Projektas „Vasarą skaitome kitaip 3“ Zarasų bibliotekoje

2015-10-14
 

 

Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose per vasarą surengta 111 skaitymo ir kūrybinių užsiėmimų, kuriuose dalyvavo 368 vaikai ir jaunuoliai, organizuotos keturios literatūrinių nuotykių kelionės su profesionaliais kūrėjais, aplankytos rajono gražiausios vietos, ieškant įdomių žmonių, dar labiau sutvirtinti kasmet vykstančio projekto „Vasarą skaitome kitaip 3“ dalyvių ryšiai ir kompetencija, bendradarbiavimas su vietos bendruomenėmis.


Skaitome kitaip: skaitymas kaip kūrybaSusitikimas su Juventa Mudėniene

Mažųjų mokinukų zarasiškių laukė Titė Miku (taip save vaikystėje vadino knygos autorė Juventa Mudėnienė), šiuo pseudonimu išleidusi knygą „Triušiukų abėcėlė“. Autorė šiltai ir nuoširdžiai bendravo su vaikais: patraukė jų dėmesį vingriu pasakojimu apie stebuklingą pievelę, į kurią atstriksi ir įsikuria vis nauji triušiukai. Mažieji irgi dalyvavo veikloje: pūtė, kaip pučia vėjas; siūbavo, kaip siūbuoja jurginai; burzgė, kaip burzgia malūnsparnis.

Dusetiškiai vaikai su rašytoju ir dainuojamosios poezijos atlikėju Vytautu V. Landsbergiu kūrė penktąją knygą apie arklį Dominyką. Rašytojas klausė vaikų patarimo, ką jo herojus turėtų veikti toliau – moksleiviai bei žiūrovai dalijosi smagiomis mintimis, idėjomis, siužeto vingiais bei problemomis, kurios galėtų atsirasti knygoje.Su Vytautu V. Landsbergiu

Turmanto miestelio vaikus sužavėjo kūrybinis susitikimas su dailininke Sigute Ach ir dalyvavimas kūrybinėje meninėje programoje „Spalvos ir vaizduotė".

Knygų vaikams rašytoja ir iliustruotoja Ula Šimulynaitė su zarasiškiais vaikais skaitė knygas, kurių tekstai yra perkelti į elektronines laikmenas ir animuoti. Vaikams buvo siūloma patiems pasirinkti, ar knygos siužetas baigsis laimingai ar nelaimingai. Dalyvaujančius sužavėjo tekstai, pilni netikėtumų ir žaismės: ryklys čirškina obuolius, sraigės barškina kiautais ir rezga keršto planus.

Kūrybos ir skaitymo veiklas jungė kelios temos:  savo rajono – vandenų, žmonių, papročių ir tradicijų pažinimas, grožio kūrimas iš atliekų, literatūros piknikai gamtoje, H. Ch. Anderseno pasakų skaitymai.  Vykstant užsiėmimams atsirado daug naujų idėjų, veiklų, kurios buvo aprašomos programos „Vasarą skaitome kitaip 3“ virtualiame dienoraštyje, sukurtame bibliotekos interneto svetainėje www.zarasubiblioteka.lt. Vasarai baigiantis kiekvienos bibliotekos dalyvių komandos turėjo ką parodyti vieni kitiems, tėvams, bibliotekų lankytojams. Džiugu, kad  programos dalyviai perskaitė 1432 knygas.
 
 
Kūryba prasideda mažoje dėžutėje, arba Koks gi yra vardas moters, kilęs iš Maironio baladės apie jūrų deivę herojaus vardo

Vasaros skaitymo programa prasidėjo kurortinio vasaros sezono atidarymo metu. Šia proga Sėlių aikštės pievelėje kartą per metus atsidaranti „Lauko biblioteka“ sulaukė miesto svečių ir zarasiečių dėmesio, noriai įsitraukusių į Zuikio Nulėpausio skaityklėlės, meno dirbtuvių veiklas su origamio gėlytėmis ir ponu Pūstažandžiu, skaitykla „Top 10“, pakvietusia spręsti kryžiažodį apie vasarą, vilionėmis kurti mažąsias galerijas. Kvapni žolelių arbata buvo dalijama tik už šypseną.


Literatūriniai piknikai

Daugelis skaitymo veiklų ir užsiėmimų vyko gamtoje. Zarasų viešosios bibliotekos parke vaikai susirado įvairiausių vabalėlių, ieškojo jų pavadinimų knygose. Pasisėmę žinių apie vabalus ir perskaitę Liutauro Degėsio knygoje „Žvėrynas“ eilėraštį „Šimtakojis“, dalyviai pasigamino šimtakojų. Bibliotekininkės dalyvius mokė, kaip interneto puslapiuose rasti gyvūnėlių nuotraukų, piešinių. Vaikai kieme spalvino akmenukus, iš jų dėliojo drugelius, sraiges.Salako bibliotekoje

Salako bibliotekos komanda užsiėmimui gamtoje „Gamta – puikus mokymosi ir kūrybos laukas“ ruošėsi iš anksto: berniukai pūtė balionus žaidimams, mergaitės dengė stalą, bibliotekininkė rūpinosi priemonėmis smagiam laiko praleidimui. Išvykos metu buvo skaitomi eilėraščiai ir tekstų  ištraukos apie gamtą. Pagauti įkvėpimo dalyviai sukūrė po ketureilį: pievai, gėlei, bitei, paukščiui, boružėlei.

„Tarp susivijusių žolynų, erškėčių ir gervuogių krūmų įsiterpę dailūs, samanomis dengti namukai, smėliu pabarstytos aikštelės, vytelėmis sutvirtinti laiptuoti keliukai. Tai visai ne brūzgynai, kaip galėjo pasirodyti iš pradžių, bet jaukus ir šviesus, tankiai suaugusių gyvatvorių saugomas miestas....“, – šitokio Ramintos Baltrušytės aprašyto Kalvėnų miesto ieškojo Šniukštų bibliotekos komandos dalyviai, vasarą kurdami iš gamtos turtų gražius ir praktiškus daiktus iš džiovintų lapų, gėlių, žolės, mokydamiesi iš lašo dažų sukurti paveikslus.

Salako bibliotekoje visą vasarą vyko „Geriausio skaitytojo“ konkursas, kurio šūkis – „Kiekviena perskaityta knyga – naujas žiedlapis tavo gėlytei“. Vaikai visą vasarą skaitė knygas, bibliotekoje ant popierinės gėlės žiedlapių rašė jų pavadinimus – „augino“ savo gėles. Bibliotekos stende „sužydo“ gėlytės, kurios pasipuošė žiedlapiais su perskaitytų knygų pavadinimais.

Smalviškiai jaunieji programos dalyviai sužinojo, kad lietuviai turi ne tik mįslių, patarlių, padavimų, sakmių, bet ir lietuviškų keiksmažodžių. Susipažinimas su lietuviškais keiksmažodžiais vyko žaidžiant. Žaidimo-vaidinimo metodu dalyviai turėjo gestais parodyti burtų keliu ištrauktą lietuvišką keiksmą, o kiti – atspėti. Pasirodo, ne visi jaunieji lankytojai žinojo lietuviškų keiksmų, bet žingeidumas nugalėjo ir užduotis atliko visi.


Kokie lobiai paslėpti Zarasuose? Kokie lobiai paslėpti Zarasuose?

Viešojoje bibliotekoje programos dalyviai tapo jaunaisiais sekliais ir detektyvais. Vaikai išbandė visame pasaulyje populiarų žaidimą „GeoLobiai“. Geolobiai – konteineriai, dėžutės, buteliukai buvo slepiami, ieškomi ir surandami, naudojant naujausią technologiją – GPS (globalios padėties nustatymo sistemos) imtuvą, kurį įsigijo biblioteka. Žaidėjai nekantraudami laukė geolobio koordinačių ir užuominų.
 
Pirmąsyk susirinkę lobio ieškotojai užsirašė koordinates ir įsijungę GPS imtuvą, lydimi bibliotekininkių, skubėjo ieškoti užuominoje paminėto D. Bukonto gatvės skvere knygučių draugijoje paslėpto lobio. GPS imtuvo rodyklė nekantriuosius ieškotojus vedė prie „Lauko bibliotekėlės“, veikiančios jau antrąjį vasaros sezoną. Vėliau lobių paieška vedė į bibliotekos parką, prie apžvalgos rato. Dalyviai išmoko patys kurti mažus lobius, slėpti juos konteineriukuose neįprastose vietose, nustatyti jų koordinates, ir ieškoti  kitų žaidėjų paslėptų lobių.


Jaunųjų moksliukų žygiai

Aktyviausiai savo rajoną siekė pažinti Dusetų bibliotekos jaunųjų moksliukų komanda. Išmaišę Sartų ežero pakrantę, jie apsilankė Sartų regioninio parko centre ir susipažino su interaktyviomis ekspozicijomis, pasakojančiomis apie retus krašto gyvūnus. Dalyviai surengė ekspediciją pas miestelio šviesuolę Angelę Bruknienę, kuri mielai papasakojo apie Šv. Velykų, Sekminių, Antaninių, Oninių, Petrinių, Žolinių, Šv. Kalėdų papročius ir tradicijas.

Smalvų kaimo istorijos dalyviai kaimo istoriją kūrė pagal bibliotekininkės duotas nuorodas, ieškodami kortelių su pateikta informacija ir dėliodami tam tikru eiliškumu, kad išeitų rišlus tekstas, ir sužinojo daug naujų faktų apie savo kaimą.

Tėvų ir vaikų ryšiui stiprinti per meilę savo kraštui Antalieptės bibliotekoje organizuotas susitikimas su tradicinių amatų meistru Zenonu Striška. Į susitikimą susirinko vaikai su mamytėmis ir seneliais. Meistras atvyko su savo senoviniais bei šiuolaikiniais įrankiais ir, žinoma, su inkilų pavyzdžiais įvairiems paukšteliams. Bibliotekos terasoje buvo demonstruojama drevinių inkilų gamyba, o bibliotekoje prie stalo, nukrauto knygomis ir žurnalais, buvo kartu ieškoma paukštelių nuotraukų, jų aprašymų.


Kur Zarasų krašte veikė saldainių fabrikas?

Zarasų bibliotekos programos dalyvių komanda susipažino su Zarasų krašto muziejaus lobiais. Šiuolaikinių technologijų mėgėjus patraukė interaktyvus stendas apie trakto Peterburgas – Varšuva kelio stotis, o kiti vaikai susispietė prie stendo su medžiotojų šautuvais ir kita atributika.
 
Jaunieji detektyvai viešojoje bibliotekoje ieškojo U. Šimulynaitės knygoje „Kotonų brolija“ aprašyto stebuklingo amuleto. Teko atlikti keletą užduočių – ieškoti bibliotekoje paslėptų „aukso raktų“, dėlioti juose užrašytus skiemenis. Nuorodos atkaklius amuleto ieškotojus vedė tiesiai prie didelio fikuso vazono, kuriame buvo surasta stebuklinga skrynelė. Kitas paslaptis vaikai narpliojo klausydamiesi dvarų istorijos ir daugeliui buvo naujiena, kad visai Latvijos pasienyje stovėjusiame Kamariškių dvare (Suvieko seniūnija) seniau veikė saldainių fabrikas.


Atliekose galima rasti grožioAtliekose galima rasti grožio

Smalvų bibliotekos komanda iš atliekų gamino taupykles, nes sumanė taupyti ir nusipirkti knygą. Idėjų, kokias daryti taupykles, buvo nemažai. Tačiau pavartę knygelių, paieškoję sumanymų internete, pasirinko daryti taupykles – varles. Vieni jas gamino iš stiklainių, kiti iš plastikinių butelių.

Dusetų bibliotekos komanda, talkinant socialinei darbuotojai Virginijai, užsiėmimų metu  iš servetėlių pasigamintomis dekoracijomis atgaivino nebedėvimą suknelę, nutiesė boružėlių taką į biblioteką iš nuspalvintų akmenų.

Vasarą su vaikais dirbo viešosios bibliotekos savanorės Gabriella Acetta iš Italijos ir Deborah Leira Romain. Džiaugiamės, kad Deborah užkrėtėme geolobių paieškos virusu ir ji įsijungė į tarptautinį žaidimą (Geocaching).

Programą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė.

 Parengė Jolanta Lementauskienė,
 Zarasų viešosios bibliotekos pavaduotoja 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
© 2008-ieji -Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.