Netradiciniai bibliotekos renginiaiAteina vasara, o su ja ir galvosūkis, kaip padaryti, kad takelis į biblioteką neužželtų. Juk ne paslaptis, kad bibliotekose skaitomumas vasarą sumažėja: visiems norisi pabūti gamtoje ar prie jūros. Tačiau ir viena, ir kita gali būti suderinama. Sakoma, kad jei Mahometas neina pas kalną, tai kalnas ateis pas Mahometą. Iš tiesų galimybės pasiekti skaitytoją yra: reikia tik išeiti iš patalpų į platesnes erdves: gatves, kiemus, parkus. Tai nėra lengva, tačiau viskas įmanoma.

Pastarųjų metų Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus netradiciniai vasaros renginiai kvietė šiauliškius, tiek vaikus, tiek suaugusius, į miesto bulvarą ir amfiteatrą. Renginių temos įvairios: ekologinių žaislų mugė, knygų veikėjų eisena, eilių apie Šiaulių miestą skaitymai ir gražiausio eilėraščio rinkimai, augintinių savininkų konferencija „Mudu vienas kitam reikalingi“ ir kt. Šiuos renginius lydėjo vaizdinių priemonių kompleksai, skaitymo agitacijos, žaidybiniai elementai, užduotys skaitytojams, konkursai, viktorinos. Panašių renginių metu biblioteka išsikrausto iš savo patalpų ir ieško skaitytojų kitose erdvėse. Kaip jie vyko? Pavyzdžiui:

2013-06-05. Ekologinių žaislų mugė: ateik, susipažink ir pirk.

Mugę organizavome aplinkos apsaugos dienos proga. Tikslas – žaislų edukacinės funkcijos suvokimas ir būtinybė atkreipti visuomenės dėmesį į šių laikų vaikų žaidimų aplinką. Todėl akcentavome ne tik  žaislų ir žaidimų svarbą ir reikšmę vaiko raidai, bet ir saugumo, kokybės bei ekologinius aspektus. Mugėje veikė konsultavimo kampelis „Ko nežinai apie žaislus?“. Žaislų autoriai – vaikai ir suaugę individualūs kūrėjai – pristatė šimtus savo gamybos žaislų iš siūlų, gamtos medžiagų, keramikos, audinių, skiaučių bei mokė mugės dalyvius žaislų gamybos paslapčių.

Kuo bibliotekos organizuota mugė skiriasi nuo prekybos mugių? Visų pirma savo edukaciniu aspektu, nes mugėje veikusios sklaidos priemonės buvo ir renginio vedėjai – lėlių būrys, vadovaujamas Malvinos ir Buratino, ir žaislų gamintojai, mokę kaip pasidaryti darbelius, ir turiningos parodos „Viskas apie žaislus“, „Mano vaikystės žaislas“ bei „Netikėtas žaislas“ (mugės proga skelbto konkurso iš kartono dėžių ekspozicija). Be to, mugės šeimininkės lėlės vedė viktoriną, ėmė interviu, kalbino lankytojus ir dalyvius, mokė mažylius lauko žaidimų.

Kelių valandų renginys, vykęs miesto amfiteatre ir šalia esančiame bulvare, sutraukė apie 500 lankytojų. Vieni domėjosi parodomis, kiti pirko žaislą, treti dalyvavo programoje. Į mugės programą įtrauktos dainos, šokiai, žaidimai ir eilės. Aktyvus improvizuotas bendravimas su publika suteikė mugei žaismės.

2012-06-09. Knygos veikėjų eitynės.

Tai renginys – akcija, kurioje dalyvavę skaitytojai ir bibliotekų lankytojai išėjo į Šiaulių miesto gatves pareikšti nuomonę apie skaitymą ir jo svarbą bei atkreipti visuomenės dėmesį į nepakankamą bibliotekų aprūpinimą knyga. Galutinis renginio tikslas – parašyti laišką prezidentei ir atkreipti jos dėmesį į susidariusią situaciją. Parašyti laiškai prezidentei vėliau rado atgarsį, – prezidentė pakvietė 150 vaikų iš Šiaulių atvykti į prezidentūrą uždegti kalėdinę eglutę ir paskelbti Knygų Kalėdų akciją.

Eitynėse dalyvavo apie 350 moksleivių ir praeivių. Dauguma jų buvo apsirengę žinomų knygų veikėjais: Raudonkepuraitėmis, fėjomis, raganomis, piratais, vaiduokliais, Pepėmis, muškietininkais. 

Dalyviai nešė plakatus ir šūkius „Skaitymas – jėga“, „Šimtai knygų – tūkstančiai veikėjų“, „Vasarą praleisk su knyga“ ir kt. Eitynėms dirigavęs Batuotas Katinas stengėsi, kad demonstrantai įveiktų visas užduotis, rastas Meškiukų, Raganos ir Pasakų namelio stotelėse. Dalyviai atsakinėjo į klausimus ir rodė apsiskaitymo erudiciją. Meškiukų stotelėje jie davė priesaiką, ir, sėkmingai įveikę kliūtis, atžygiavo į amfiteatrą. Amfiteatre muškietininkas Atas suteikė knygų mylėtojams teisę rašyti laišką prezidentei.

Įdomūs šio renginio momentai buvo stotelės, kuriose eisenos dalyviai susipažino su eksponuojamomis knygomis, dalyvavo viktorinoje, atsakinėjo į klausimus, įveikė užduotis. Žaismingoje ir neįprastoje gatvės eisenoje dalyviai patyrė malonumą, pramogą ir turėjo galimybę aktyviai pareikšti teises į skaitymą. Skanduodami šūkius „Skaitymas – jėga“ daugelis skaitytojų solidarizavosi su aktualia problema ir, manau, pajuto palankumą bibliotekai.

2012-06-07. Mudu vienas kitam reikalingi.

Vasaros renginys miesto erdvėje „Mudu vienas kitam reikalingi“ sukvietė vaikus ir suaugusius su augintiniais Bela, Sera, Coliuke, Knopke, Džere bei kitais pasikalbėti apie poreikį globoti ir prižiūrėti gyvūnus. Atvykusieji pasakojo apie šunų veisles, nuotykius ir auginimo rūpesčius. Rinko įdomiausius ir linksmiausius šunis, gražiausius jų vardus. Žiūrovai dalyvavo viktorinoje, susipažino su literatūra apie jų auginimą. Renginio metu bibliotekos darbuotojai pristatė literatūrą apie gyvūnų auginimą, vaikai ir suaugę pasakojo linksmas istorijas ir patyrimus iš augintinių gyvenimo. Renginys iš tiesų pasisekė: daug informacijos žiūrovai išgirdo iš pasakotojų, pateiktos literatūros ir betarpiško bendravimo.

Aukščiau aprašyti Povilo Višinskio bibliotekos renginiai yra netradiciniai jau vien todėl, kad  vyksta už bibliotekos ribų ir juos organizuoti reikia daugiau pastangų, rūpesčio ir lėšų. Tačiau jie reikšmingi vietos bendruomenėje, kuri išvysta biblioteką naujame amplua. O biblioteka savo ruožtu suvokė turinti potencialias galimybes:

· atskleisti informacijos išteklius ir paslaugas už jos ribų;
· sukelti bendruomenės susidomėjimą aktualia problema;
· sudominti atsitiktinius lankytojus (praeivius) bibliotekos veikla;
· efektyvinti ryšius su visuomene gerinant bibliotekos įvaizdį;
· identifikuoti renginių paklausą tarp bibliotekos ir jos išorinės aplinkos veikėjų.

Aldona Šiaulienė,
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.