Nacionalinė bibliotekų savaitė Kupiškio viešojoje bibliotekoje

2014-05-14

 

Bibliotekų savaitė Kupiškio viešojoje bibliotekoje, kaip ir daugelyje Lietuvos bibliotekų prasidėjo lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio kūrybos skaitymais.

Balandžio 23-ąją, pirmąją bibliotekų savaitės ir pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, Kupiškio viešosios bibliotekos darbuotojai kartu su bibliotekos lankytojais išklausė LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimo žodį bibliotekininkams Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės proga. Bibliotekos direktorės pavaduotoja Lina Matiukaitė pasveikino visus su prasidėjusia bibliotekų savaite, linkėdama rasti laiko bibliotekai, pažinti ją ir kurti savo nepakartojamą istoriją, pilną naujų žinių, idėjų, kūrybos ir bendravimo, o kolegėms bibliotekininkėms priminė, kad ši savaitė – tai ne tik šventė, bet ir darbymetis. Sveikinimo žodį taręs rajono Tarybos narys Aurimas Martinka pateikė keletą pasaulio bibliotekų istorijos  faktų, palinkėjo bibliotekininkams vaisingos ir prasmingos veiklos. Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Janina Širvinskienė akcentavo svarbią ir garbingą šio mūsų klasiko vietą lietuvių ir pasaulio literatūroje. Poema „Metai“ – lyg laiko nugludintas perlas, skaitomas vis sužėri naujomis spalvomis.

Kristijonas Donelaitis – ne tik garsiosios poemos, bet ir kelių pasakėčių autorius, todėl prieš pradėdami „Metų“ skaitymą, žiūrėjome nuotaikingą ir pamokantį Alizavos pagrindinės mokyklos lėlių teatriuko parengtą „Pasaką apie šūdvabalį“ pagal Kristijono Donelaičio pasakėčią (kūrybinė grupė – Danutė Miknevičienė ir Irmina Puipaitė - Narbutienė).

Skaitymus pradėjo jauniausieji skaitytojai – keturi Povilo Matulionio progimnazijos moksleiviai, parengti mokytojos Skaistutės Paulauskienės, pasirinkę įvairias poemos vietas. Skaitymą tęsė Eleonora Milda Vaižmužienė, skaičiusi tas kūrinio vietas, kur kalbama apie moterų buitį ir darbus, o Aurimas Martinka perskaitė ištrauką iš „Žiemos rūpesčių“. Skaitymus užbaigė aktorius ir skaitovas Romualdas Gudas, pradėjęs pirmosiomis eilutėmis „jau saulelė vėl atkopdama...“, vis prijungdamas kitas „Metų“ vietas.

Tos pačios dienos pavakarę bibliotekoje atidaryta kilnojamoji paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2013“. Renginyje dalyvavo Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis ir mūsų kraštietis Valdas Kopūstas, šiuo metu dirbantis naujienų portale „Delfi“ fotografų skyriaus vadovu. Mūsų bibliotekos Parodų ir Didžiojoje salėse eksponuotos 84 fotografijos. Svečiai bibliotekai padovanojo nemažai fotografijos knygų. Renginį paįvairino Kupiškio meno mokyklos pučiamųjų instrumentų skyriaus moksleiviai, vadovaujami Vytauto Muliarčiko ir Irmos Paurienės, pianinu akomponavo Jolita Skebienė.

Balandžio 24 dieną Informacijos ir kraštotyros skyriaus darbuotojos Danutė Baronienė bei Gražina Puidokienė pakvietė lankytojus į bibliotekos bičiulių rankdarbių parodą. Kiekviena autorė pristatė savo darbus, pasidalijo kūrybos paslaptimis.

Įsibėgėjus nacionalinei bibliotekų savaitei, balandžio 25-ąją, Kupiškio skaitytojai susitiko su kraštiete rašytoja Renata Šerelyte. Renginio pradžioje žiūrėjome režisierės Agnės Marcinkevičiūtės filmą „Sapno siūlas“. Iš ekrano rašytoja pasakojo apie savo tėvus ir jai brangias vietas: gimtąjį Šimonių miestelį ir Papilius netoli Viešintų, kur palaidota mama. Čia atvažiuojama „ant kapų“, lankomi artimieji, draugai. Rašytoja prisipažino neseniai aplankiusi Šimonis su „Mėlynbarzdžio vaikų“ vertėju į vokiečių kalbą Kornelijumi Heliu. Maloniu siurprizu viešniai tapo bibliotekininkių surastas rajono laikraštyje tuometiniu pavadinimu „Komunizmo keliu“ išspausdintas šeštokės Renatos eilėraštis apie žiemą su žurnalisto Rimanto Urbono palydimuoju žodžiu ir 1988 metų jos, abiturientės Renatos, eilėraštis tame pačiame rajono laikraštyje su Zitos Stankūnienės palinkėjimais. Pati Renata sakė savo debiutą siejanti su eilėraščiu „Uršulės katinas“; tuomet jau gavusi ir pirmųjų kritikos strėlių.

Šerelytės kūriniai skaitomi ne tik Lietuvoje: novelės ir romanas išversti į daugelį Europos kalbų. Susitikimo metu demonstruota režisierės Agnės Marcinkevičiūtės filmo „Vardas tamsoje“ ištrauka pagal R. Šerelytės to paties pavadinimo romaną.

Savaitės metu veikė teminės spaudinių parodos, neseniai įsteigta knygų mainų lentyna „Dalinkimės“. Skaitytojai bibliotekai padovanojo keliolika knygų. Bibliotekos lankytojai maloniai buvo nustebinti bibliotekininkų siurprizais: kas dešimtam, dideliam ar mažam, imančiam knygas į namus, įteikėme po nedidelį bloknotėlį su bibliotekos logotipu, kiekvienas lankytojas ar bibliotekos svečias pavaišintas saldainiais su mūsų bibliotekos atvaizdu. Mažas pajamas gaunantys lankytojai ypač džiaugėsi pasinaudoję tą savaitę suteikta galimybe įsigyti nemokamą skaitytojo pažymėjimą; jų išduota bent 30.

Visą šią savaitę Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje vyko akcija „Kiekvienam skaitytojui po knygą“, kurios organizatorės – skyriaus bibliotekininkės kvietė visus padaryti mažą stebuklą – pasidalyti skaitymo džiaugsmu ir padovanoti bibliotekai naują knygą.

Saulėtą ir šiltą balandžio 24 d. rytą Velykė (Jolita Janušonienė), Kiškis (Romualda Vasiliauskienė) ir Gaidys (Laimutė Kliopkinienė) pakvietė mažuosius skaitytojus į šventę „Vaikų Velykėlės 2014“. Vaikučiai pristatydami savo pačių išmargintus popierinius margučius pasakojo jų gimimo istoriją ir padedami renginio vedėjų kabino piešinukus ant Didžiojo velykinio kiaušinio (2 m. aukštis, 1 m. plotis). Visi labai džiaugėsi, kai Didysis margutis nusidažė įvairiausiomis spalvomis, originaliaisiais raštais, kuriuos sukūrė 78 pakabinti mažųjų dailininkų darbai. Velykė dėkojo konkurso dalyviams už kūrybiškumą, išradingumą ir pažadėjo „Naisių vasaros“ įsteigtais prizais – „Pasaka apie obuolius ir kitus Obelių gyventojus“ DVD diskais apdovanoti kiekvieną vaiką dalyvavusį marginant Didįjį margutį.

Balandžio 25 dieną pavasarinė saulutė išviliojo Kupiškio „Varpelis“ „Angeliukų“ grupės vaikučius (auklėtoja Daina Kavoliūnienė) ir lavinamosios grupės ugdytinius (spec. pedagogės – Vanda Damkienė ir Nijolė Krasovskaja) į Kupos pakrantę, pasigrožėti baltais vyšnių žiedais, pirmosiomis pievų gėlėmis, pasiklausyti linksmai čiurlenančios upės bei pajusti ir išgyventi pavasarinių skaitymų „Imk, saulele, mane už rankos“ stebuklą. Mažieji klausėsi pasakos „Ko verkė saulė?“ bei skaitomų Martyno Vainilaičio, Kosto Kubilinsko ir Justino Marcinkevičiaus eilėraščių. Smagu visiems buvo kartu, tačiau labiausia vaikai džiaugėsi svarbiausia skaitymų heroje – saule ir jai kūrė bei išsakė gražiausias linkėjimus.

Balandžio 29 d. Panevėžio lėlių vežimo teatro aktoriai padovanojo mažiesiems kupiškėnams brolių Grimų pasakų motyvais sukurtą spektaklį „Meduolių trobelė“. Jo režisierė – Jelena Borisova, spektaklį atnaujino Antanas Markuckis. Šis spektaklis, tai bibliotekos projekto „Nuo vaikystės pasakų – į gyvenimą su knyga“ pirmasis renginys. Aktoriai naujai ir įdomiai perteikė vaikystėje girdėtą pasaką „Joniukas ir Grytutė“.

Kiekviena bibliotekų savaitės diena kartu su mažaisiais skaitytojais buvo praleista skirtingai, atrandant ir išnaudojant vis kitas bibliotekos galimybes.

Dėkojame visiems dalyvavusiems Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiuose ir tikimės, kad bibliotekoje, kur saugomos senos ir kuriamos naujos istorijos, užsimezgė nenutrūkstamas ryšys tarp skaitytojo ir knygos.

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Janina Širvinskienė,
Vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolita Janušonienė

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.