Uždraustos raidės spindi kaip žvaigždės

2014-06-02

 

Gegužės 7-ąją minime Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, šią dieną Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Kairių filiale vyko parodos „Uždraustos raidės spindi kaip žvaigždės“ pristatymas.

Numalšinus 1863 metų sukilimą, carinė valdžia uždraudė lietuvišką raštą lotyniškais rašmenimis. Rašyti lietuviškus žodžius reikalauta rusiškais rašmenimis – kirilica. Toks raštas vadintas „graždanka“. 40 metų Lietuvoje buvo uždarytos lietuviškos mokyklos, drausta įvežti ir platinti leidinius lotyniškais rašmenimis, tačiau lietuvių nutautinti carinei valdžiai nepavyko. Tautos pasipriešinimas spaudos draudimą sužlugdė, jis panaikintas 1904 m. gegužės 7-ąją. Minint 110 spaudos atgavimo metines Kairių bibliotekoje bendradarbiaujant su Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąja biblioteka vykdant projektą „Keturi kart keturi“. Tema „Uždraustos raidės spindi kaip žvaigždės“. Surengta senų ir retų spaudinių paroda iš bibliotekos fondų ir Kairių bendruomenės gyventojų asmeninių bibliotekų. Parodą pristatė ir spaudos draudimo laikotarpį apžvelgė Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Nijolia Kasparavičienė. Renginio dalyviai supažindinti su virtualia e paveldo svetaine ir galimybe ja naudotis.
Susirinkusieji stebėjosi kairiškės Janinos Vaičekauskienės atnešta knyga. Tai 13 kg sverianti knyga, kurios 313 lapų ranka surašyti įvairiose Lietuvos vietose įvairiu laiku leisti periodiniai leidiniai. Ranka įrašyta Povilo Gasiūno pavardė leidžia manyti, kad šis dokumentas susijęs su garsiu spaudos kolekcininku, kraštotyrininku Povilu Gasiūnu.

Savo bibliotekėlėje senų knygų turi ir Ona Glazauskienė. Renginio dalyviai buvo supažindinti su to meto knygomis, buvo pasiūlyta pabandyti skaityti knygą parašyta kirilica.

Paroda susirinkusiems renginio dalyviams labai patiko. Jie galėjo pavartyti knygas, kuriose rado patarimų tinkančių ir dabar.

Ramutė Preimontienė,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Kairių filialo vyresnioji bibliotekininkė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.