų grupių poreikius.

Mūsų partnerystė su Šiaulių apskrities televizija atvėrė naują komunikacijos kanalą ir gerokai išplėtė įprastą bibliotekos komunikacijos lauką. Sukurta nauja televizijos laida leido kur kas efektyviau realizuoti savo misiją – lavinti bendruomenę atveriant jos nariams žinių, informacijos ir kultūros pasaulį, todėl bibliotekos, kaip viešos ir visiems vienodai prieinamos erdvės, vaidmuo pasidarė dar svarbesnis. Kai kurių socialinių grupių nariai į biblioteką užsuka gana retai, todėl televizijos kanalu išgirsta informacija yra specialus pranešimas, ką galima veikti bibliotekose įvairiems gyventojų sluoksniams.

Antroji sėkmės formulė 

Laidos „Jėga! Skaitytojas ir knyga“ adresatas yra skaitanti visuomenė, šeimos ir vaikai. Ilgai diskutavome dėl rubrikų, kuriomis stengėmės sudominti bet kurį žiūrovą. Rubrika „Skaitytojų ringas“ orientuota į moksleivius. „Ringe“ varžėsi po dvi komandas, demonstruodamos literatūros ir apsiskaitymo žinias. Stengėmės, kad klausimai būtų įdomūs, iliustratyvūs ir įvairūs. Įtraukėme praktinių užduočių, vieną klausimą teikė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Kitoje rubrikoje „Sveikas, herojau!“ vyr. bibliotekininkė Urtė Vaserienė kalbino knygos veikėjus. Šios rubrikos tikslas – susitikimais su „gyvu veikėju“ suteikti galimybę pasirinkti tik visapusiškai gerą literatūrą, vaikų, bet sykiu labai išmintingas knygas, klasika tapusiais ir visame pasaulyje žinomais veikėjais. Galbūt tiems, kas prarado ryšį su knyga, buvo „atbaidyti“ programinės literatūros ar praranda laiką dėl naujųjų technologijų, bus paskata vėl grįžti prie knygų arba paraginti savo vaikus tą daryti.

Trečioji rubrika „Skaitymo idėjos“ orientuota į skaitymo būdus, skaitymo įžvalgas ir skirta skaitančiųjų akiračiui plėsti apie tai, kaip biblioteka organizuoja skaitymo programas vaikams, kaip skaitydamas kūrinį, skaitytojas skaito pats save: savo gyvenimą, aplinką, patirtį, koks įdomus būna skaitymas gyvūnui ir kokia plati gali būti skaitymo veikla. Šioje rubrikoje neigėme gyvenimo stereotipus, supažindinome su skaitymo idėjomis ir padėjome atrasti įdomių knygų.

Ketvirtoje rubrikoje „Išmanioji biblioteka“ robotukas vedžiojo žiūrovus po bibliotekos erdves ir vaizdžiai aiškino, ką, kur ir kaip galima veikti, kiek bibliotekoje yra poilsio zonų, kaip veikia išmanioji laboratorija, automatinė bibliotekos aptarnavimo sistema, kokie informacijos ištekliai laukia skaitytojų. Ši nufilmuota virtuali ekskursija atskleidė daugeliui lankytojų nematytas erdves ir galimybę jomis pasinaudoti.

Trečioji sėkmės formulė arba programos iššūkiai

Bendras projektas su Šiaulių regiono televizija programos vykdytojams – Vaikų literatūros skyriui ir bibliotekos projektinei darbo grupei – buvo nelengvas iššūkis. Tai nauja darbo patirtis, kada sužinojome televizijos filmavimo darbų subtilybes, reikalavimus, keliamus televizinio turinio kokybei. Rūpėjo sužinoti viską, ko reikia, kad laidos būtų įdomios ir žiūrimos. Iš televizijos filmavimo grupės darbuotojų supratome, kad šiais laikais nebeturime galimybės ilgoms vedėjų ar dalyvių bei kamerų repeticijoms, papildomiems aptarimams ir taisymams. Pasirengimas filmavimo darbams privalo būti tikslus, komanda dirba darniai, visos detalės iš anksto numatomos.

Svarbūs projekto iššūkiai yra laidos turinys ir laidos vedėjų (rubrikų) parinkimas. Šie aspektai reikalauja kūrybinės išmonės ir sutelktumo. Tik komandinis darbas gali duoti gerų rezultatų.

Šio projekto įgyvendinimas yra nepaprastai naudinga ir nepamirštama profesinė patirtis, kurią mes planuojame tęsti, nes filmuota vaizdo medžiaga, juo labiau televizijos laida, tampa dominuojančiu informacijos perdavimo būdu, taip pat ir internete. Pats projektas padeda jauniems skaitytojams įveikti skaitymo iššūkius, plėsti jų skaitymo galimybes ir skaitymo procesą kartu su bendraamžiais, šeimomis, pedagogais ir skaitymo specialistais.

Aldona Šiaulienė 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.