Skaitymo metai - Šių dienų ir istorinių laikų permainos K. Gudonytės romane „Jie grįžta per pilnatį“

Šių dienų ir istorinių laikų permainos K. Gudonytės romane „Jie grįžta per pilnatį“

2016-02-04

 

Knygas beskaitant laikas bėga greit. Žiūrėk, ir vėl vasaris, ir vėl Metų knygos rinkimai. Iš šiemet konkursui pristatytų kūrinių paaugliams man didžiausią įspūdį paliko Kristinos Gudonytės „Jie grįžta per pilnatį“.

Vasarą su šeima lankėme Lietuvos dvarus. Tuomet pamaniau, kaip būtų gerai, jei kas nors sukurtų filmą, kuriame veiksmas vyktų ir dabar, ir „anais“ laikais, kai dvaruose virė gyvenimas. Galite įsivaizduoti mano nustebimą, paėmus į rankas naujausią K. Gudonytės romaną. Juk ?ia tai, apie ką aš svajojau! Veiksmas vyksta ir šiais laikais, ir Žygimanto Augusto epochoje, net dvarai yra Valdovų rūmai!

Įdomus siužetas – vaikai tarsi keliautojai laiku, iš šių dienų „peršoka“ į karalienės Bonos Sforcos laikus. Romane gausu istorinių asmenybių. Be penkiolikme?io Žygimanto Augusto ir jo motinos, sutinku Paracelsą, Dianą di Kordoną, rūmų damą Aną, išdaviką Papakodą ir patį magą Tvardovskį.

Perskaitęs kūrinį, iš naujo susidariau vaizdą apie karalienę Boną. Be visų valstybės reikalų (nuo kurių negali atitrūkti net pozuodama paveikslui) man ji pasirodė pirmiausia mama, besirūpinanti, kur pradingo jos vaikas.

Romano veikėjai gyvi, tiek šiuolaikiniai žmonės, tiek „atvykėliai“ įdomiai aprašyti ir detaliai apibūdinti. Originaliai šiuos ir „anuos“ laikus jungia magas Tvardovskis, gyvenantis jau 500 metų (a?iū Dievui, ne vampyras – jau bloga nuo jų).

 Kūrinyje gausu istorinės informacijos – kaip rengėsi, kaip gyveno, kaip kalbėjo žmonės aprašomais Žygimanto Augusto laikais („kas ta „Maksima“? - Kromas?“). Beje, šiuolaikinių paauglių kalba taip pat gyva, „reali“ ir man pasirodė labai lietuviška.

Knygą rekomenduo?iau draugui ne tik dėl jau išvardytų privalumų. Ją šaunu perskaityti dėl to, kad ?ia pasakojama apie kartų ryšį (vaikai bendrauja su seneliu), apie mitus ir legendas (Žygio vizitas pas karalaitę su aukso skryniomis), apie senąjį ir dabartinį Vilnių – mūsų visų sostinę, apie draugystę ir meilę ir dar daug daug svarbių dalykų.

Vasarą kartu su šeima planuojame aplankyti istorinę Žalgirio mūšio vietą. Svarstau, jeigu tyliai pasvajo?iau apie gerų draugų nuotykius Žalgirio mūšyje? Gal kitais metais panašus kūrinys jau pretenduos į paauglių metų knygą? Juk mums, berniukams, istorinių-fantastinių-nuotykių kūrinių niekad nebus per daug.

P.S. Nors esu penktokas, bet mane labiau domina knygos rimtiems paaugliams.

Rokas Šimukauskas,
Panevėžio „Vilties“ progimnazija,
5a klasė

Konkursas moksleiviams.

 

Organizatoriai

Partneris

Informacinis partneris

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika