Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
25262728010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Kovas
    2019     

Šiaurės šalių literatūros savaitė
 
2018-11-082018 m. lapkričio 12–18 d. vyks Šiaurės šalių literatūros savaitė (anksčiau – Šiaurės šalių bibliotekų savaitė), kurios tema „Šiaurės herojai“. Tai Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ federacijos kuruojamas projektas, propaguojantis skaitymą, Šiaurės šalių literatūrą, švietimo idealus Šiaurėje bei kaimyniniuose regionuose.


 

Šiemet Šiaurės šalių literatūros savaitės metu vaikai, paaugliai ir suaugusieji bus kviečiami susipažinti su literatūriniais herojais. Savaitės ašimi taps metų temai ,,Šiaurės herojai“ skirtos knygos, Literatūros savaitės veiklos bei jų organizavimas.

Šių metų plakatą sukūrė islandų menininkė Rána Flygenring. Islandija 2018 m. švenčia savo valstybingumo 100-ąsias metines, tad šia proga Šiaurės šalių literatūros savaitė plakatui pasirinko islandų iliustratorę.

Populiarus literatūroje motyvas

Herojai – pasikartojantis Šiaurės šalių literatūroje motyvas, o jų vaidmuo, vystantis visuomenei, kinta. Herojai buvo pagrindiniai veikėjai ir, pavyzdžiui, klasikinėse islandų sagose, parašytose apie XII - XIII a., ir, kartu su antiherojais, moderniojoje literatūroje.  Bet kas vis dėlto yra šie herojai ir kodėl jie nepaliauja žavėti Šiaurės skaitytojų? Tai tik keli klausimai, kuriuos svarstys Šiaurės šalių literatūros savaitės dalyviai.

Drąsus herojus ar bjaurus piktadarys

Herojiškiems Šiaurės šalių literatūros veikėjams būdingas įdomus dvilypumas. Kas gali tapti herojumi ir kas lemia, ar poelgis padaro veikėją keliančiu susižavėjimą didvyriu, ar bjauriu piktadariu? Žodyne ,,herojus“ apibrėžiamas kaip asmuo, kuriuo žavimasi dėl jo drąsių ir garbingų poelgių. Tačiau literatūroje herojui paliekama daugiau erdvės ir dažniau tenka susiremti su antiherojumi, kuris yra centrinė moderniosios literatūros figūra.

Herojai šių metų skaitymams siūlomose knygose

Skaityti garsiai skirtos metų Šiaurės šalių literatūros savaitės knygos atspindės temą ,,Šiaurės herojai". Čia sutiksime įvairių personažų, kurie vienaip ar kitaip prisiima herojų vaidmenis. Švedų Eliaso ir Agnes Våhlundų knygoje vaikams ,,Superherojų vadovas“ randame Lisą, iš kurios mokykloje tyčiojasi berniukų gauja. Vieną dieną nuo užgauliotojų pasislėpusi bibliotekoje mergaitė atranda magišką knygą, kuri viską pakeičia. Ši knyga tampa mergaitės virsmo į nesustabdomą superheroję ,,Raudonoji kaukė" pradžia. Norvego Simono Strango knygoje paaugliams ,,Tie, kurių nėra“ vaizduojama Emilija, netikėtai atsidūrusi situacijoje, kurioje išmėginamos jos nuostatos apie tai, kas teisinga ir kas ne. Kaip pasielgti, kai dokumentų neturintis pabėgėlis staiga pabeldžia į duris? Islandų rašytojo Einaro Máro Guðmundssono knyga ,,Islandijos karaliai“ yra beprotiškų pasakojimų rinkinys apie išgalvotą Knudsenų giminę nuo XVIII a. iki mūsų dienų. Knygoje autorius kvestionuoja tradicinius herojus ir jų vaidmenis skiria kvailiams.

Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje https://www.nordisklitteratur.org/lt

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  
 
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.