Mažoji knygų mugė Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijoje

2017-01-09Rudenį, kai margalapis kilimas nutiesia kelią rašytojams, menininkams, pagaliau priartėjame prie literatūrinių renginių, kurie, lyg ir opoziciškai, labiausiai atgyja šaltuoju metų laiku, kai viskas kvepia ramiu sąstingiu. Tik ne literatūrinėse ir kultūrinėse erdvėse – čia visi keliai veda ten, kur kažkas tą susikaupusią intelektualią išsisakymo duotybę būtinai nori išgirsti.
 
Vienas iš tų kelių gruodžio 8 d. atvedė į Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos aktų salę, kurioje vyko susitikimas su dviem knygų autoriais: jaunuoju poetu Mantu Balakausku, kurio knyga „Roma“ išrinkta į akcijos „Metų knygos rinkimai“ poezijos knygų penketuką, ir prozininke, lietuvių kalbos mokytoja Daina Opolskaite, kurios knyga „Ir vienąkart, Riči“ – leidyklos „Alma littera“ 2016 m. surengto paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtoja.

Prieš šią jaukią literatūrinę popietę mokomąja ir grožine literatūra prekiavo Marijampolės „Pegaso“ knygynas, todėl vyraujanti atmosfera, pasak lietuvių kalbos mokytojos Nijolės Černauskienės, priminė knygų mini mugę, kur vykstančiose konferencijose skaitytojai susipažįsta artimiau su mylimais knygų autoriais.

N. Černauskienė pasidžiaugė, kad į šią literatūrinę popietę, vykstančią kamerinėje aplinkoje, atvyko Vilkaviškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė su vyriausiąja specialiste, mokiniai ir mokytojai iš Kybartų „Saulės“ progimnazijos, grupė neabejingų knygai kybartiečių, rajono lietuvių kalbos mokytojai. Lietuvių kalbos mokytoja Vilma Anelauskienė iš Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos, nuolat dalyvaujanti įvairiuose dainuojamosios poezijos renginiuose, ir šį kartą džiugino lyrinėmis dainomis.
 
Po V. Anelauskienės atliktų muzikinių kūrinių Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos lietuvių kalbos mokytojas Mindaugas Bučinskas pristatė pirmąjį šios neeilinės popietės svečią poetą M. Balakauską, kurio poezijos knyga „Roma“ pakvietė išskirtiniam pokalbiui. 

„Šiandien pas mus svečiuojasi neeiliniai žmonės. Kodėl sakau – neeiliniai? Būtent todėl, kad jie turi labai gerą nervą, šuns uoslę, nes viską, kas vyksta aplink mus, užuodžia puikiai,“ – pristatydamas jaunąjį kūrėją kalbėjo M. Bučinskas, kuris neabejoja – poezijos knyga „Roma“ savyje talpina labai daug informacijos. Įdomu vien tai, kad poetas yra baigęs istorijos mokslus, o kaip visa tai persipina knygoje, su autoriumi subtiliai aiškinosi mokytojas. Į M. Bučinsko klausimą, kaip šio jauno žmogaus gyvenime atsirado rašymas, poetas atsakė trumpai: „Rašymas mano gyvenime atsirado labai paprastai ir nuobodžiai. Rašau, nes man to reikia, be to jau nebeįmanoma. Rašymas tikriausiai atsirado iš paaugliško maišto, kas man tuo metu atrodė neteisinga ar negražu.“

M. Bučinskas labai taikliai akcentavo tai, jog skaitydami M. Balakausko knygą, aiškiai suprantame, kad poezijos forma yra ryškiai pakitusi, todėl mokiniams darosi vis sudėtingiau interpretuoti vyresnės ir naujosios kartos poetų kūrybą. Tačiau poetas neabejoja – poezijoje yra išlikusios tos pačios temos, kinta tik pati kalba, mūsų pačių bendravimas, todėl tarsi savaime keičiasi ir pati poezijos forma, nes vyresnių kartų atstovų eilėraščiai jau nebeturi nieko bendro su šiuolaikiniu kontekstu. Jaunasis kūrėjas M. Balakauskas neslėpė, kad mokykloje jis visiškai neskaitydavo poezijos, nes nebuvo to reikalingo kontakto su autoriais, tačiau atėjo laikas, kai, pradėjus domėtis užsienio autoriais, vis tik teko sugrįžti prie lietuvių autorių, kurie ir padarė jam, kaip kūrėjui, didžiausią įtaką.

Po M. Bučinsko ir M. Balakausko diskusijos lietuvių kalbos mokytoja N. Černauskienė juokavo, kad vieną akimirką jau buvo kilusi mintis, jog jeigu jie diskutuos dar ilgiau – nepastebės, kada visi išėjo, mat brandūs mokytojo klausimai ir įdomūs poeto atsakymai nė kiek nenusileido Rašytojų sąjungoje vykstantiems knygų pristatymams.

Antroje šios literatūrinės popietės dalyje vedėjos vaidmenį perėmė mokytoja N. Černauskienė, gimnazijoje susirinkusiems svečiams ir mokiniams pristačiusi Pilviškių gimnazijos mokytoją lituanistę ir rašytoją D. Opolskaitę-Kovalčikienę, kurios knyga „Eksperimentas gyventi“ yra leidyklos „Alma littera“ 2014 m. skelbto pirmojo Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkurso laimėtoja.

„Rašydama knygą „Eksperimentas gyventi“, išgyvenau tikrą kūrybinį proveržį, jeigu, aišku, toks egzistuoja. Visa tai išsiliejo iš mano vidaus labai impulsyviai, todėl galiu drąsiai sakyti, kad rašydama pajutau įkvėpimo jausmą ir tarsi energetiškai įkroviau visus savo knygos veikėjus,“ – apie jautrią knygos istoriją, kurioje gyvenimo išbandymai tarsi laužo jauną žmogų, augantį globos namuose, o vėliau ir suaugusiųjų pasaulyje, apie savo, kaip autorės, išgyvenimus pasakojo rašytoja Daina Opolskaitė. Ši knyga, pasak autorės, atliko savo misiją, todėl kartais nebūtina kažko išgyventi, nes rašytojo vidinė logika dažniausiai nuveda ten, kur ir reikia. Mokytoja N. Černauskienė juokavo, kad dabar pasidarė aišku, jog moteris į kūrybą veda logika, o vyrus – mūza.

Netrukus literatūrinėje popietėje sulaukėme ir netikėtos staigmenos – pirmą kartą lietuvių kalbos mokytojas M. Bučinskas gimnazijos mokinius ir svečius pradžiugino netikėtai pagrojęs Domanto Razausko kūrinį.

Po gražių pokalbių ir diskusijų renginio pabaigoje padėkos dovanos buvo įteiktos poetui M. Balakauskui, rašytojai D. Opolskaitei ir kitiems literatūrinėje popietėje dalyvavusiems svečiams. Net ir po renginio neskubėta išsiskirstyti – rašytojos Dainos ir jaunojo poeto Manto knygas su parašais bei dedikacijomis skubėjome įsigyti visi, kas nėra abejingi literatūrinei gelmei.


 
 Kristina Bidočiūtė-Radzevičienė
,

buvusi gimnazijos ugdytinė, laikraščio „Sūduvis“ žurnalistė  
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.