Ruduo – laikas prozai!

2014-10-15

 


 
 
Ir vėl ruduo... Miškai pasipuošia auksu ir raudoniu, nėra kur skubėti, gali dar pasidžiaugti šildančiais saulės spinduliais. Rudenį mylėti verta, nes pagaliau gali rasti laiko gerai knygai.

Ir vėl ruduo... Ir vėl Zarasų viešoji biblioteka jau 18-ąjį kartą sukvietė savo mylimus skaitytojus į literatūros renginį „Prozos ruduo“. Rugsėjo 29 d. Dusetų K. Būgos ir Zarasų viešosiose bibliotekose svečiavosi ryškios, it klevo lapai spalvingos, asmenybės – rašytojas, literatūros kritikas, filosofas Jaroslavas Melnikas ir vertėjas, kritikas Laimantas Jonušys.

Vyko atviras ir nuoširdus bendravimas tarp svečių ir į susitikimą atėjusių miestelių gyventojų. L. Jonušys tvirtino: „Nepretenduoju į rašytojo vardą, esu literatūros kritikas ir vertėjas. Todėl didžiausią dėmesį reikia skirti „tikram prozininkui, savito stiliaus kūrėjui – J. Melnikui“.
 
Ukrainiečių kilmės lietuvių rašytojas J. Melnikas yra gerai žinomas Lietuvos skaitytojui. Jo kūriniai yra spausdinami lietuvių kultūriniuose žurnaluose ir savaitraščiuose. Pats nemažą laiko dalį yra dirbęs „Laimos“ ir „Moteris“ žurnalų redakcijose. Jo kūriniai yra pripažįstami pasaulio profesionalų – knygos yra patekusios į „Metų knygos rinkimų“ penketuką bei išrinktos į kūrybiškiausių knygų dvyliktukus. Autoriaus knyga „Tolima erdvė“ yra laimėjusi BBS premiją. J. Melnikas atviravo: „Daugelis skaitytojų mane atrado iš esė rinkinio „Paryžiaus dienoraštis“ (2013)“.

Garsių romanų „Labai keistas namas“ (2008), „Tolima erdvė“ (2008), apsakymų „Rojalio kambarys“ (2004), „Pasaulio pabaiga“ (2006) autorius rašo originalią vyrišką idėjų prozą, kitokią, mums neįprastą. J. Melnikas priklauso labiau filosofinei nei literatūrinei aplinkai. Anot L. Jonušio: „Jis rašo ne apie tą tikrovę, kurią mes matome kasdien ir čia, o apie kitą, universalią realybę, kuri gali egzistuoti mūsų visų pasaulyje, ne šiandien ir ne čia“. Autoriaus tekstuose buitinis realizmas pinasi su veikėjo egzistenciniais klausimais, būdingais filosofiniais apmąstymais. Savito stiliaus rašytojas kuria paslapties ir absurdo atmosferą, pilną humoro ir ironijos, fantastinės erdvės, simbolių ir metaforų. Būtent tokia ir yra renginyje pristatyta naujausia rašytojo knyga „Maša ir postfašizmas“ (2013). J. Melniko kūryba nėra lengvai suprantama, anot autoriaus geriausiai jo kūrinius suprantantis ir yra L. Jonušys.

„Esu plataus diapazono rašytojas. Rašau ne tik prozą, bet ir esė, kadangi ne viską apie ką galvoji gali parašyti prozoje“ – dalijosi mintimis J. Melnikas. Didžiausią įspūdį, o gal iš dalies ir įtaką jo kūrybai yra padarę Jorges Luisas Borgesas, Gino Bugati, o kritikui L. Jonušiui rašytojo apsakymai panašūs į Borgeso ir Kortasaro kūrybą.

Valanda prabėgo nejučia, paskaitęs ištraukas iš savo romano „Labai keistas namas“, J. Melnikas literatūrinio vakaro svečius nudžiugino netrukus prekyboje pasirodysiančiu 22 apsakymų romanu „Anoreksija“ bei ekranizuoti ruošiamu apsakymų rinkiniu „Rojalio kambarys“.

 Parengė Inesa Dumbravienė,
 Zarasų viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene

 Autorės nuotraukos 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.