Vasaros skaitymai: „Pažink aplink mus augančias vaistažoles“

2018-06-27Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka džiaugiasi puikiais orais ir su jaunaisiais skaitytojais keliauja į gamtą, į žolynais nusėtus takus ir laukus.

Vasaros žolynai puokštėse ir literatūroje. Vasaros skaitymai Zarasų rajono Ligoninės bibliotekoje vyko su vaikų dienos centru „Draugai“. Visi smagiai keliavo į Magučių stadioną, kur vaikščiojo po pievą ir rinko augalus. Nesvarbu, ar tai pažįstamas, ar dar nematytas pievų žolynas. Prisirinkę ir susėdę rateliu, apžiūrinėjo savo puokštelę ir bandė spėti, koks tai galėtų būti augalas. Prireikus pagalbos buvo kreipiamasi į Patriciją, kuri greitai ir lengvai knygose rasdavo augalų pavadinimus ir naudingos informacijos apie pievų augalus. Pasak Patricijos, pati geriausia augalų Biblija – R. Jankevičienės „Vasarą žydintys augalai“.

Puokštės buvo sukurtos iš šermukšnio, klevo, beržo šakelių, žemuogių ir krienų lapų, krūminių builių, garždenių, kraujažolių, baltagalvės, veronikos, dirvinės buožainės, rasakilos, pašarinio motiejuko, šunažolės, kiečio, vijoklio, raktažolės, raudonojo dobilo, kmyno, asiūklio... Nuostabi įvairovė. Užsiėmimo pabaigoje buvo skaitoma knyga „Pasakos apie gėles“. Žolynų puokštės džiugina Ligoninės bibliotekos lankytojus.
 


Kas žydi pievelėje?
Kai vasara žygiuoja per žemę, kad ir kur būtum ir ką beveiktum – galva net svaigsta matant įvairiausius spalvingus augalų žiedus. Vienas už kitą dailesni, spalvingesni ir skleidžiantys malonesnį aromatą. Gaila, kad kartais ne visų jų pavadinimus žinome. Antalieptės bibliotekoje susiradome knygų apie gamtą: R. Jankevičienės „Vasarą žydintys augalai“, P. Kovač „Mažosios burtininkės vaistažolės“, V. Kaunienės „Vaistingieji augalai“ bei žurnaliuką „Lututė“ ir  patraukėme į žieduotus gamtos kilimus. Užsiėmimo dalyviai pririnko įvairiausių žiedų, spėliojo jų pavadinimus. Grįžo į biblioteką su pilnais glėbiais žalumynų, kuriuos paruošė džiovinimui. Žiemą iš jų kurs paveikslėlius.
  


Geriausias vasaros gamtininkas?
Antazavės bibliotekoje edukacinio užsiėmimo metu vaikai susipažino su gamtos pažinimo knygomis – žiūrėjo iliustracijas, skaitė augalų pavadinimus ir atsakinėjo į bibliotekininkės pateiktus klausimus. Kokio augalo sėklomis gardinama duona? Kokį augalą indėnai vadino baltojo žmogaus pėdsakais? Koks augalas skaudžiausias?

Apie lauko augalus nepavyko rasti daug patarlių ir mįslių. Patarlėse dažniausiai minima usnis, dilgėlė ir dobilas: „Aimanuoja žmogelis, kad rugius pasėjo, o usnys užderėjo“; „Įlindo kaip nuogas į dilgėles“; „Ir bitės ant dobilo susikerta“. O mįslės – apie varnalėšas, dilgėles, žemuoges, asiūklius. Radome poetės Janinos Degutytės gražių eilių apie laukinę našlaitę, pelyną, asiūklį, papartį.

Vaikų laukė užduotis: pievoje rasti šių augalų. Suradom kmyną, asiūklį, dobilą, dilgėlę, papartį ir gyslotį. Geriausiais vasaros gamtininkais tapo Austėja, Titas ir Laurynas.
 


Gamtos dovanos
. Tarp drugelių, dūzgiančių bičių ir plušančių skruzdėlių dusetiškiai susipažino su S. Obelevičiaus nepaprasto grožio ir turinio knyga „Gamtos dovanos”. Vaikus sudominti moksline tematika – sudėtinga. Tačiau šįkart žaidimas „Surask mane“ puikiai pasiteisino. Vaikai turėjo kuo daugiau susikrauti į krepšelį S. Obelevičiaus knygoje minimų gamtos turtų. Ieškojo įvairių vaistažolių ar tiesiog augalėlių pagal kvapą, spalvą, formą, ir atminty išlikusių močiučių, mamų pasakojimų.

Parengė Inesa Dumbravienė
Nuotraukos bibliotekininkių
 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.