Knygnešio diena Žiežmarių bibliotekoje

2015-03-24

 


Knygnešiai
Širdys – pilnos lietuviškų žodžių,
Nesudegusių amžių ugny.
Jie iš tolimo sodžiaus į sodžių
Ėjo žodžiais šitais nešini.
                                      V. Bukauskas


 
1864-1904 metai – nedidelė mūsų tautos istorijos dalis, bet joje telpa lietuvių tautos kova už gimtąjį žodį. Šios kovos simbolis – knygnešys. Carinė vyriausybė, uždrausdama lietuviškas mokyklas ir lietuvišką spaudą, bandė pasielgti su Lietuvos žmonėmis kaip su laukiniais, kuriems galima ką nori duoti, ką nori atimti. Tie 40 lietuvių spaudos draudimo metų buvo pirma bendra iš baudžiavos išsivadavusios lietuvių tautos kova dėl gimtojo žodžio. Ji suartino visą tautą bendroje nelaimėje ir bendroje kovoje, padėjo subręsti tautinei savimonei. Stiprėjo pasitikėjimas savo jėgomis. Lietuvių spaudos draudimui imta priešintis įvairiai. Tačiau ryžtingiausia kova – tai knygų, knygelių ir periodinių leidinių spausdinimas Mažojoje Lietuvoje, jų nelegalus gabenimas į Lietuvą ir platinimas. Tai darė knygnešiai.

Kovo 16-osios rytmetį Žiežmarių bibliotekoje pradėjome kartu su gimnazijos ketvirtokais (mok. L. Jurevičienė ir V. Statkevičienė). Peržiūrėję filmo ,,Knygnešys“ fragmentus, aptarę su vaikais kas yra knygnešys, koks buvo spaudos gabenimo tikslas, susipažinę su Žiežmarių krašto knygnešių darbais, pakvietėme vaikus į kūrybines dirbtuves. Jose, be šiuolaikinių priemonių – spalvotų pieštukų, vandeninių dažų, žirklių, – tik iš senų laikraščių skiaučių gaminome knygų skirtukus.

Vaikai turėjo galimybę pažiūrėti, kokias knygas skaitė jų bendraamžiai senais laikais – be spalvotų paveikslėlių, ir kokios knygos dabar leidžiamos – spalvotos, išvaizdžios. Toks kontrastas akivaizdus veikiančioje literatūros parodoje.

Saulėtą popietę su savanorėmis Gabriele ir Lilija išėjome į miestelio gatves. Rankose – vaikiškos knygos ir vėliavėlės, kurios visiems primena knygnešio dieną. Sutiktiems mažiesiems įteikėme po knygelę, taip pat jų dovanojome Žiežmarių mokyklos darželio vaikams.

Tai buvo mūsų, Žiežmarių miestelio bibliotekos, Kovo 16-oji. Kitokia, be jokių draudimų, atvira visiems – patiems mažiausiems, ir visiems sutiktiems žiežmariečiams.

  Arina Keturkaitė,
 Kaišiadorių viešosios bibliotekos
 Žiežmarių filialo bibliotekininkė
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.