Įspūdžiai iš literatūrinės kelionės

2017-04-25

 


Balandžio 20 d. Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai ir jų tėveliai Vilniaus teatre „Lėlė“ žiūrėjo muzikinį spektaklį „Grybų karas“.

Šviesaus atminimo lietuvių poeto, dramaturgo, vertėjo Justino Marcinkevičiaus kūryba jau tapusi klasika. Šimtai rašytojo eilių, dešimtys pjesių ir kūrinių vaikams literatūros aukso fonde užima garbingą vietą. Tačiau vienas kūrinys – ypatingas, visų vaikų ir jų tėvelių žinomas ir mylimas. Tai eiliuota poema vaikams „Grybų karas“. Pats rašytojas yra sakęs, jog ši poema, ko gero, populiariausias jo kūrinys. Ir iš tiesų, kas nežino eilutės „Ei, tai vija, Pinavija, – visą dieną grybais lyja“?! Dėl žaismingos, muzikalios formos ir nuotaikingo turinio poema „Grybų karas“ neretai statoma teatrų scenose.

Vilniaus teatre „Lėlė“ vyko smarkus „karas“: su dainomis, šokiais ir net pirotechnikos pokštais. Tačiau šis karas – tikras muilo burbulas. Visų grybų vado Baravyko Pulkaunyko žmona Riebi Paliepė vyrui naują skarą parnešt liepė. Taigi, grybai paskelbė karą dėl pakirmijusios moteriškės užgaidų... Visi karai iš esmės kyla dėl tuščių nedidelės grupelės ambicijų arba slaptų grobikiškų ekonominių paskatų, tačiau visa tai išsivysto į masinį karščiavimą, kuomet dauguma net nesusimąsto dėl ko gi jie kariauja, svarbiausia – kariauti, laimėti, užgrobti! Visa tai yra labai tragikomiška. Muzikinį lėlių spektaklį režisavo Algirdas Mikutis.

Po spektaklio teatro „Lėlė“ režisierius, dailininkas Rimantas Driežis pakvietė į lėlių teatro muziejų, kuriame „ilsisi“ į užtarnautą poilsį išėjusios lėlės.

Paskui ekskursantai keliavo į VU biblioteką, grožėjosi architektūros ansamblio didybe.

P. Smuglevičiaus salėje – kažkada buvusioje pokylių salėje – apžiūrėjo parodą moteriai „Iš buduaro į medžioklę“. Maloni staigmena – eksponuojamas Glemžaitės Michalinos (alizavietės) moteriškų drabužių kirpimo kursų baigimo pažymėjimas ir anų laikų audinio skiautelė. Didybe pribloškė barokinėje koplyčioje įrengta istoriko J. Lelevelio salė, jo knygos, žemėlapiai. Įspūdį paliko storiausia knyga: 1889 m. leidimo 2708 puslapių rusiškas teisynas. Įdomiausia visiems buvo Baltojoje salėje, buvusioje observatorijoje. Šiandien tai – universiteto profesūros skaitykla, o 18 a. Elžbietos Oginskaitės pastangomis veidrodiniais teleskopais, achromatiniais refraktoriais iš bokštelių būdavo stebimi dangaus kūnai. 19 a. kilęs gaisras nusiaubė observatoriją, kas nesudegė buvo išvežta į Varšuvą. Apžiūrėję jau nebeveikiančius dangaus stebėjimo prietaisus, ekskursantai lipo į bokštelį ir grožėjosi nuostabiais Vilniaus vaizdais.

Savo grožiu apsvaigino Šv. Jonų bažnyčia: dešimt altorių, išdėstytų dviem eilėmis, galingiausi Lietuvos vargonai, auksu tviskančios koplyčios, marmurinės kolonos... Šv. Jonų bažnyčios sienas puošia nusipelniusių VU profesorių paveikslai, čia organizuojamos atestatų įteikimo studentams šventės. Tikra mokslo šventovė!

Ši turtinga literatūrinė kelionė – tai mokyklos bendruomenės skaitymo skatinimo projekto „Skaitymo džiaugsmas: vakar, šiandien, rytoj“ , kurį finansuoja LKT ir LR kultūros ministerija, dalis.

Danutė Miknevičienė,
 Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.