Šiaurės herojų viešnagė Alizavos mokykloje

2018-11-20

 

Tradiciškai antrąją lapkričio mėnesio savaitę buvo vykdomas tarptautinis Šiaurės šalių asociacijos Norden inicijuojamas projektas „Šiaurės šalių literatūros savaitė 2018“. Šių metų literatūros savaitės tema – „Herojai Šiaurėje“.


 

Šiaurietiškas kampelis bibliotekoje

Šiaurės šalių literatūros savaitės laukimas prasidėjo nuo šiaurietiško kampelio įrengimo. Islandų menininkės Ranos Flygenzing sukurtame plakate pavaizduota gausybė šiaurietiškos literatūros herojų kvieste kvietė susirasti knygą ir plačiau sužinoti apie išsirinktą herojų. Šiaurietiškos knygos buvo išdėliotos parodoje. O turime jų gana daug! Nuo 2004 metų dalyvaujame projekte ir kasmet vis naujomis knygomis praturtinama biblioteka.
 

Nišose „apgyvendinti“ literatūriniai herojai

Kiekvienos klasės seniūnai, burtų keliu gavę knygą, turėjo ją perskaityti, aptarti su klasės draugais ir sukurti ilgalaikę meninę kompoziciją. Klasių bendruomenės suvienijo jėgas ir stengėsi kuo išradingiau, kuo gražiau papuošti nišą. Labai stengėsi, nes buvo pažadėta geriausius apdovanoti rėmėjų prizais.

1–3 klasių mokiniai iliustravo U. Stark knygą „Stebuklingas berniukas“. Vaikai sukūrė labai spalvingą, dinamišką kompoziciją. Žaismingai skraido debesys, išsidėstę tarsi šachmatai žaidimų lentoje. Vertinimo komisija šią  kompoziciją pripažino žaismingiausia. 2–4 klasių mokiniai pagamino  A. Lindgren „Pepės Ilgakojinės“ herojus. Jų pagaminti ir Pepė, ir Tomis, ir Anika – dideli, ryškūs, puikiai parinktos detalės taikliai iliustruoja herojų pomėgius. Ši klasė gavo išraiškingiausios nišos nominaciją. 5–6 klasių mokiniai skaitė T. Janson  knygutę „Baisus vidurnaktis“. Jie erdvėje plūduriuojančioje valtelėje patalpino trolių mažylę Miu. Mokinių panaudotos spalvos atspindi šaltą nuotaiką. Jų darbas pavadintas šiaurietiškiausiu. 7 klasės mokiniai iliustravo L. Kaaberbol knygą „Dina, gėdytojos duktė“. Kompozicija keri žiūrovus užburiančiu žvilgsniu, spalvinga pilimi ir žėrinčiais slibinais. Jai paskirtas magiškiausios titulas. 8 klasės mokinių sukurtas A. Lindgren „Mijo, mano Mijo“ personažas nominuotas linksmiausiu. Komisiją sužavėjo berniuko komiška stovėsena, labai gražus judesio pavaizdavimas. 9 klasės mokiniai visus kompozicijos A. Lindgren knygai „Broliai Liūtaširdžiai“  elementus pagamino origami technika. Tai originaliausia kompozicija. Išraiškingi herojų veidai ir  gražūs žirgai – tikras rojaus sodas. 10 klasės mokiniai, iliustruodami A. Lindgren apysaką „Ronja plėšiko duktė“, fono elementus pagamino iš gamtinių medžiagų. Pažvelgęs pasijunti tarsi tikrame gūdžiame miške su paslėpta pilimi ir laukine Ronja. Tai kūrybiškiausia kompozicija.
 


 

Herojų maketai

Technologijų mokytoja Audronė Užtupienė pakvietė 7–10 klasių mokinius pagaminti šiaurės herojų maketus iš antrinių žaliavų. Mokinių darbus įvertinusi komisija teigė, kad visi maketai – labai kūrybiški. Kūrybiškiausiu komisija pripažino  maketą „Vilkas“ iš K. Steinsdottir knygos „Angelas Vakarų rajone“ (autoriai Jaunius Palilionis (10 kl.), Violeta Tautavičiūtė (10 kl.), Gabija Zubauskaitė (10 kl.), Rusnė Baliūnaitė (9 kl.) ir Kajus Gudonis (9 kl.)), originaliausiu – maketą „Trolis Mumis“ iš T. Janson knygos „Burtininko skrybėlė“ (autoriai Elada Paslauskaitė (9 kl.), Milda Balnevičiūtė (9 kl.), Neringa Skaburskytė (9 kl.) ir Samanta Šešeikaitė (9 kl.)). Dėmesio prašėsi ir maketas „Gryla“ iš „Islandų pasakų ir sakmių“ (autoriai Eimuntas Kumpelis (10 kl.), Kęstutis Gilbrantas (9 kl.), Deimantas Kacinauskas ( 9 kl.) ir Aurelijus Jonutis (9 kl.)). Gražūs maketai – „Bjaurusis ančiukas“ (autorė Ugnė Užusienytė (8 kl.) ir „Karlsonas“( autorė Adelė Baronaitė (7 kl.). Herojų maketais buvo papuošta aktų salė, kurioje vyko Šviesos ir žodžio šventė.
 

Rašiniai „Mano herojus“

Žodyne aiškinama, kad HEROJUS – tai asmuo, kuriuo žavimasi dėl jo drąsių ir garbingų poelgių. 5–10 klasių mokiniai rašė rašinius „Mano herojus“. Vieni rašė apie šiaurės rašytojų knygų herojus. 7 klasės mokinys Auridas Meškelis rašė, kad pavydi Karlsonui  (A. Lindgren knygos herojus) pasitikėjimo savimi, ir nors jis neturi puikiųjų karlsoniškų savybių, bet labai norėtų pabandyti būti tokiu geru draugu, kokiu šis buvo Mažyliui. 7 klasės mokinį Matą Paslauską žavi Dinos iš Lenės Kaaberbol knygos „Dina gėdytojos duktė“ atkaklus charakteris, tikslo turėjimas ir siekimas. Kiti savo herojais pasirinko draugus, tėčius, mamas.

10 kl. mokinys Jaunius Palilionis dėkingas draugo Kristijono tėčiui Jonui. Mokinys žavisi suaugusio žmogaus aistra sportui, jo didžiulėmis pastangomis išmokyti vaikus gerai žaisti futbolą. Eimuntas Kumpelis (10 kl.) didžiuojasi savo tėčio darbštumu ir geraširdiškumu. Gabija Zubauskaitė (10 kl.) rašo apie savo mamą, kuri dėl mylimų vaikų sugebėjo „perlipti per save“ – labai greitai išmokti dirbti kompiuteriu ir gauti darbą mokyklos valgykloje. Violeta Tautavičiūtė (10 kl.) pasakoja apie savo mamos darbštumą ir pasiaukojimą šeimai. „Ne visos mamos šiais laikais aukojasi šeimai“, – rašo mokinė. 6 klasės mokinys Rokas Vaitiekūnas irgi su didžiule meile aprašo mamos gerąsias savybes.

Geriausių rašinių autoriai šventės metu buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis. Rašinėliai  patalpinti mokyklos laikraštuke „Šratinukas“.
 


 

A. Lindgren herojų šou

Visi vaikai žavisi A. Lindgren herojais Pepe Ilgakojine ir Karlsonu, nes šie turi ypatingų sustiprintų galių. Žinoma, kad geriau būti stipriems ir gudriems, negu keršyti savo užgauliotojams. Susitapatinti su Pepe ir Karlsonu panoro visi 4 klasės mokiniai. Trys padaužos pepės ir keturi smaližiai karlsonai! Mokiniai dalyvavo rinkimuose „Pepė – 2018“ ir „Karlsonas – 2018“. Kiekvienas konkurso dalyvis turėjo savo numerį. Žiūrovai stebėjo jų šokį, prisistatymą, vertino jų atsakymus į užduotus klausimus, į suktus klausimėlius iš A. Lindgren knygos. Balsų skaičiavimo komisija kiekvienam žiūrovui davė po rožinį ir mėlyną popieriaus lapelius ir paprašė balsuoti už labiausiai patikusį dalyvio numerį. Suskaičiavus balsus, paaiškėjo, kad „Karlsonu – 2018“ tapo Aidas Kernagis, o „Pepe – 2018“ – Eva Ardavičiūtė. Nugalėtojai  apdovanoti linksmomis nominacijomis ir įdomiomis knygomis, dalyviai – paguodos prizais.
 

Garsieji vikingai

Anglų kalbos mokytoja Daiva Miciūnienė su 7 klasės mokiniais paruošė nuotaikingą Šiaurės didvyrių vikingų pristatymą anglų kalba. Barzdoti, apsiginklavę kardais, „vikingai“ anglų kalba pasakojo apie atliktus žygius, apie sudužusius laivus ir mirtinas kovas. Mokiniai pristatė  norvegų vikingą Eriką Raudonąjį (taip pavadintą dėl savo raudonų plaukų ir barzdos). Šis vikingas pirmasis atrado Grenlandiją. Pristatė žiaurią ir kerštingą Eriko dukterį  Freydis Eriksdettir, vieną stipriausių moterų vikingių. Pristatė Gunarą Hamundarsoną – didingą karį, labai gerą lankininką ir Leifą Eriksoną – pirmąjį europietį, išsilaipinusį Šiaurės Amerikoje prieš Kristupą Kolumbą. Besidomintiems vikingais bibliotekininkė patarė perskaityti Cressidos Cowell iš senosios norvegų kalbos išverstas vikingo Žagsulio prisiminimų knygas „Kaip prisijaukinti slibiną“ ir „Kaip tapti piratu“.
 

Šiuolaikiniai herojai – nindzės

Šviesos ir žodžio šventėje buvo pristatyta Henriko Tammo knyga „Nindzė Timis ir pagrobtas juokas“. Švedijoje gimęs ir visą pasaulį apkeliavęs rašytojas H. Tamm sukūrė net 4 knygas apie sumanų nindzę Timį ir jo draugus. Dramos būrelio mokiniai suvaidino šauniuosius nindzes ir ypatingąjį knygos herojų, žaislininką Alfredą. Alfredo sukonstruotas piktasis žaislas Mėlynasis kiškis dekoravo aktų salę . Multimedijos pagalba parodyta superherojų  nindzių kova. Išradingai pademonstruota knygos pagrindinė mintis – iš atidarytų stiklainių pasklido išlaisvintas vaikų juokas.


 

Daniški sumuštiniai

Technologijų mokytoja Audronė Užtupienė su 5–6 klasių mokiniais pagamino vieno kąsnio daniškų sumuštinių su lašinukais (juoda duona, rūkyti lašinukai ir raugintas agurkas). Šiaurėje – šaltos dienos, ilgos naktys todėl reikia valgyti sočiai. Mokiniai savo kulinariniais gaminiais pavaišino visus Šviesos ir žodžio šventės dalyvius. Mokytoja papasakojo, kad Šiaurės šalių valgiai turi daug bendra. Jiems būdinga žuvų patiekalų gausa. Šiauriečiai labai mėgsta šaltus patiekalus ir dažnai jais užkandžiauja. Danijoje įvairios kulinarijos knygos nurodo nuo 200 iki 700 sumuštinių rūšių.
 

Mokiniai vaidino knygos herojus

Skaitymui vyresniųjų klasių mokiniai pasirinko ištrauką iš norvego Simono Strangerio knygos „Tie, kurių nėra“. Rašytojas kviečia atkreipti dėmesį į pabėgėlių problemas. Knygos herojai – norvegė Emilija ir ganietis, dokumentų neturintis pabėgėlis Samuelis. Jaunuoliai susitiko Gran Kanarijoje, kur Emilija atostogavo su šeima, o Samuelis buvo išgelbėtas iš pripučiamos valties. Samuelis prievarta išsiunčiamas atgal, Emilija suspėja jam perduoti savo namų Norvegijoje adresą. Samuelis žiauriausiais būdais išnaudojamas. Po trejų metų, vis dar vildamasis susitvarkyti savo gyvenimą, jis Norvegijoje susiranda Emiliją ir pasibeldžia į jos namų langą.

Devintos klasės mokinė Rusnė Baliūnaitė ir dešimtokas Jaunius Palilionis suvaidino knygos herojų pokalbį. Tai buvo puiki pamokos apie pabėgėlius iliustracija.
 
 


 

Pabėgėliai – pasaulio problema

Geografijos mokytoja Inga Inapienė pakvietė vyresniųjų klasių mokinius ir kolegas mokytojus į atvirą geografijos pamoką „Pabėgėliai – pasaulio problema“. Pamokoje mokiniai aiškinosi sąvokas emigracija, imigracija, pabėgėlis, ekologiniai pabėgėliai. Mokėsi įvardinti, apibūdinti ir analizuoti migracijos rūšis bei nurodyti pabėgėlių migracijos priežastis. Grupėse kūrė plakatus, naudodami veiksnius, dėl kurių atsiranda pabėgėliai.

Mokiniai sužinojo, kad pabėgėliai yra dėl įvairių priežasčių iš savo gyvenamų vietų į kitą teritoriją ar šalį priverstinai išvykę žmonės. Jie įkurdinami specialiose stovyklose, kuriose antisanitarinėmis sąlygomis gyvena dešimtys tūkstančių žmonių: trūksta maisto, vandens, vaistų. Sužinojo šalis, iš kurių bėga žmonės ir išgirdo apie iškilusius sunkumus šalims, kurios priima pabėgėlius. Mokiniai sužinojo, kokią pagalbą pabėgėliams teikia Šiaurės šalys. Sužinojo, kad atšiauraus klimato Islandijoje, Šiaurės Norvegijoje pabėgėliai netgi labai reikalingi, kadangi čia trūksta darbo jėgos. Sužinojo apie Jonavos rajone, Rukloje, įrengtą Lietuvos pabėgėlių centrą.

Pamoką mokiniai įsivertino puikiai ir labai gerai, nes beveik viskas jiems buvo naujiena, medžiagą suprato, buvo labai įdomu.
 

Padėkos mokytojams

Mokyklos direktorius Gintaras Paškauskas už kūrybinį bendradarbiavimą organizuojant šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginius įteikė padėkas mokytojoms: Astai Balčiūnienei, Aivai Janušauskienei, Jūratei Kuliukienei, Ritai Mažylienei, Audronei Užtupienei, Vitalijai Mikšienei, Daivai Miciūnienei, Ingai Inapienei.

Saldžius prizus mokiniams dovanojo UAB „Bronerus“.

Danutė Miknevičienė,
Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė 

© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.