Knygų lentyna

 


 
 

Renata Šerelytė. Kad įgautum supratimo
Vertėjai, kūrinį pavadinę daugiaplane distopija, regis, neklydo. Tačiau žodis „daugiaplanė“ kartais sukelia abejonių, nes romane vaizduojama visuomenės struktūra vis vien labiausiai asocijuojasi su tuo, ką daugelis Strugackių amžininkų puikiai atsimena, t. y. socialistine santvarka. Jos matrica įsispaudusi netgi potekstėje, dialoguose, veikėjų portretuose.

 

 

 

 

 


 


 
 
 
 

Nomeda Gaižiūtė. Kipšiukas kalbos namuose
Knyga prasideda nuo viršelio, sako banali tiesa. Ne tik todėl, kad gyvename pakuotes garbinančiame pasaulyje. Knyga, meno kūriniu, norisi gėrėtis dar iki akims užklystant į vidinius puslapius. 

 


 

 
 
 
 
 
 

Neringa Mikalauskienė. Taigi – kur tie hormonai?
Šeštojo Alvydo Valentos eilėraščių rinkinio „Hormonai – visi išsislapstė“ pavadinimas – užuomina į būseną, priešingą paauglystės „hormonų audroms“. Vadinasi, tekstų kalbantysis tikriausiai bus subrendęs, nesiblaškantis po pasaulį ir gyvenimą. Tačiau ar tikrai? 

 

 

 

 

 

 

 


 

 
 
 
 

Virginija Cibarauskė. Žvilgsniai į gyvenimą
Pastaraisiais metais lietuvių literatūros tyrėjai, kritikai, skaitytojai bei rašytojai įvairaus pobūdžio tekstuose nuolat užsimena apie tai, jog autobiografinė, išpažintinė literatūra – tiek proza, tiek poezija – tampa vis aktualesnė.

 

 

 

 

 


 


 
 
 
  

Neringa Butnoriūtė. Lietuviškai rafinuota ezoterika
Jolitos Skablauskaitės (1950–2018) proza – viena originaliausių lietuvių literatūroje. Autorė debiutavo apsakymų ir apysakų knyga „Tik šviesūs paukščiai naktyje“ (1986), rašė eilėraščius, pastarąjį dešimtmetį įsiminė kaip mistiška, tabu nepaisančių romanų kūrėja. 

 

 

 

 

 


 

 
 
 
 
  

Virginija Cibarauskė. Karnavalas be metaforų
Apie Herkaus Kunčiaus „Lietuviškas apybraižas“ rašę Marius Burokas ir Neringa Butnoriūtė kaip vieną iš kūrinio prasminių raktų minėjo karnavališkumą. 

 

 

 

 

 

 


 


Virginija Cibarauskė. Tekstai apie savą literatūrą ir svetimą epochą
Giedros Radvilavičiūtės esė knyga „Tekstų persekiojimas“ Metų knygos rinkimuose atsidūrė „Publicistikos ir dokumentikos“ penketuke.

 

 

 

 

 

 


 


Neringa Butnoriūtė. Nepadorus juokas kilniems tikslams
Herkaus Kunčiaus knygos – savotiškas nuotykis. Sėkmingu atveju jis primena, kad vaizduotės keliai iki galo nėra numanomi. Į Metų prozos knygų penketuką patekusių „Lietuviškos apybraižos“ centre – geopolitinių vėjų į Lietuvos teritoriją atpūsti Petras I, Napoleonas, Leninas, Hitleris, Gorbačiovas, Monako princesė, galbūt net čia subrendęs Hanibalas Lekteris(?). 

 

 

 

 

 


 

 
 
 

Ramūnas Čičelis. Sąžiningo gyvenimo viltis
Laikais, kai Lietuvoje jungiami universitetai, svarstomas mokslo institutų likimas, dera prisiminti jau kelis šimtmečius siekiančią tikrovę: Jungtinių Amerikos Valstijų Harvardo universitetas, skirtingai nei mūsų aukštosios mokyklos, savo misiją yra suformulavęs ne kelių pastraipų ar puslapių dokumentuose, o vieninteliu sakiniu – Harvardo universiteto misija yra ugdyti moralų žmogų. 
 
 
 
 
 
 

 


 

 

 

Antanas Sheshi. Sėkmingo skaitytojų viliojimo pavyzdžiai 
Įiūlyti knygą skaitytojui – ne lengviau, nei ją parašyti. Per galvas verčiasi ne tik leidyklų, knygynų ir bibliotekų darbuotojai: formuodamas kūrinio patrauklumą, pasistengti turi ir autorius. Proza perkamesnė nei poezija, bet ir prozininkai, siekdami sukurti kažką „einama“, yra priversti dėlioti mintis pagal gerai apgalvotą schemą. 

 

 

 

 

 
 


 

 

 Virginija Cibarauskė. Tamsi pasaka suaugusiems
Mažuoju romanu pavadintas Lauros Sintijos Černiauskaitės „Šulinys“ tiek tematiškai, tiek ir stilistiškai nuosekliai įsilieja į ankstesnių rašytojos prozos kūrinių – romanų, apsakymų, apysakų, pjesių ir kt. – kontekstą. 

 

 

 

 

 

  
 
 

Renata Šerelytė. Keisti ir baisūs, bet mirtingi
Howardo Phillipso Lovecrafto pavardė atmintyje įstrigo senokai – pirmuosius į lietuvių kalbą verstus jo apsakymus skaičiau iliustruotame mėnesiniame, 1991 m. pradėtame leisti žurnale „Taip ir ne“.

 

 

 


 
 
 
 


 


Ramūnas Čičelis. Oksimoronų poezija – vardan išminties
Poetas, vertėjas Marius Burokas vienoje iš viešųjų diskusijų yra įvardijęs labai svarbią autoriaus, rašančio eilėraščius, poziciją: kai poezija rašoma, apie skaitytoją paprastai negalvojama, o parašius visada tampa aišku, kokie kiti poetai parašytiems tekstams yra artimi. 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Virginija Cibarauskė. Daugiaprasmė monotonija
Mariaus Buroko eilėraščių rinkinys „Švaraus buvimo“ pačiu savo pavadinimu kelia klausimą, į kurį, kaip poezijai ir dera, vienareikšmio atsakymo nepateikia – ne atsitiktinai Neringa Butnoriūtė  mini „apgaulingą skaidrumo pažadą“. 


 


Virginija Cibarauskė. Selfai – tarp sociumo kritikos ir parodijos
Vis dažniau lietuvių proza kritikuojama, nes vengia aktualių, šiandienos žmogų ir jo aplinką analizuojančių temų. Vietoje jų prozininkai mieliau renkasi praeitį, abstrakčius, poetiškus viražus apie „simbolines esmes“ ir „pajautas“, arba paties rašančiojo, t. y. rašytojo, ego ir jo kasdienybę fiksuojančius dienoraštiškus pasakojimus. 

 

 

 

 

 


 


 
 
 
 

Neringa Butnoriūtė. Be penkių literatūra
Debiutinėje Mariaus Povilo Elijo Martynenko knygoje „Be penkių pasaulio pradžia“ publikuojami „tikrovės radinėliai“ – tinklaraščio praeis.org ir slemo vakaruose skambėję tekstai.

 

 

 

 

 

 


 

 
 
 
 
 

Redas Diržys. Pirmasis proletarinis romanas Lietuvoje
Vis pagalvoju, koks iš tiesų turėtų būti proletarinis romanas. Tarybiniais laikais toks klausimas nekildavo, nes žodis „proletaras“ buvo taip ideologizuotas, kad nesinorėjo nieko bendra su juo turėti. Reikia pri(si)pažinti, kad lietuvių literatūroje nė vieno romano negalėčiau pavadinti proletariniu. 


 
 
 
 
 
 


 

Neringa Butnoriūtė. Šiurpoka metafizika Vilniaus fone
2018-ieji poetui, vertėjui, apžvalgininkui, „Vilnius Review“ redaktoriui Mariui Burokui kol kas išties turiningi: šiemet pasirodė ketvirtoji poezijos knyga „Švaraus buvimo“ ir pirmoji versta į anglų kalbą („Now I Understand“). Rašant apie šio poeto tekstus jau įmanoma įdėmiau pažvelgti į visumą, mėginti įminti poetinę sistemą.

 

 

 

 

 

 


 
Gintarė Adomaitytė. Apie tris knygas, kurios nei pataikauja, nei maivosi
Aušrinę Kurgonaitę esu ne kartą sutikusi konkursuose. Iš pradžių epistolikos, vėliau – Jaunųjų filologų. Kiek tie konkursai jaunai autorei davė (arba iš jos atėmė), įvertinti gali tik ji pati ir, ko gero, ne dabar, gal gerokai vėliau. Vienaip ar kitaip, buvo akivaizdu, kad Aušrinė  rašytų – pati sau, artimiems – net jei tų konkursų nebūtų.
 
 
 
 
 
 


 


 

 

Virginija Cibarauskė. Žmogiškumo paribiai
Daugumai tikriausiai mielesnė samprata, kad gera literatūra suteikia gražesnio gyvenimo viltį, vaizduoja žmogų, kuris ir pačiomis nepalankiausiomis sąlygomis sugeba išsaugoti žmogiškumą, net tapti geresnis. Tačiau egzistuoja priešingas požiūris, tobulą išraišką įgijęs, pavyzdžiui, graikų tragedijose, kad apvalanti meno galia slypi kūrinyje, gebančiame skaitytoją panardinti į absoliučią neviltį, sunaikinti bet kokius lūkesčius.

 

 

 

 

 
Giedrė Kazlauskaitė. Pasakojimo šulinys
Naujoji Lauros Sintijos Černiauskaitės knyga „Šulinys“ turi žanrinę paantraštę „Mažasis romanas“ – pristatymo metu autorė sakėsi nebenorinti rašyti romanų, turinti intenciją pereiti prie eseistikos. Skaitydama jaučiau, kad vis dėlto ji yra beletristė, turi tam, matyt, Dievo dovaną, o nuo savęs nepabėgsi. 

 

 

 

 

 


 


Eglė Mikulskaitė. Apie inertišką ir gyvybingą būtį
Knygose, kurias aptarsiu, ieškoti tematinų, stilistinių, kalbinių panašumų veikiausiai neverta. Taupus ir „švarus“ Julianas Barnesas ir plačių mostų Lena Andersson skiriasi kaip diena ir naktis. J. Barneso „Pabaigos jausmas“ – plonytis, storiu veikiau poezijos knygą primenantis romanas, o L. Andersson 324 puslapių meilės istorija skiriasi ir savo išvaizda. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 


 


Neringa Butnoriūtė. Nacionaliniai tendencingumo ypatumai
Kol naujausioji lietuvių literatūra susirūpinusi, kas yra asmenybė, eseistikoje šis rūpestis – jau virtęs klausimu, kas yra šiuolaikinis pasaulis ir kuo yra literatūra šiandien. Tokią tendenciją paliudija ir naujoji už eseistiką Nacionaline kultūros ir meno premija apdovanotos Giedros Radvilavičiūtės knyga „Tekstų persekiojimas: esė apie rašytojus ir žmones“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 


 Giedrė Kazlauskaitė. Lėliukė

Perskaičiau kaip bestselerį – susidomėjusi, įsijautusi, įsiaistrinusi, nors ir nelengva tai knyga. Simona Weil – intelektuali, nenaivi mistikė, kurios narsa ir beatodairiškas pasirinkimas verčiau jau mirti negu „gyventi per gerai“ – visai kaip šv. Teresėlės (paradoksalu, nes jos abi mano sąmonėje – idėjinės oponentės). 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.