Vienuoliktoji eiliuoto žodžio ir dainos šventė

2018-08-23

 

Tikriausiai daugelis zarasiškių pritars, kad vienas didžiausių ir laukiamiausių renginių bibliotekoje yra „Nakties skaitymai“. Kūrybinė išraiška, jaukus muzikavimas, gaivi rugpjūčio nakties ramybė ir vėl kvietė klausytoją leistis į intriguojančių improvizacijos vingių kupiną kelionę.
 

Šiais metais skaitymuose „Žodyje daugiau dangaus“ dalyvavo poetai Antanas A. Jonynas, Donaldas Kajokas, Viktoras Rudžianskas, aktorius, bardas Giedrius Arbačiauskas su žmona Agne, kurie papildė autorius muzikiniais sąskambiais.

Vakaro programa prasidėjo jaudinančia poetine kompozicija, kurią parengė režisierė Gražina Karlaitė. Renginyje dalyvaujančių poetų tekstus atliko Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos ir viešosios bibliotekos suaugusiųjų teatro grupės.
 


Pirmasis poetiniu žodžiu prabilo poetas, eseistas, prozininkas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Donaldas Kajokas. Svečias laikomas vienu žymiausių šiuolaikinių lietuvių poetų, kūryba yra išversta į kelias dešimtis pasaulio kalbų. Poetinė kalba konkreti, daiktiška, neretai ironiška. Didžiąją dalį poezijos sudaro trumpi meditaciniai eilėraščiai. „Kūryboje Donaldas Kajokas išpažįsta kasdienio buvimo džiaugsmą, į mūsų literatūrą įneša pastangą žemę sutaikyti su dangumi,“ – kalbėjo vakaro vedėja G. Karlaitė.
 


Viktoras Rudžianskas – poetas, žurnalistas, „Poezijos pavasario“ laureatas. Savo poeziją lygina su gyvenimu, kuriuos sieja paslaptis. Poezijoje vyrauja nerimo intonacijos, detalių reikšmės. Anot literatūros kritikų, kūryboje semtasi patirčių iš sudėtingų likimų – su skaudžiais išgyvenimais, nujautimais, neaiškiomis būsenomis. „V. Rudžianskas kuria priešybių vaizdą kaip realybę, su kuria reikia sutikti.“ (Valentinas Sventickas).
 


Poetą, vertėją, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą Antaną A. Jonyną, zarasiškiai jau puikiai pažįsta. 2015 m. buvo apdovanotas literatūrine Pauliaus Širvio premija už reikšmingą poetinę kūrybą. Literatūros kritikai teigia, kad autoriaus poezijai būdingas intymaus pasaulio tikrumas ir ironiškas santykis su aplinka. Vienas iš jo eilėraščių bruožų – muzikinė improvizacija – kintanti džiazo ir bliuzo ritmika. Kūryboje vertinamas asmens privatumas, vidinė laisvė. Žmonių artumas – viena svarbiausių temų. Poetas atviravo, kad būti čia, Zarasuose, ir skaityti eiles bibliotekoje yra jam labai svarbu.
 


Vakaro programą į muzikines aukštumas pakylėdavo Giedriaus ir Agnės Arbačiauskų pasirodymai.  G. Arbačiauskas – teatro, televizijos ir kino aktorius, filmų garsintojas, dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas. Poetišką naktį aktorius atliko dainų pagal poetų Antano A. Jonyno, Donaldo Kajoko, Bernardo Brazdžionio, Henriko Radausko, Tomo Venclavos eiles. Jaudinantis balsas, gitaros ir violončelės pokalbis nepaliko abejingo žiūrovo.

Publika mylimus ir gerbiamus vakaro svečius palydėjo garsiais aplodismentais. Vedėja G. Karlaitė baigė kupiną jausmų renginį poeto Justino Marcinkevičiaus žodžiais: „Ačiū, kartoju, ačiū, už žodžių skonį burnoje“, kvietė dar neskubėti į namus, dar panaktinėti prie naminės giros, šviežio sūrio ir varvančio medaus.

Renginys buvo organizuotas įgyvendinant projektą „Knygos šventė Zarasuose“, kurį rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Inesa Dumbravienė,
Zarasų viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene

Nuotraukos autorės ir Donato Merkio

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.