Šiaurės šalių bibliotekų savaitė

2013 11 212013 m. lapkričio 11 d. Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje prasidėjo šešioliktoji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Tai Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ federacijos kuruojamas projektas, kuriuo siekiama skatinti skaitymą, domėjimąsi Šiaurės šalių literatūra. Šiaurės gyventojams žiema yra itin reikšminga ir žadina stiprius jausmus, todėl šių metų Šiaurės šalių bibliotekų savaitės tema – „Žiema Šiaurėje“.

Pirmoji didžioji skaitymo diena – Šviesos ir žodžio šventė vyko vaikų lopšelyje-darželyje „Saulutė“. Renginį dainele apie žiemą pradėjo ir atėjusius į svečius – „Varpelio“ (auklėtoja Daina Kavoliūnienė) ir Kupos mokyklų priešmokyklinukus (mokytoja Alina Stanionienė) sveikino – lopšelio-darželio „Saulutė“ „Boružiukų“ grupės vaikučiai (auklėtoja Edita Tuzikienė).

Bibliotekininkė Romualda Vasiliauskienė supažindino mažuosius su žymia Švedijos vaikų rašytoja Inga Borg, kuri leidžia labai linksmą ir nuotaikingą knygų seriją apie Plupą. Plupas yra mažas nematomas žmogeliukas su mėlynais plaukais, raudona nosimi ir oranžiniu šaliku. Jis yra nematomas žmonėms, išskyrus vaikus ir gyvūnėlius.

          

Renginio dalyviai kartu su pagrindiniais knygos personažais – Plupu ir Hermelina (bibliotekininkėmis Jolita Janušoniene ir Laimute Kliopkiniene) keliavo po šiaurėje stūksančius aukštus kalnus, apsilankė mažoje, durpinėje Plupo trobelėje, kartu šliuožė slidėmis, grožėjosi žiemos vaizdais, smagiai šėlo, šoko ir žaidė.

Lapkričio 12 d. Kupiškio P. Matulionio progimnazijos 2b klasės mokiniai su mokytoja Janina Kriauziene dalyvavo literatūrinėje popietėje „Troliai pasitinka žiemą“. Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos supažindino vaikus su troliais – skandinavų mitologinėmis būtybėmis, kurie dažnai sutinkami pasakose ir legendose. Renginio dalyviai sužinojo, kad visai kitokie troliai – Mumiai yra švedų-suomių rašytojos ir dailininkės Tuvės Janson knygose. Išgalvotas trolių Mumių pasaulis pilnas įvairiausių nuotykių, čia viešpatauja gėrio ir meilės dvasia. Trolių Mumių šeimyna gyvena name Mumių slėnyje, Suomijos miškuose. Žiūrėdami nuotaikingą animacinį filmuką „Muminuko žiema“ vaikai įsitikino, kad žiemą ne visi troliai Mumiai miega ir pamatė, kas nutiko Muminukui, kuris pabudo ir jau nebegalėjo užmigti. Pažiūrėję filmuką vaikai valgė trolienės išvirtą uogienę.

            

Darganotą lapkričio 13-osios vidudienį Šepetos A. Adamkienės pagrindinėje mokykloje vyko šventė „Žiema Šiaurėje“. Renginio dalyviai – mokyklos pradinukai ir mokytojos, ne tik žiūrėjo Ingos Borg knygelės „Žiema su Plupu“ inscenizaciją, bet pakviesti Plupo ir Hermelinos, aktyviai dalyvavo vaidinime. Mažieji, norėdami, kad greičiau ateitų žiema piešė snaiges ir svajojo, kad tuoj galės čiuožinėti ant ledo, slidinėti slidėmis, leistis rogutėmis nuo kalniukų, lipdyti senį besmegenį ir žaisti žiemos žaidimus. Šepetos bibliotekoje iš šių piešinėlių bus parengta parodėlė „Pirmoji snaigė“.

Vaikai dar susitiko ir su švedų autorių Jujos ir Tomo Wislanderių pagrindiniais knygų personažais – garsiąja Švedijos karve Mamule Mū ir ištikimąja jos drauge Varna. Jos pasakojo vaikams, kaip buvo viešojoje bibliotekoje, kiek ten rado įdomių dalykų, o pririnkusios skrynelę naujausių knygelių atgabeno šepetiškiams paskaityti. Mažieji pažadėjo skaityti ir su nekantrumu laukė, kada pradidės animacinis filmukas „Muminuko žiema“.

Lapkričio 15 d. trolių Mumių šeimynėlė – mama, tėtis ir Muminukas (Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos) pakvietė į šiaurietišką šventę „Žiemos džiaugsmai“, kuri vyko Kupiškio viešojoje bibliotekoje. Renginyje dalyvavo VšĮ „Vaikų dienos centras“ vaikai ir Noriūnų J. Černiaus ir Alizavos pagrindinių mokyklų mokiniai.

Pirmieji pasirodė Noriūnų J. Černiaus pagrindinės mokyklos mokiniai. Juos į renginį atlydėjo Noriūnų padalinio bibliotekininkė Irena Gasparonienė ir Noriūnų laisvalaikio centro direktorė Violeta Laucienė. Matėme nuotaikingą inscenizaciją „Praktiška dėžė“ iš švedų vaikų rašytojo ir iliustruotojo Sveno Nordqvisto knygos „Kalėdų senelio staigmena“. Labiausiai Findusas trokšta sulaukti Kalėdų senelio, bet niekada nežinai, ar jis tikrai ateis. Petsonas turi tuo pasirūpinti, o tam prireikia dėžės. Nieko nelaukęs Petsonas išsitraukia rogutes ir leidžiasi į dėžių krautuvę...

            

Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė Danutė Miknevičienė džiaugėsi, kad Šiaurės šalių bibliotekų savaitę jų mokykla švenčia nuo 2004-ųjų metų ir savo šiaurietišką programėlę pradėjo šokiu „Žiema Šiaurėje“. Mergaites šokti mokė šokio mokytoja Irmina Puipaitė-Narbutienė. Kelionę po Šiaurės šalis tęsė Aistė Zalockytė (6 kl.) daina apie snaiges. Pasigėrėti Šiaurės šalių kraštovaizdžiais galėjome stebėdami Viktorijos Jartkevičiūtės (7 kl.), Gintaro Vanliankos (8 kl.), Rugilės Kigaitės (7 kl.) ir Viktorijos Vareikaitės (8 kl.) skaidres „Šiaurietiški peizažai“. Skaidres renginiui parengti padėjo informatikos mokytoja Rasa Šlekienė. Ketvirtokė Rusnė Baliūnaitė susirinkusiuosius pralinksmino daina apie Rudolfą raudonnosį. Įdomiai ir vaizdingai apie Suomijos saunas pasakojo Šarūnas Kučinskas (10 kl.), o patarimų, kaip elgtis žiemą negailėjo Laurynas Vareika (7 kl.), Klementina Pūkaitė (10 kl.) ir L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazistai – Dalė Miknevičiūtė ir Konstantinas Pūkas. Alizavietės – Klementina Pūkaitė ir Kotryna Baronaitė (8 kl.) savo daina kvietė visus skubėti į gruodį. Labiausiai renginio dalyvių dėmesį prikaustė alkanų vilkių – Lauros Bantkevičiūtės, Livetos Užusienytės ir Viktorijos Vareikaitės sudainuota daina. Smagus ir nuotaikingas alizaviečių pasirodymas baigėsi Dalės Miknevičiūtės ir Viktorijos Vareikaitės daina „Ei, pažadink laimę, dabar žiema“. Mergaites dainuoti paskatino anglų kalbos mokytojos – Daiva Pūkienė ir Daiva Miciūnienė.

Trolių šeimynėlė dėkojo visiems – suaugusiems ir mažiems už aktyvų dalyvavimą Šiaurės šalių bibliotekų savaitės projekte ir priminė, kad žiema – tai jaukios valandos šiltai apsiklojus ir įsitaisius su knyga rankose.

Jolita Janušonienė,
Vaikų literatūros skyriaus vedėja
Fotografavo bibliotekininkės Nida Galvanauskienė ir Regina Vilčinskienė

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.