Šiaurietiškos kultūros pažinimo savaitė

2016-11-29

 

Keturioliktąjį kartą Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenė įdomiais renginiais dalyvavo tarptautiniame projekte „Šiaurės šalių bibliotekų savaitė“. Šį kartą projekto organizatoriai pasiūlė Ateities temą.

Pasitikdami šventinę savaitę mokiniai papuošė mokyklą kūrybinėmis kompozicijomis iš elektronikos atliekų. Vieni sukūrė linksmus robotukus, kiti – ateivius, treti – įdomius prietaisus, dar kiti – kvietė neužmiršti, kad pats esi Žemės šeimininkas.

Geriausiu įrodymu, kaip visiems rūpi ateitis, buvo spūstis prie bibliotekos durų, kur kiekvienam pageidaujančiam ateitį pranašavo Būrėja. Su ja pasimatyti troško ir mažyliai pirmokėliai, ir vyriausieji dešimtokai.

Geografijos mokytoja Inga Inapienė pakvietė 6–10 kl. mokinius į atvirą geografijos pamoką „Ateitis Šiaurės šalyse“. Aptartas Šiaurės šalių bibliotekų savaitės plakatas. Jį sukūręs suomių dailininkas Ville Tietäväinen teigia, kad „ateities tema jam nekelia nei minčių, nei vaizdų iš mokslinės fantastikos“. Ateities tema dailininkui – tai nerimas dėl klimato kaitos problemų, dėl biosferos pokyčių, kuriuos lemia mūsų visų veikla. Savo paveiksle jis pavaizdavo smėlio laikrodį. Ledynas tirpsta, vanduo kapsi, jo vis daugėja, rodos, viskas apsemta. Tačiau virš vandens plūduriuojanti knygų valtis simbolizuoja, kad žmonija, dalydamasi savo žiniomis ir išmintimi, išgelbės civilizacijos ateitį. Pamokoje mokiniai vardijo geriausias šiaurės šalių bendroves, piešė sostinių turistinius objektus. Rašė žinutes ateities kartoms, pasižadėdami „taupyti vandenį, neišgaudyti visos lašišos, nesugriauti gamtinių paminklų“.
 

Lietuvių ir anglų kalbų pamokose mokiniai rašė laiškus sau – penkiasdešimtmečiams. Mokytojų atrinkti gražiausių laiškų autoriai: septintokai Rusnė Baliūnaitė ir Airidas Kukenys, šeštokė Ugnė Užusienytė, aštuntokė Violeta Tautavičiūtė, dešimtokės Vaiva Kučinskaitė ir Justina Januškaitė – skaitė juos Šviesos ir žodžio šventėje.

Šviesos šventėje žiūrovus pradžiugino penktokai, parodydami linksmą ištraukos iš suomių rašytojo Stian Hole knygos „Garmano vasara“ inscenizaciją. Vaidinti vaikus išmokė mokytoja Rita Mažylienė. Berniukas Garmanas bijo ateities, kada jam teks eiti į mokyklą, o iš jo namuose beviešinčių tetulių pokalbio paaiškėja, kad dėl ateities nerimauja ne vien vaikai.

3–4 klasių mokiniai suvaidino Vaikus vaiduoklius iš islandų rašytojo Andrė Snaer Magnason knygos „Mėlynosios planetos istorija“. Ši graži istorija – tai įspėjimas vaikams, kad su gamta negalima elgtis lengvabūdiškai. „Prikaldami saulę nė vienas nepagalvojo, kaip gyvens vaikai kitoje planetos pusėje.“

Knygų inscenizacijas keitė mokinių linksmos dainos apie ateitį. Gražių dainelių vaikus išmokė anglų kalbos mokytojos Daiva Pūkienė ir Daiva Miciūnienė.

Technologijų mokytoja Audronė Užtupienė su būrelio mokinėmis prikepė gardžių „Bučkių iš Šiaurės“, išvirė „Trolių kraujo“ gėrimo. Mergaitės savo kvapniaisiais kulinariniais skanėstais vaišino šventės dalyvius.
 
Penktokų kūrybinis darbasPirmokų ir antrokų meninė kompozicija AteitisŠiaurės šalių bibliotekų savaitė 2016- Ateitis šiaurės šalyse„Vaikai vaiduokliai“. Ištrauką iš A.S. Magnason knygos vaidina 3-4 kl. mokiniai

Lapkričio 24 d. anglų kalbos mokytoja D. Pūkienė ir dailės mokytoja Audronė Užtupienė  pakvietė  8–9 klasių mokinius į integruotą pamoką. Anglų kalbos mokytoja demonstravo nuotraukas iš Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginių mokykloje. Mokiniai anglų kalba vardijo jiems labiausiai patikusius: dainas, laiškus ateičiai, geografijos pamoką, būrėjos paslaugas, knygų inscenizacijas, skandinaviškus patiekalus, meninių kompozicijų kūrimą nišose. Dailės mokytoja priminė, kad plakatas turi būti matomas iš didelio atstumo, lengvai suprantamas žiūrovams, teksto turi būti nedaug. Po dviejų pamokų darbo grupių lyderiai pristatė savo plakatus. Visų grupių darbus susegę į vieną vietą, mokiniai sukūrė puikų įspūdžių iš Šiaurės bibliotekų savaitės apžvalgos stendą. Jis puoš mokyklą, primindamas nepaprastą šiaurietiškos kultūros pažinimo savaitę.

Danutė Miknevičienė,
 Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė


 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.