Dešimtą kartą Užpaliuose vyko Šiaurės šalių bibliotekų savaitė

2013-11-21
Kiekvieną rudenį į Užpalių biblioteką, kaip ir į visas Šiaurės bei Baltijos šalis, atėjo Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Šiemet ji jau šešiolikta, o mūsų bibliotekoje jubiliejinė dešimta. Kai į mūsų šalis ateina pats tamsiausias metų laikas, mes uždegame žvakes, susiburiame aplink ir skaitome, pasakojame, svajojame, fantazuojame. Ši savaitė ir siekia puoselėti skaitymą balsu, šiaurietiškas pasakojimo tradicijas, literatūrą ir, žinoma, bendravimą. Žiema – nuostabus metas ne tik skaityti, pasakoti, bet ir kurti. Kasmet Šiaurės šalių bibliotekų savaitės proga yra išleidžiamas plakatas. Šių metų tema – „Žiema Šiaurėje“, kuri labai įtaigiai pavaizduota  danų  menininko Esben Hanefelt Kristensen plakate.

Užpalių biblioteka pradėdama Šiaurės šalių bibliotekų savaitę surengė pradinių klasių mokiniams „Šviesos ir žodžio šventę“. Į šventę vaikai atėjo paruošę namų darbus – biblioteką papuošė ir „sušildė“ įvairiaspalviais raštais išmargintomis kepurėmis, šalikais, pirštinėmis ir kojinėmis. Trečios klasės mokinė Agnė Meidutė su savo mama Rita garsiai skaitė ištrauką iš Ingos Borg knygos „Žiema su Plupu“, vėliau vaikai patys skaitė trumpus juokingus Šiaurės šalių knygų herojų nutikimus, minė mįsles ir smaližiavo saldainiais.

5-7 klasių mokinius pakvietėme į renginį „Šiaurės šalių keliais pažįstant tarmes“. Mes, šiaurietiškų šalių gyventojai, esame daug kuo panašūs, bet turime ir tik mums vieniems būdingų dalykų. Vienas iš jų yra kalba ir ypač mūsų tarmės. Tarmių gausa galime didžiuotis ne tik mes, bet ir kitos šiaurės šalių tautos. Didele tarmių įvairove gali didžiuotis švedai. Danai turi rytinę ir vakarinę tarmes. Norvegų kalba irgi turi du dialektus, kurie turi aukštesnį statusą, nei daugelyje kitų šalių. Savos tarmės vartojimas yra leidžiamas ir priimtinas ir televizijoje, ir radijuje, ir netgi politikoje.

Mūsų šeštokai ir septintokai per lietuvių kalbos pamokas, padedami mokytojos Renatos Gavėnienės, kūrė ketureilius tarmiškai, kuriuos inscenizuotai perskaitė renginio pradžioje. Žiūrovai buvo sužavėti mūsų aukštaitiškos, tik užpalėnams būdingos, tarmės vaizdingumu, skambumu ir net šmaikštumu. Mokinių kompoziciją užbaigė jų mokytoja savo kūrybos jausmingu poetiniu žodžiu atskleisdama ne tik mūsų krašto, bet ir šnektos savitumą, išskirtinumą ir tuo parodydama, jog kalbėti tarmiškai – tai nėra prastumo ženklas, tarmė – tai kalbos turtas, tai gyvenimo kalba. Ir kuo daugiau žmonių tai supras, tuo labiau prisidėsime prie tarmės išlikimo bei parodysime meilę ir pagarbą savo kraštui.

Žiema – tai sniegas, ledas, šaltis, tamsa, šviesa, nuostabūs kraštovaizdžiai, žvakučių liepsnelės, spragsintis laužas bei jaukios valandos šiltai apsiklojus ir įsitaisius su knyga rankose. Įvairiose šiaurės vietose žiema skirtinga, savaip įdomi, kerinti, patraukianti. Apie šiaurės šalių gamtinius panašumus ir skirtumus mums pasakojo daugybę geografinių žinių turintis lektorius Giedrius Indrašius. Vaikai, klausydami paskaitos, atsakinėjo į paruoštus klausimus. Atsakymai mus ne tik nustebino, bet ir maloniai sužavėjo. Pasirodo kasmetiniai Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiai, kuriais stengiamasi moksleiviams suteikti žinių ir informacijos apie Šiaurės šalis, jų geografiją, ūkį, literatūrą, kultūrą, turi išliekamąją vertę.

Taip pat savaitės metu biblioteka tapo kino teatro sale. Mokiniai galėjo pažiūrėti meninį filmą „Sniego karalienė“ bei animacinius filmukus apie šiaurę, žiemą, šaltį. Praplėsti savo akiratį vaikai galėjo imdami knygas iš literatūrinės parodos „Skandinavų literatūra bibliotekoje: įdomu, savita ir nauja“ lentynų.

Malonu, kad įvairiapusė bibliotekos veikla duoda gerų rezultatų, o laimėtojas yra lankytojas.

Vida Juškinė, Rena Šliogerienė
Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka
Užpalių filialas

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.