Renginių ciklas „Maironiškasis ruduo – jungtis tarp kartų“

Iš kairės: V. Kochanskytė, I. Zinkevičiūtė, A. Kveraga, T. Balova, E. Noreika

Seimas 2010 m. gruodžio 14 d. priėmė nutarimą, kuriuo 2012-uosius paskelbė garsaus lietuvių poeto Jono Mačiulio-Maironio metais. Maironio 150-ųjų gimimo metinių minėjimo renginiai vyksta ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir mažų miestelių bibliotekose.

Kaišiadorių rajono bibliotekose pradėtas literatūrinių ir muzikinių renginių ciklas „Maironiškasis ruduo – jungtis tarp kartų“. Tai literatūros sklaidos projektas, kurio veikla orientuota į lietuvių klasikų ir jaunųjų literatūros autorių kūrybos sklaidą Kaišiadorių rajono bibliotekose.

Įspūdingas literatūrinis vakaras vieną rugsėjo pavakarę įvyko ir Pravieniškių bibliotekoje. Jame dalyvavo aktorė, poezijos skaitovė, renginių režisierė Virginija Kochanskytė ir mūsų bendruomenės literatų bei poezijos mylėtojų nemažas būrelis: ir vyresnio amžiaus, ir jaunimo, tarp jų ir moksleivių bei mamų su mažyliais. Renginį filmavo aktyvus „Pravienos“ bendruomenės narys L. Glinskis, todėl šis vakaras liks ne tik mūsų prisiminimuose, bet ir vaizdo įraše.

Vakaras prasidėjo įtaigiu muzikiniu kūriniu, kurį atliko Rumšiškių Antano Baranausko gimnazijos 6 klasės mokinė, Tarptautinio Rubinšteino konkurso antros vietos laimėtoja Indrė Zinkevičiūtė. Bibliotekininkė Marytė Drulienė pristatė projektą. Ji pabrėžė, kad Maironis užima svarbią vietą visų mūsų atmintyje ir širdyse. Tai poetas kiekvienam ir visiems – pagal dvasinius poreikius ir asmeninius pomėgius. Jo kūryboje sau brangias eilutes ras tie, kuriems brangi Lietuvos praeitis, ir tie, kuriuos žavi gamtos grožis, ir tie, kuriems artimos meilės ir draugystės temos. Pravieniškių Stasio Tijūnaičio pagrindinės mokyklos 7 klasės mokinys, meninio skaitymo konkurso rajoninio etapo trečios vietos laimėtojas Airidas Kveraga įtaigiai ir meniškai padeklamavo visiems gerai žinomą Maironio eilėraštį „Vasaros naktys“.

Jaunasis poetas iš Pravieniškių, 2011 m. „Poezijos pavasario“ metu paskelbtas „Sueiliuoto pavasario“ laureatu Ernestas Noreika perskaitė penkis savo naujus eilėraščius, kurie įeis į jo pirmąją poezijos knygą. Laukiame savo kraštiečio knygos ir linkime jam didelės kūrybinės sėkmės. Jaunojo poeto eilėraščiai gilūs, dramatiški, sudėtinga poetinė kalba.

Mūsų gyvenvietės dailininkė ir originalių eilėraščių autorė Tatjana Balova perskaitė keletą savo kūrybos eilėraščių (lietuviškai ir rusiškai, ir netgi maišyta abiejų kalbų leksika!). Jos kūryba linksma, žaisminga, humoristinė.

V. Kochanskytė pirmiausiai padėkojo Kaišiadorių bibliotekai už kvietimą į Maironio renginių programą ir renginio dalyviams įteikė kompaktinę plokštelę su poeto tekstais, kurią išleido Raseinių rajono savivaldybė, Raseinių krašto Istorijos muziejus bei bičiuliai mecenatai. Ji priminė susirinkusiesiems, kad didieji poetai su mumis visada kalba amžina kalba ir apie amžinus dalykus. Perskaitė Sigito Gedos prieš 25 metus parašytą devynių eilėraščių ciklą, skirtą Maironiui. Pabrėžė, kad šiais sudėtingais globalizacijos laikais itin aktualus tautiškumas, savo šalies orumo ir dvasinių vertybių išsaugojimas, kad turime kalbėti su jaunimu apie didžiuosius mūsų tautos žmones, karžygius, praeitį, tautos genijus ir talentus. Po to skaitė Maironio žinomus ir mažiau girdėtus kūrinius, įdomesnes Maironio laiškų ištraukas. Pabrėžė, jog labai svarbu poetą pajusti kaip gyvą, žmogišką asmenybę.

Aktorei malonu, kad kiekviename Lietuvos mieste ir kaime susirenka pilnos bibliotekos klausytis Maironio  ir kitų didžiųjų poetų. „Šiuo bendru pasibuvimu pastiprinome vienas kito tikėjimą, kad Lietuva vis dar gyva ir gyvena mūsų sielose“, – tokie buvo baigiamieji V. Kochanskytės žodžiai.

Vakaras baigėsi dar vienu Indrės pagrotu kūriniu ir daugybe rudeninių žiedų.

Vilija Auželienė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų: 2 skaityti
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.