Šimtmečio ateities eskizai

2018-07-23
 

Zarasų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje kelias dienas nuo ankstyvo ryto iki vakaro tarp knygomis, teptukais, dažais, popieriumi ir kitokiomis priemonėmis apkrautų stalų ir stalelių dirbo būrelis vaikų ir suaugusiųjų. Tai „Knygų šalies“ kūrybinių dirbtuvių dalyviai ir edukacijų organizatoriai, vedėjai. Tris dienas vykusios kūrybinės dirbtuvės – tai projekto „Kūrybinių improvizacijų ciklas „Knygos kelias II“ Zarasų viešojoje bibliotekoje ir padaliniuose“ dalis.

Knygų šalies tridienis prasidėjo dalyvių registracija ir susipažinimu. Tai darydami dalyviai ant menininko Kęstučio Kasparavičiaus sukurtos Giminės obels piešė savo portretus, giminės medį kūrė įrašydami ne tik tėvelių, broliukų ir seserų vardus, bet ir prisimindami dėdes, senelius. Ant Sėkmės obuolių rašė svajones, kurių buvo įvairiausių: nuo noro tapti žmonių gydytoja iki pajodinėjimo Vienaragiu.

Dalyvaudami kūrybinėse valandose „Baobabų giria“ ir klausydamiesi prancūzų rašytojo Antoine de Saint-Exupéry kūrinio „Mažasis princas“ ištraukų, išgirdo, ką auksaplaukis berniukas mąsto apie galingus, greitai išsikerojančius medžius baobabus. Piešė juos tušu, sukurdami baobabų giraitę. Vartydami gražiausias knygas apie medžius ir klausydamiesi menininkės Sigutės Chlebinskaitės pasakojimo, susipažino su įvairių šalių autoriais, knygų ir iliustracijų kūrimo technika. Mokėsi kurti naudodami liaudies motyvais išpjaustytus medinius atspaudus, pajausti įvairias paviršių faktūras.

Kūrybinių dirbtuvių dalyviai skaitė lietuvių poeto Sigito Gedos eilėraštį „Kodėl kas patinka“. Pagal jį sukūrė tekstus savo knygelėms, juos iliustravo piešiniais, spalvoto popieriaus karpiniais. Ruošė medinius viršelius nušlifuodami šiurkštų paviršių šlifavimo lapeliais, taip pat rinko priemones, reikalingas įrišimui ir susikūrė knygeles.

Renginio dalyviai linksmais kalniukais važiavo į Stelmužę, kur bažnytinio meno muziejuje klausėsi muziejininko Šarūno Pošiaus pasakojimų apie Stelmužės ąžuolą, bažnyčios statybą, jos aplinką. Išgirdo legendų, požeminiame rūsyje apžiūrėjo eksponatus. Dalyvaudami aktorės Jūratės Vilūnaitės netradicinėje erdvėje vedamoje edukacijoje „Balsas ir tekstas“, susipažino su aktoriaus profesija. Mokėsi gaudyti įsivaizduojamą sviedinį, pajausdami jo dydį ir svorį, taisyklingai kvėpuoti, išraiškingai kalbėti. Pagal S. Gedos tekstą „Penkiaburnio Šešialūpio mirtis“ kūrė etiudą, senojo ąžuolo paunksmėje – 100-ečio ateities eskizus.

Kūrybinių dirbtuvių dalyviai ir bibliotekos lankytojai dalyvavo vakare su keliautoju, alpinistu ir fotomenininku Vladu Vitkausku – klausėsi paskaitos „Aukščiau pasaulio viršukalnių“, žiūrėjo vaizdo įrašus iš keliautojo, kuris pirmasis iškėlė Lietuvos vėliavą visų žemynų aukščiausių kalnų viršūnėse, asmeninio archyvo. Teisingai atsakę į klausimus džiaugėsi prizais, smalsiausi galėjo apžiūrėti alpinisto batus, gertuvę, krosnelę.

Žiūrėdami režisieriaus Mindaugo Survilos dokumentinį filmą apie nykstančios gamtos ir žmogaus santykį, daug sužinojo apie Lietuvos  gamtą, sengires. Išgirdo, kad kūrėjai, ruošdamiesi „Sengirės“ filmavimui, turėjo susikurti skraidyklę, kad kurdami filmą nešiojo daugiau nei 60 kilogramų svorio įrangą, kad filmą kūrė net 10 metų.

Liepos 2–4 dienomis vykusios kūrybinės dirbtuvės baigėsi sukurtų darbų paroda ir tridienio knygos pristatymu bibliotekos terasoje. Dalyviams įteikti pažymėjimai, kūrybiškiausių darbų autoriams – pasauliniu bestseleriu tapusi Peter Wohlleben knyga „Paslaptingas medžių gyvenimas“. Dalyviai asmenines  bibliotekėles praturtins pačių sukurtomis knygomis, įspūdžiais galės pasidalyti su draugais, įgytą patirtį pritaikyti mokantis.

Zarasų viešoji biblioteka dėkoja kūrybinių dirbtuvių „Knygų šalies tridienis“ partneriui Zarasų krašto muziejui, rėmėjams UAB „Zarasų agroservisas“, Rimvydui Podolskiui.

Projektą remia: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.

Zina Černovienė,
projekto „Kūrybinių improvizacijų ciklas „Knygos kelias II“
 Zarasų viešojoje bibliotekoje ir padaliniuose“
 vadovė

Nuotraukos autorės ir Jolantos Lementauskienės

 

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.