Draugystė – grūdas tavo širdyje

2015-11-17

 


 
 
Lapkričio 9 d. per Šiaurės ir Baltijos šalis nuvilnijo populiariausias skaitymo balsu renginys. Šiaurės šalių bibliotekų savaitė rengiama jau 18 kartą ir nepraranda savo populiarumo. Šiais metais joje dalyvauja 2291 kultūrinė įstaiga, iš jų – 520 iš Lietuvos.

Šių metų tema – Draugystė. Tema sena, bet labai aktuali ir kiekvienam labai artima. Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai tradiciškai (jau 11 kartą!) pasitikdami šventinę savaitę papuošė mokyklos nišas. Šį kartą – draugystės tema. Klasių mokiniai rinkosi pasitarti, siūlė idėjų ir kartu dirbo. To nebūtų galima padaryti be draugiškumo. Pasak mokinių darbą įvertinusios pavaduotojos ugdymui Lidijos Žekonienės, – „Kiekviena niša atspindi būtent tos klasės veidą. Penktokų nišoje karaliauja vaikystė su pačiais geriausiais vaikų draugais – žaislais. Šeštokai, jų tiek daug, jie visi skirtingi ir įdomūs: kas išlankstė gerves, kas rankytes iškarpė, kas pynė draugystės juostas ir viską papuošė gėlių žiedais. Septintokai įžvelgė gilesnę draugystės mintį ir draugus pavaizdavo kaip knygas. Juk kiekvienas žmogus yra tarsi labai įdomi, neperskaityta knyga, kurią skaitome kasdien bendraudami. Aštuntokai pažvelgė į draugystę plačiau ir pavaizdavo visą pasaulį apjuostą draugystės rankomis. Šiandieninių technologijų dėka draugų galime turėti bet kuriame pasaulio krašte ir tereikia akimirkos, kad su jais susisiektume. Devintokai – visi asmenybės. Jie nepasitenkino smulkiomis detalėmis ir iškarpė iš toli visų dėmesį atkreipiančius draugus. Dešimtokai, patys rimčiausi ir brandžiausi, bet savyje tebesinešiojantys po „vaiką“. Kuo labiau suaugame, tuo rečiau tą „vaiką“ beišleidžiame iš savęs. Jie prisiminė visas skaitytas knygas ir išrinko labiausiai tinkančią, apie nenustygstančią vietoje, nuolat į nuotykius kviečiančią draugę Pepę Ilgakojinę“.

Linksmi spalvingi švedų dailininkės Saros Lunberg plakatai pakvietė į Šviesos ir žodžio šventę. Vėlų tamsų vakarą susirinkome į girliandomis ir žvakėmis papuoštą mokyklos salę pasiklausyti skaitomų tekstų apie draugystę. Ištrauką iš norvegų rašytojos Marijos Par knygos „Vaffelhjarte“ („Vaflinė širdelė“) labai gražiai perskaitė šeštokai: Rusnė Baliūnaitė, Milda Balnevičiūtė, Aurelijus Janutis ir Neringa Skaburskytė. Išradingą skaitovų kompoziciją paruošė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rita Mažylienė. „Vaffelhjarte“ – tai pirmoji M. Par knyga, parašyta 2005 m. ir labai greitai tapusi populiari Norvegijoje. 2011 m. pagal šią knygą sukurtas TV serialas. Tai linksmas pasakojimas apie devynmečius Trilę ir Leną, apie jų smagius nuotykius, apie skanias vaflines širdeles, apie draugystės stiprumą ir jos trapumą.

Ištrauką iš islandų rašytojos Ragnheiður Gestsdóttir knygos „Proga laimėti“ perskaitė lietuvių literatūros mokytoja Jūratė Kuliukienė ir dešimtokė Kotryna Baronaitė. Nuščiuvusi salė klausėsi skaitomo teksto apie mergaitę. Tai knyga apie patyčias tarp mokinių. Mergaitės nemėgsta gražesnės ir gabesnės ir už tai mokytojų mylimos bendraamžės. Šaiposi iš jos, persekioja, dažnai krečia bjaurias išdaigas. Labai blogai jaučiasi Saulėja (pagrindinė veikėja) mokykloje. Jos gyvenimas prašviesėja, kai į klasę ateina naujokė. „Proga laimėti“ 2000 m. rašytojai pelnė Islandijos vaikų literatūros premiją.

Draugystės esama visokios. Apie tai sukurtose linksmose pateiktyse demonstravo 6–8 klasių mokiniai. Vaikams talkino informacinių technologijų mokytoja Rasa Šlekienė.

Anglų kalbos mokytoja Daiva Pūkienė paruošė mokiniams linksmą dainų apie draugystę karaoke. Kartu su aštuntos klasės merginomis Ugne Barkauskaite, Aurelija Pitrėnaite, Aiste Zablockyte, dainavome „Tears In Heaven“, „The Hello Song“, „The More We Get Together“, „Count On Me“, „Stand By Me“. Gražiai ir linksmai įsipynė lietuviškos dainos „Reikia draugą turėti“, „Debesėlis“, „Tu vėjo paklausk“, „Nebelinksmas mūsų kaimas“.

Septintokės Gintarė Bartkutė, Kamilė Bartkevičiūtė ir Violeta Tautavičiūtė su technologijų mokytoja Audrone Užtupiene prikepė skanių širdelių, nė kiek ne prastesnių negu norvegės M. Par knygoje „Vaflinė širdelė“. Kiekvienas šventės dalyvis galėjo jų pasmaližiauti.

Penktadienį, lapkričio 13 d., geografijos mokytoja Inga Inapienė pakvietė 6–10 klasių mokinius į protų mūšį „Šiaurės Europos šalys“. Mokiniai, naudodamiesi vaizdine medžiaga, dirbdami grupėse, turėjo atsakyti į klausimus: „Kurioje šalyje gimė A. Lindgren? Kokios šalies pakrantėje įrengtas vėjo jėgainių parkas? Kokios šalies gyventojų yra mažiau nei dviračių? Kaip vadinasi ugnies ir ledo sala be medžių? Kas yra Šiaurės Venecija? Kuri šalis gamina automobilius Volvo?... ir t.t.“. Mokiniai turėjo atpažinti vėliavas, atlikti kūrybines užduotis. Susumavus rezultatus paaiškėjo nugalėtojai – aštuntokai.

Gražiausios mūsų renginių nuotraukos dalyvauja tarptautiniame Instagram konkurse #nordbib15. Apsilankykite projekto tinklalapyje www.bibliotek.org, kuriame rasite nuotraukų iš Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginių daugelyje šalių. O Facebook profilyje biblliotek.org rasite dar daugiau informacijos.

Projektas atsisveikina iki kitų metų, naujų knygų, naujos įdomios veiklos.

Danutė Miknevičienė,
Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Nuotraukos Sandros Baliūnienės 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.