Prano Mašioto šviesos tiltas

2014-06-05

„Kam, jei ne priaugantiems priguli ateitis, todėl jeigu norime, kad nauja mūs karta nepaniekintų mūsų šių dienų triūso, turime pasirūpinti prigulinčiai ją išauklėti <...> Sodiečių vaikams, kaip gyvai reikia parūpinti skaitymo, kad priprastų prie knygų iš jaunų dienų“, – prieš daugiau nei šimtą metų rašė ir kalbėjo lietuvių vaikų literatūros pradininkas Pranas Mašiotas.

Kviesdamas rašytojus atminti mažuosius pats rodė pavyzdį: kūrė trumpus pamokančius apsakymus. Puikus pedagogas suprato „kas ir kaip galima ir priguli rašyti vaikams, tai, ką jie skaitytų su pasimėgavimu, be jokios prievartos, ir kas duotų sveiką maistą protui, auklėtų jų širdyse dorus jausmus“ („Prano Mašioto šviesa“, 2013, p. 242).

Visos šios tiesos aktualios ir nūdienai. Vaiką pratinti prie knygos reikia nuo mažens. Labai džiugu, kad atsiranda vis daugiau žmonių, kurie tai supranta. 2013 m. gegužės 7 d. Lietuvoje įkurtas labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ (steigėjai – dainininkas Andrius Mamontovas ir politikas Ramūnas Karbauskis). Bendradarbiaudamas su Lietuvos rašytojų sąjunga ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriumi fondas paskelbė nacionalinį vaikų literatūros kūrėjų konkursą, o bendrojo lavinimo mokyklų pradinių klasių mokytojus bei darželių auklėtojus pakvietė į „Mažųjų knygos bičiulių festivalį“.

Mažųjų knygos bičiulių festivalio idėja susidomėjo Alizavos pagrindinės mokyklos pradinių klasių dramos būrelio vadovė Romalda Likienė. Iš pradžių mokytoja su mažaisiais artistais perskaitė visas bibliotekoje esančias P. Mašioto knygeles. Išsirinkę keletą labiausiai patikusių  apsakymų ėmėsi jų įkūnijimo scenoje. Po keleto mėnesių atkaklaus darbo buvo paruošti net trys vaidinimai: „Kiškis Smaližis“, „Katinėlis Pilkutis“ bei „Kiškis Gudruolis ir žąsis Kirgaga“. Tada į mokyklą atvyko „kino operatorė“, buvusi Alizavos mokyklos mokinė, dabar Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos gimnazistė, Dalė Miknevičiūtė. Net keletą valandų užtruko vaidinimų filmavimas, suteikęs mažyliams daug puikių emocijų. Dar labiau jie džiaugėsi žiūrėdami ir tėveliams bei draugams rodydami Dalės sukurtą nuotaikingą filmuką „Žvėrelių gudrybės“. Šis alizaviečių filmukas su daugybe kitų Lietuvos mokyklų bei darželių vaikų vaidinimais džiugina ir kelia nuotaiką „Švieskime vaikus“ socialiniame tinkle facebook.

Paskutinę mokslo metų dieną, gegužės 31-ąją, į Alizavos mokyklą atkeliavo festivalio organizatorių siuntinys. Išpakavome ir nudžiugome – net penkios dešimtys nuostabių paveikslėlių knygų, sukurtų pagal P. Mašioto tekstus! Mažųjų artistų pastangos įvertintos su kaupu – kiekvienam filmuko „Žvėrelių gudrybės“ artistui padovanota po penketą vertingų knygučių. Dabar jau nuo jų tėvelių priklauso, kad visos knygutės būtų per vasarą perskaitytos ir būtinai šeimoje aptartos. Pradėtus gerus darbus gerai atlikime iki galo!

Danutė Miknevičienė,
Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.