Pasakos tarmiškai vaikų lūpose

2014-01-29

 


2013 metai buvo  paskelbti Tikėjimo ir Tarmių metais. Mūsų gimtoji kalba yra seniausia gyvoji indoeuropiečių kalba, o jos tarmės, patarmės ir  šnektos – labai svarbi tautos kultūros paveldo dalis. Tarmių amžius – apie 1000 metų, todėl jos yra svarbus šaltinis tautos ir ypač kalbos istorijai.

Kalba – kiekvienos tautos mąstymo išraiška. Savo kalba tauta perteikia savitą pasaulio suvokimo būdą. Kaip teigė prof. A. Girdenis, kiekviena tarmė, net nedidelė atskiro kaimo pašnektė turi tik jai būdingų, subtilių, sunkiai aprašomų intonacinių bei reikšminių niuansų, kurių negalima nei pakartoti, nei perteikti jokia kita tarme ar kalba.

Vienas iš svarbesnių veiksmų, ugdant vaiko tautinį ypatumą yra tėvų ir ugdytojų pavyzdys. Pagarbą Lietuvai, jos kultūrai, tradicijoms, kalbai reikia skiepyti nuo mažens. Dar vaikystėje vaikai priskiria save lietuvių tautinei grupei ir perima tai grupei būdingą kalbą ir tradicijas. Apie tai reikia vaikams pasakoti, rodyti, tik taip bus įskiepyta meilė Lietuvai. Tik nuo mūsų priklauso ar mūsų vaikai pamils Lietuvą, ar supras, kad  yra mūsų tautos labai svarbi dalis, kad tik mes ir jie galim išsaugoti Lietuvą, jos praeitį, kalbą, papročius, kultūrą, tradicijas.

Rūdiškių bibliotekos skaitytojai Saulė Paliulytė ir Vilius Ugianskas dalyvavo respublikiniame pasakų kūrimo konkurse „Lai skamba pasakos tarmėmis“, kurį organizavo Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus biblioteka ir leidykla „Kalendorius“. Konkurso dalyviai susipažino su lietuviškom tarmėm, su tėvų, senelių gimtąja šnekta. Tai buvo be galo įdomi patirtis, juk dabar tiek mokykloje, tiek namuose kalbama literatūrine kalba. Tarmių žinovų ir puoselėtojų liko tik vienas kitas...

Vertinant kūrinius, buvo atsižvelgta į krašto tarmės naudojimą, turinio dėstymą, kūrybiškumą, originalumą. Saulė ir Vilius konkurse tapo laureatais – jų pasakos buvo įvertintos padėkomis ir atminimo dovanomis. Šių vaikų kurtos pasakos persiųstos knygai „Lietuvos vaikų pasakos“, kur jos bus dar kartą skaitomos bei vertinamos, o geriausios patalpintos į knygą. Rezultatai apie rūdiškiečių kurtų pasakų patekimą į knygą paaiškės jau šį pavasarį.

Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotoja dr. Asta Leskauskaitė  Saulės pasaką įvertino kaip labai įdomią, su netradiciniu pasakos siužetu ir vaizdinga tarme.

Rūdiškiečių sukurtos pasakos pristatytos Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje vykusiame renginyje bei tarmiškos kūrybos šventėje „Savu tarmi rakuoju, dainuoju, kuriu – bagotas esu“. S. Paliulytės sukurta pasaka teigiamai buvo įvertinta ir šiame renginyje, čia jai įteiktas dar vienas prizas.

2013 m. gruodžio 6 dieną Aukštaitijoje, nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko lankytojų centre vyko Tarmių metų palydėtuvių renginys „Kad tarme gimtoja apsisukus neišeit“. Renginyje pristatyti tarmiškos kūrybos konkurso „Kokia paukštela, tokia i giesmela“ dalyviai ir rūdiškiečių kūriniai. Saulės ir Viliaus pasakos puikuosis greit išeisiančiame „Volungės“ leidinuke, vaikai apdovanoti vertingomis atminimo dovanomis.

Vaikų sukurtas pasakas skaitykite: http://www.trakubiblioteka.lt/lt/1180-pasakos-tarmiskai-vaiku-lupose

Danguolė Mockuvienė,
Trakų r. sav. viešosios bibliotekos
Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.