Kūrybinis džiaugsmas su viešniomis iš Šiaurės

2017-05-25


Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenė Šiaurės šalių kultūrą pažįsta kiekvienais metais organizuojamuose Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiuose. Mokiniai susipažįsta su pačiomis geriausiomis vaikų ir paauglių knygomis, jų rašytojais. Skaito ištraukas iš knygų, vaidina, interpretuoja, gamina menines kompozicijas. Patiria daug teigiamų emocijų. Ilgai gyvena prisiminimais apie įspūdžių sklidiną savaitę.

Už aktyvią veiklą iš Asociacijos Norden ir Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje sulaukta dovanos. Gegužės 23 d. į Alizavos mokyklą atvyko knygų iliustruotojos iš Suomijos Linda Bondestam ir Jenny Lucander. Viešnias atlydėjo Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje patarėja kultūros ir švietimo klausimais Brigita Urmanaitė ir Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento  Tyrimų ir sklaidos skyriaus vadovė Inga Mitunevičiūtė.

Viešnios iš Šiaurės – labai linksmos, savo darbą įsimylėjusios menininkės. Abi dirba vienoje studijoje, daug keliauja, sutinka įvairių žmonių, patiria visokiausių įspūdžių, kurie nusėda kūryboje. Abiejų dailininkių kūryba įvertinta Suomijos knygų meno komiteto įvairiomis nominacijomis.

Alizavos mokyklos pradinių klasių mokiniams viešnios pademonstravo po knygutę, o bibliotekininkė iš Vilniaus Inga jas perskaitė lietuvių kalba. Linda Bondestam iliustravusi rašytojos Minnos Lindeberg knygutę „Boggana ir Kiostis Kekonenai“, o Jenny Lucander irgi tos pačios rašytojos – „Baisus, dar baisesnis smilodonas“ (smilodonas – tai liūto protėvis). Abiejose knygose – labai ryškūs charakteringi vaikų (mergaitės ir berniuko) portretai. Šalia vaizduojamas suaugusiųjų pasaulis. Tai verčiantys susimąstyti pasakojimai apie vaikų ir suaugusiųjų santykius. Linksmos menininkių iliustracijos istorijas papildo: praplečia ir pagilina, leidžia pajusti humoro gaidelę.

Mokiniai nuščiuvę klausėsi suomiškų istorijų. Kiekvieną knygą perskaičiusi Inga patikrino, ar visi viską reikiamai suprato. Atsirado ir sumaišiusių berniuką su mergaite, nes labai jau neįprasti tie suomiški vaikų vardai.

Supažindinusios mokinukus su savo kūryba, viešnios padalino jiems po kiaušinėlį, akmenuką ir medžio lapelį. Tada pakvietė vaikus užsimerkti ir įsivaizduoti, koks fantastinis gyvūnas galėtų išsiristi iš kiaušinėlio, išlįsti iš po akmens, išlipti iš medžio...

iš menininkių pasiūlytų specialių medžiagėlių mokiniai kūrė stebuklingus gyvūnėlius: „gelenozaurą“, „blizgį“, „dramblį“, „kiškį“, „meilę“, „paukštį“ ir kt. Sugalvoję garsus, kuriuos galėtų skleisti jų gyvūnai vienu metu ir cipsėjo, ir tiksėjo, ir urzgė, ir ūkė. Vaikai patyrė kūrybos džiaugsmą, malonumą, kuris ateina kai atpalaiduojama vaizduotė. „Viskas buvo fantastiška!“, – sako pirmaklasis Vakaris. „Man labai patiko daryti Saulę iš gražių spalvų plunksnų,“ – džiaugiasi Skaistė. „O man labiausiai patiko lankstyti knygutę, – prisimena Ineta. Viešnios pademonstravo vaikams ir lankstymo gudrybių.

Netradicinė pamoka buvo ypatinga dar ir kalbų įvairove. Patiko mokiniams, kaip viešnios kalbėjo suomiškai, angliškai, kaip  vertėja vertė į lietuvių kalbą. Labai džiaugėsi vyresnieji kai ką supratę ir be vertimo.

Su viešniomis iš Šiaurės bendravo jaunosios mokyklos žurnalistės Rusnė ir Samanta. Mergaitės domėjosi, kaip Suomijos vaikai skaito knygas, kas sunkiausia ir kas lengviausia knygų iliustruotojų darbe, prašė papasakoti apie vaikystės mokyklas Suomijoje. Atsisveikindamos viešnios linkėjo mūsų mokiniams surasti savo aistrą ir dirbti tai, kas miela širdžiai. Ir dar būtinai skaityti knygas, nes tai puiki patirtis.

Danutė Miknevičienė,
Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė
 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.