Skaitymo skatinimo projekto „Šeimyninė kelionė po lietuvišką mitologiją“ renginys

2016-03-18

 

Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenė pradėjo įgyvendinti savo skaitymo skatinimo projektą „Šeimyninė kelionė po lietuvišką mitologiją“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
 

Lietuvių mitologinės būtybės moksleivių kūryboje

Mitai – tai mūsų protėvių sukurtos sakmės, legendos, padavimai apie įvairių gamtos reiškinių kilmę. To meto žmonėms gamtos jėgos buvo ne visai suprantamos ir todėl sudievintos. Lietuvių mitologinės būtybės: velniai, raganos, laumės, aitvarai, kaukai – gyvena šalia žmogaus ir retkarčiais apsireiškia norėdami jam padėti arba pakenkti. Dėka sumanių rašytojų ir poetų senovės lietuvių mitologinės būtybės atgyja literatūrinėse pasakose, istorinėse nuotykių apysakose, poezijoje.

Mokyklos lėlių teatriukas parodė spektakliuką „Ponia naktis“, kurį pastatė pagal Nijolės Kepenienės knygą „Verpėjėlė“. Tai pasakojimas apie laumes. Laumės – tarsi tarpininkas tarp dangaus ir žemės. Jos žmonių aplinkoje sukiojasi grupėmis, dirba žmogiškus darbus. Paežerėse skalbia savo nesibaigiantį žlugtą, verpia, audžia. Jos nužudo arba sukeičia vaikus, lemia naujagimių ateitį, jais rūpinasi.
 

 

Pažintis su Selemonu Paltanavičiumi

Audringais plojimais alizaviečiai pasitiko garbų svečią, gamtininką mokslininką, aplinkosaugininką, gamtos fotografą, radijo laidos „Gamta – visų namai“ vedėją, vaikų rašytoją Selemoną Paltanavičių.

Šis žmogus ne tik viską žino apie kiekvieną žolytę ir medelį, kiekvieną žuvytę ir paukštelį, žvėrį bei žvėrelį, bet labai myli vaikus ir savo žiniomis apie gamtą nuolat su jais dalijasi. Dalijasi, leisdamas knygas apie gamtą. S. Paltanavičius jau yra išleidęs 52 knygas ir beveik visos jos – vaikams apie gamtą.

S. Paltanavičiaus pasakojimai aiškūs, lengvi, skaidrūs, šilti. Rašytojas, gerai pažinodamas gamtą, sumaniai įpina mitologines būtybes į savo kūrybą. Ne veltui jo knyga „Velniukas ir vieversiukas“ apdovanota IBBY Lietuvos skyriaus specialia premija už išradingai ir kūrybiškai panaudotus tautosakos motyvus. Pasakų rinktinėje „Juodoji žvaigždė“ šalia žmonių gyvena, darbus dirba ir linksminasi mitologinės būtybės – raganos, velniai. Parašyta taip, kad norisi patikėti tuo, kas atrodo neįtikima.

Alizavos mokyklos mokiniai ruošėsi susitikimui su rašytoju S. Paltanavičiumi, skaitė individualiai bei pamokose aptarė jo knygutes su mokytojomis.
 

Gamtininko pamoka

Svečias papasakojo apie savo vaikystę, apie brangiąją Kazlų Rūdos girią, apie savo vaikystės rūpestėlius. Apie triušius ir balandžius, apie savo daržą. Apie šeštoko, septintoko gamtinius stebėjimus. Apie visą laiką nubrozdintas rankas. Apie jaunųjų ornitologų mokyklą Kauno zoologijos muziejuje. Apie savo laišką, parašytą profesoriui Tadui Ivanauskui ir ypatingąjį siuntinį iš jo bei profesoriaus įtaką Selemono gyvenimui.

Gamtininkas pademonstravo vaikams savo „šustrąjį“ fotoaparatą, žiūronus. Pamokė, kaip reikia prisišaukti lapę, kad galėtų ją nufotografuoti. Ir kad dažnai tam būna skirtos tik kelios sekundės dalys. Pasakojo, kaip reikia ilgai ir kantriai laukti, kol prasidės gyvenimas miške: prabėgs kiaunė, nusileis voverė.

Rašytojas vaikams pasakojo apie mėgstamiausias ir nemėgstamiausias pamokas. Apie pradinių klasių mokytoją kanklininką iš Prienų rajono Kazį Banionį. Apie tai, kaip augino amerikonišką gaidžiuką. Kaip mėgo skaityti knygas ir kaip jų uostyti važinėdavo į Kauno antikvariatą. Kaip išmoko daryti paukščių iškamšas ir kaip tai buvo įdomu.
 

Ypatingoje pamokoje mokiniai išgirdo atsakymus į klausimus. Į ką panašūs rašytojai? Kuo jie skiriasi nuo kitų žmonių? Kokio didumo rašytojo žodynas? Kas rašytojui yra sunkiausia? Iš kur atsiranda idėjos? Kokia didžiulė vertybė yra turtinga lietuvių kalba ir žmogus, kuris moka gražiai ir aiškiai kalbėti, yra labai gražus. Kad Vikipedija tai tik kramtalas, smegenims reikia gryno maisto.

Klausinėdami svečio vaikai sužinojo, kad gražiausias paukštis yra žvirblis, pasipūtęs ir straksintis savo aplinkoje. Kad gražiausias akis turi mažas rupūžiukas. Reikia tik jį pasiimti ant rankų ir pažiūrėti į tas akis. Kad gražiausias medis – kadagys, nes jis neaugo rašytojo gimtojoje Kazlų Rūdos girioje. Papasakojo linksmą nuotykį, kaip vasarotojų kompanija paežerėje klegėjo kelias valandas ir išvažiavo taip ir nepastebėjusi čia pat, palapinėje, įsikūrusio gamtininko fotografo. Papasakojo, kaip žiedavo suopių jauniklius 26 metrų pušies viršūnėje.
 

Apdovanojo geriausius skaitytojus

Svečias įteikė padėkos raštus ir po knygelę mokiniams, kurie aktyviausiai dalyvavo akcijoje „Metų knygos rinkimai“. Tai ketvirtokai Jonė Baradinskaitė, Adelė Baronaitė, Auridas Meškelis, Guoda Radinaitė, Aurita Trasykytė, penktokas Arijus Šližys. Šie mokiniai ne tik perskaitė vaikų knygų penketuką, bet ir apie labiausiai patikusią parašė laiškus-atsiliepimus rašytojams. Jų rašinėliai paskelbti interneto svetainėje www.skaitymometai.lt
 

Palinkėjimai mokiniams

Svečias išvyko, palikęs didelį įspūdį mokinių širdelėse. Tai buvo pavyzdys, kaip išmokti suprasti, ko labiausiai nori, kaip atkakliai siekti savo svajonės įgyvendinimo. O artėjančią Žemės dieną žymusis gamtininkas pasiūlė įprasminti naudingu darbeliu.
 
Renginio filmukas:


 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 Danutė Miknevičienė
,
 Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.